Reklama
temat numeru: Bóg się rodzi
Tomasz z Celano był jednym z pierwszych uczniów św. Franciszka, jego przyjacielem i biografem. W swym monumentalnym dziele o życiu świętego z Asyżu pisze, jak doszło do powstania pierwszego w historii żłóbka „na trzy lata przed dniem śmierci” Franciszka, „w grodzie zwanym Greccio”.
Niezwykła książka i płyta z niepublikowanymi wypowiedziami
Jednym z nieodłącznych pytań nurtujących ludzkość jest pytanie o Chrystusa. Ludzkość po dziś dzień nie rezygnuje z pogłębionej refleksji na temat tego, kim był Chrystus. Na czym polegała Jego misja?
To subiektywny wybór haseł. Odnoszą się one do jakże ciepłych i rodzinnych świąt. Mam nadzieję, że każdy z Państwa znajdzie w nich coś, co pozwoli jeszcze lepiej przeżyć wydarzenie przyjścia na świat Jezusa z Nazaretu.
5-16
z Watykanu
17
Jezu, Ty się tym zajmij!
Z Joanną Bątkiewicz-Brożek – dziennikarką, tłumaczką i autorką książki „Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda” – rozmawia Agnieszka Bugała
28-32
kolędowanie z Arką Noego
O historii Arki Noego i radości śpiewania z Robertem „Litzą” Friedrichem – muzykiem i kompozytorem, który od 17 lat prowadzi zespół – rozmawia Anna Wyszyńska
36-37
38-39
Europa - czas podsumowań
Mijający bardzo intensywny rok można byłoby opisać na tysiącach stron. Ale można też zrobić to krótko: było trudno, ale było warto
40-41
Europa i sacrum
44
liturgia tygodnia
48-50
wiara i życie
Oto współczesna irlandzka legenda. Maryja opowiada mężowi swój sen: „Miałam sen, Józefie. Nie rozumiem go do końca, ale wiem, że był o urodzinach naszego Syna.
51
Marcin Wyrostek - wirtuoz akordeonu
O koncertowej kuchni, występach z biskupem i niezwykłości akordeonu z Marcinem Wyrostkiem – muzykiem i wirtuozem, światowej sławy akordeonistą – rozmawia Anna Wyszyńska
52-54
ludzie estrady - Romuald Lipko
Z Romualdem Lipką – kompozytorem największych polskich przebojów – rozmawia Magdalena Kowalewska
56-57
świąteczna opowieść o św. Józefie
60-61
dookoła Polski
62
64
rozmawiamy o bezpieczeństwie
Z nadinsp. dr. Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Głównym Policji, rozmawia Wiesława Lewandowska
66-68
uczciwy biznes
70
felieton
Po 10 kwietnia 2010 r. odżyła w narodzie chęć działania; tragedia smoleńska pobudziła środowiska patriotyczne i prawicowe, kontestujące ówczesne władze Polski, do dawania świadectwa, do wyrażania niezgody. W tej atmosferze rodziły się także różne dzieła, których sensem było odbudowywanie polskiej wspólnoty narodowej.
71
felietony
W Polsce „najpiękniejsze są święta” (...) u nas w tym czasie niemal każdy dom staje się stolicą Bożego Narodzenia.
72-73
Niedziela Młodych
76-77
88
Niedziela bielsko-żywiecka
Uśmiech zagościł w święta Bożego Narodzenia na twarzach ubogich i potrzebujących, a to za sprawą otwartych serc ludzi, którzy wsparli przedświąteczne akcje charytatywne.
Jedne w bólu po stracie bliskiej osoby, inne z dala od rodzinnego domu. We wspomnieniach albo w środku surowej rzeczywistości.
Mieszkanki naszej diecezji wyjechały do Boliwii na trwający 3 miesiące wolontariat. Obrzęd wysłania wolontariuszek odbył się w II Niedzielę Adwentu w kościele św. Pawła Apostoła na osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku Białej.
Niedziela częstochowska
Piękny album pt. „Polskie stoły” ofiarowała mi jego autorka – Barbara Popiołek, częstochowianka, przed świętami Bożego Narodzenia.
O tym, że w naszym mieście i regionie są młodzi poświęcający na co dzień swój czas i siły, aby bezinteresownie pomagać innym, by być z drugim człowiekiem, można było przekonać się podczas 12. Częstochowskiej Gali Wolontariatu 2017, która odbyła się 11 grudnia w Filharmonii Częstochowskiej.
Na zakończenie Roku św. Brata Alberta – 25 grudnia 2017 r. – doświadczeniem swojego nawrócenia, drogi artystycznej i zawierzenia swojego życia Jezusowi na wzór tego patrona ubogich podzielił się z nami Tadeusz Luterek, poeta, współzałożyciel częstochowskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Niedziela podlaska
W dniach 8-10 grudnia w Centrum Spotkań i Dialogu w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim odbyły się kolejne w tym roku warsztaty muzyczne dla młodzieży organizowane przez Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej pod hasłem „Ja jestem Prawdą”.
Adwent jako czas chrześcijańskiego oczekiwania na przyjście Pana stawia przez ludźmi wierzącymi wiele pytań, które mogą stać się przyczynkiem do głębokich refleksji nad swoją wiarą, pobożnością i codziennym życiem.
Wyjątkowo roztańczona była w Drohiczynie sobota 9 grudnia. W historycznej stolicy Podlasia, która na jeden dzień zmieniła się w taneczną stolicę Polski, odbywały się jubileuszowy 10. Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Miecz Woja Drogita” i 19. Regionalny Turniej Tańców Polskich „O Złoty Klucz”.
Niedziela kielecka
O wymowie Betlejemskiego Światła Pokoju, potrzebie budowania pokoju wokół nas, dobrych relacjach w rodzinach i oczyszczaniu serca z kieleckim biskupem pomocniczym Marianem Florczykiem rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
eński duch franciszkański w Chęcinach liczy setki lat. Nad miasteczkiem z górującymi wieżami średniowiecznego zamczyska przetaczają się wieki, wojny, nowe ustroje, wkraczają nowe technologie i cyfryzacja.
Boże Narodzenie to wielka radość z przeżywanej po raz kolejny tajemnicy Narodzenia Pańskiego. Dobry nastrój niosą skojarzenia z domem rodzinnym i dzieciństwem, z bogactwem obrazów, smaków i zapachów.
Niedziela małopolska
25 grudnia zakończy się Rok św. Brata Alberta. Uroczystości zaplanowano na krakowskim Kazimierzu.
Szopki pełne aniołów, zbudowane z kart do gry czy też mieszczące się w łyżeczce do herbaty – to tylko niektóre z dzieł poddanych ocenie w rozstrzygniętym jubileuszowym Konkursie Szopek Krakowskich.
Jadwiga Wajda jest mieszkanką Krzyszkowic. Tu się urodziła, tu przeżyła 100 lat! Z perspektywy rodzinnej wioski nadal uważnie spogląda na świat.
Niedziela lubelska
Zapewne chyba tylko te rekolekcje zaczynają się od fryzjera. Fryzjerzy, w tym roku wcielili się w tę rolę bracia kapucyni, ścinają najczęściej do zera włosy z głów bezdomnych uczestników.
Jedenaście tysięcy kilometrów od Lublina, w diecezji Santa Clara na Kubie, jako wolontariuszka posługuje Ewa Pankiewicz.
Na rynku w Izbicy stanął monument upamiętniający Jana Karskiego, legendarnego kuriera i emisariusza politycznego, który w czasie II wojny światowej przekazał światu informacje o bestialskich dokonaniach nazistów w okupowanej Polsce.
Niedziela legnicka
„Gaude Mater”, „Zdrowaś Maria”, „Kyrie” czy „Modlitwa górnika” – to utwory, które między innymi można było usłyszeć podczas II Festiwalu Barbórkowego Chórów w Lubinie.
O działalności opiekuńczo-leczniczej prowadzonej przez legnicką Caritas z dyrektorem ks. Robertem Serafinem rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.
Boże Narodzenie coraz bliżej. Znów usiądziemy przy wigilijnym stole, by dziękować sobie wzajemnie za doznane dobro, przepraszać za popełnione krzywdy i uchybienia i złożyć wzajemne życzenia.
Niedziela łódzka
Kochani nasi Przyjaciele! Z okazji Narodzenia Pańskiego ślemy Wam i Waszym bliskim najlepsze życzenia: niech nowo narodzony Boży Syn obdarza błogosławieństwem, zdrowiem, radością i pokojem serca oraz pomaga życie czynić szczęśliwym.
Z Ewą Strzelczyk-Utz – lekarzem medycyny paliatywnej z łódzkiego szpitala św. Jana Bożego – o świętach, rodzinie, miłości, kompromisach i prawdziwym ekumenizmie rozmawia Anna Skopińska.
Więźniowie, którzy być może w swoim życiu nie poznali Boga, mogą Go odnaleźć dzięki posłudze kapelanów.
Niedziela przemyska
Opowieść wigilijna, która wydarzyła się naprawdę w JW 4413 w Bartoszycach 24 grudnia 1972 roku.
Kochani, na wstępie ściskam Was serdecznie, obejmując modlitwą. W niej jestem blisko. Czuję też Waszą bliskość modlitewną i dziękuję Wam za to codzienne spotkanie i wsparcie. Tym razem chcę Wam opowiedzieć o moich najmłodszych przyjaciołach.
Z ks. Janem Szelągiem, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i delegatem Metropolity Przemyskiego do Permanentnej Formacji Kapłanów rozmawia ks. Zbigniew Suchy (część I).
Niedziela rzeszowska
Literatura, także ta z czasów apostolskich, oraz wyobrażenia plastyczne dotyczące wydarzeń bożonarodzeniowej nocy od stuleci przekazują, jak wyglądała ta jedyna, święta noc, w czasie której na świat przyszedł Zbawiciel.
Takiej atmosfery radosnego spokoju i pogodnego krzątania się pozazdrościć może niejedno miejsce pracy.
Święta Bożego Narodzenia. W każdym domu i kościele, w widocznym miejscu, pojawiła się bożonarodzeniowa szopka.
Niedziela sandomierska
Jak podkreślają organizatorzy – „Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka”.
W kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu, w 38 rocznicę śmierci sługi Bożego ks. Wincentego Granata, modlono się o jego beatyfikację. 11 grudnia Mszy św. przewodniczył bp Józef Wróbel z Lublina.
Bp Krzysztof Nitkiewicz 8 grudnia udzielił święceń kapłańskich diakonowi Michałowi Zasowskiemu w kościele pw. św. Zofii w Bodzechowie.
Niedziela sosnowiecka
Podczas balu andrzejkowego zorganizowanego przez diecezjalną Caritas poznaliśmy laureatów konkursu „Wolontariat – podaj dalej”.
8 grudnia 2017 r. to jedna z najważniejszych dat w historii ruchu hospicyjnego w Sosnowcu. Tego dnia uroczyście otwarto i poświęcono Zagłębiowskie Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego przy ul. Hubala Dobrzańskiego 131 w Sosnowcu.
Piętrowy, pokoleniowy, zadbany dom w Siewierzu – to właśnie w nim można poczuć tę wyjątkową atmosferę. To atmosfera rodziny – ciepła, szczera, pełna serdeczności i miłości.
Niedziela świdnicka
Było jeszcze wczesne rano, gdy spod Stada Ogierów w Książu w Wałbrzychu wyruszył w niedzielę 10 grudnia br. ułański szwadron w pełnym historycznym rynsztunku, który przemierzając zmrożone ulice Wałbrzycha.
Czas Adwentu w Kościele jest nam dany głównie w tym celu, abyśmy dobrze przygotowali się do godnego przeżycia świąt Narodzenia Pańskiego.
Św. Ignacy, biskup od roku 70 do 107, był drugim Następcą Piotra na stolicy w Antiochii, która dziś znajduje się w Turcji.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W Starym Testamencie określano Zbawiciela wieloma imionami. Jednak imieniem własnym Wcielonego Słowa jest Imię Jezus, które zostało nadane Mu przez samego Ojca Niebieskiego.
Pierwszy tydzień tegorocznego Adwentu przyniósł we wspólnocie Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie wielką radość, najpierw czterech alumnów złożyło kandydaturę przed przyjęciem święceń, a kilka dni później odbyły się święcenia prezbiteratu i diakonatu.
W tej edycji konkursu dzieci i młodzież zapoznawały się z sylwetkami Dzieci Fatimskich oraz z przesłaniem, jakie Matka Boża im przekazała.
Niedziela toruńska
Co sprawia, że blask Gwiazdy Betlejemskiej przemienia nas, napełnia wiarą i nadzieją, ochotą do życia i czynienia dobra?
Zasiądźmy w wyobraźni przed aparatem radiowym. Niech zgodnie z życzeniem sługi Bożego kard. Hlonda choinka stanie się anteną dla płynących z eteru audycji w ostatnie przedwojenne święta.
Członkowie i sympatycy Ruchu Rodzin Nazaretańskich Diecezji Toruńskiej pod koniec mijającego roku brali udział w spotkaniach formacyjnych w Ryńsku i na Jasnej Górze.
Niedziela warszawska
U karmelitanek bosych w Boże Narodzenie nie obowiązuje reguła milczenia. Benedyktynki-sakramentki celebrują uroczystość tak samo, jak przed wojną.
Ambasada Węgier i Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zorganizowali wspólną akcję będącą konkretnym gestem solidarności z ofiarami wojen na Bliskim Wschodzie.
Pallotyn, misjonarz z powołaniem, lekarz, ekspert od zagadnień bioetycznych, duszpasterz rodziny, autorytet, nauczyciel i świadek wiary – tak najkrócej można opisać abp. Henryka Hosera, który po dziewięciu latach posługi w diecezji warszawsko-praskiej przechodzi na emeryturę.
Niedziela wrocławska
Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce – jest Boże Narodzenie – pisała św. Matka Teresa z Kalkuty.
„O Matko, odłóż dzień Narodzenia na inny czas…” Tym wołaniem rozpoczyna się Kolęda Warszawska 1939. Wiersz Stanisława Balińskiego został opublikowany w jednym z podziemnych pism w grudniu 1939 r., a muzyka skomponowana przez Zbigniewa Preisnera wydobyła go z szuflady.
Gdy w rodzinie rodzi się dziecko, wieść szybko się rozchodzi. Babcie i dziadkowie chcą zobaczyć wnuka, bliższe i dalsze ciocie dzwonią z gratulacjami – urywają się telefony, pierwsze zdjęcia krążą w mailach, zachwytom nie ma końca.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Teatr „Warto” z parafii pw. św. Karola Boromeusza w Lubaczowie przedstawia…
W hali zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w sobotę 9 grudnia odbył się VII Turniej Mikołajkowy Miast Partnerskich w halowej piłce nożnej.
„Lubię ludzi” – pod tym hasłem przebiega tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki. Finał akcji w rejonie biłgorajskim odbył się 9 grudnia w auli franciszkańskiej przy sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego w Żaganiu 11 grudnia została uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona twórcy polskiej broni pancernej gen. Stanisławowi Maczkowi.
Początek grudnia co roku przynosi powtarzalne obrazki sytuacyjne. Miasto z racji ilości kolorowych witryn i propozycji marketingowych wydaje się szybciej zapraszać Boże Narodzenie niż wieś – już od połowy listopada zapowiada nadchodzące święta.
Szlachetna Paczka to – jak czytamy na stronie internetowej – jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Powstała w 2001 r., a jej twórcą jest charyzmatyczny kapłan ks. Jacek „Wiosna” Stryczek.