Reklama
obserwator
Wystąpienie wiceprezydenta USA J.D. Vance’a na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa należy odczytywać jako memento dla Europy.
Jeszcze nieraz usłyszymy o tzw. ustawie incydentalnej.
8-9
treści wiary
Co to znaczy, że Jezus Chrystus raz na zawsze i najpełniej objawił nam, kim jest Bóg?
W imię logiki odrzucenia, w której człowiek stawia siebie w roli wszechmocnego, życie nienarodzone jest składane w ofierze przez zabójczą praktykę aborcji. Aborcja odbiera życie dzieciom i odcina źródło nadziei dla całego społeczeństwa.
14-16
liturgia tygodnia
„Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają
Niebo jest mieszkaniem Boga, wyrazem Jego bliskości. Gdy Jezus mówi o niebie, to zawsze w kontekście obecności Boga. Święty Paweł pisze: „Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie.
Król Dawid jest wyjątkową postacią w Biblii. Opowiada o nim kilka ksiąg Starego Testamentu: Pierwsza i Druga Księga Samuela, Pierwsza Księga Królewska oraz Pierwsza Księga Kronik. Czego się dowiadujemy o tym najważniejszym z królów izraelskich?
Heroizm odpowiedzi na to wezwanie rozumieją tylko ci, którzy doświadczywszy dotkliwych skutków wrogości, postanowili naśladować Jezusa Chrystusa w tym, co naprawdę najtrudniejsze.
Ucisk i ubóstwo – tymi dwoma słowami św. Jan charakteryzuje Kościół w Smyrnie.
17-20
życie Kościoła
Szydzenie z wiary, sakralny wandalizm, przemoc słowna i fizyczna, a nawet coraz częstsze morderstwa kapłanów – to tylko niektóre przejawy szerzącej się nienawiści wobec wiary i ludzi Kościoła.
W większości krajów Europy, za wyjątkiem m.in. Rosji, Biłorusi, Bułgarii i zlaicyzowanej Francji, nauczanie religii odbywa się w szkole publicznej.
Wspólnie pokażmy, że katecheza to coś więcej niż lekcja – to droga budowania wartości i wiary w przyszłość – zachęcają inicjatorzy akcji „Posyłam dziecko na religię”.
22-27
moim zdaniem
Bo może nie zawsze potrzebne są słowa? Może warto postawić na czyny. Łatwo to pisać, trudniej pokazać, ale właśnie na tym polega miłość.
Meksyk ma wiele problemów, ale idzie mocno do przodu, rozwija się... jak prawie cały świat, z wyjątkiem Europy.
34-35
sprawy rodzinne
Co zrobić, kiedy myśl o potomstwie wywołuje strach przed nadchodzącym nowym etapem życia?
36-37
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Siedem dekad działalności artystycznej i 95. urodziny – te imponujące jubileusze obchodzi właśnie Józef Wilkoń, rzeźbiarz, ilustrator, grafik, scenograf, malarz i historyk sztuki.
W Muzeum Narodowym w Warszawie zakończyła się wystawa „Chełmoński”, poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XIX i XX wieku.
53-61
polecamy
Autor książki o dziejach PRL swoje dzieło uznaje za swoiste ostrzeżenie.
Niemcy – kraj porządku i ładu, myślicieli i filozofów – przyniósł Kościołowi rozłam, Polsce rozbiory i kulturkampf, a światu nazizm. Śladami problematycznej historii Niemiec podąża prof. Grzegorz Kucharczyk.
Cuda i nadprzyrodzone zjawiska nigdy nie zastąpią Ewangelii, mogą jednak pomóc nam zrozumieć zawarte w niej prawdy.
56-57
dobre rady
Bardzo popularne warzywo, które spopularyzowała w Polsce królowa Bona. Co warto o nim wiedzieć?
Wczesne wykrycie i leczenie niebezpiecznej choroby oczu, jaką jest jaskra, pozwala zapobiec całkowitej utracie wzroku.
62-63
Niedziela z kulturą
64
66-67
ludzkie historie
Trwają prace nad kolejną produkcją z katolickim przesłaniem. O szczegółach Angelice Kaweckiej opowiada Andrzej Sobczyk – prezes Stowarzyszenia Rafael.
W polskiej kulturze dr Judym wciąż stanowi uosobienie idealizmu i społecznikostwa. Jest bohaterem, za którym chyba tęsknimy w dzisiejszych realiach
68-71
72-73
76-77
Niedziela Plus
...znajduje się druga na świecie replika kaplicy fatimskiej?
Przeszłość potrafi nas mocno zaskakiwać i odkrywać dla nas postacie pokroju prymasa Andrzeja Krzyckiego w miejscach, gdzie się tego najmniej spodziewamy...
To choroba podstępna. Zwłaszcza w przypadku dzieci, nastolatków – przekonuje w rozmowie z Niedzielą Agnieszka Szymańska
W Światowy Dzień Chorego w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Porąbce Uszewskiej wierni modlili się w intencji chorych, służby zdrowia i opiekujących się chorymi.
Kościół w Borkowie Kościelnym został oficjalnie podniesiony do rangi sanktuarium. Uroczystościom przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki
Niedziela bielsko-żywiecka
Nie do pogodzenia jest miłowanie Boga z jednoczesnym lekceważeniem człowieka, zwłaszcza chorego, doświadczonego cierpieniem, czekającego z nadzieją na wsparcie i pomoc ze strony innych – mówił bp Piotr Greger podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego w Andrychowie.
Tablicę upamiętniającą strajk generalny na Podbeskidziu poświęcono w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka.
Jedyną w swoim rodzaju zachowaną w diecezji kapę procesyjną z ok. 1600 r. i inne cenne przedmioty, które powróciły z pracowni konserwatorskich można znów podziwiać starowiejskim Parafialnym Muzeum.
Niedziela częstochowska
Są różne reakcje na habit. Zdarzają się, owszem, nieprzyjemne sytuacje, ale myślę, że ten znak jest bardzo potrzebny – zaznacza s. Ezechiela Jolanta Płudowska, przełożona prowincji Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.
W dzisiejszych czasach, pomimo negatywnych opinii o księżach, są wierni, którzy cenią i szanują swoich duszpasterzy, bo dobrze ich znają.
Jestem tutaj pół roku i naprawdę mogę być zbudowany wielką wiarą parafian, ich solidnością i dbałością o świątynię – zaznacza ks. Łukasz Sakowski, administrator parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie.
Niedziela podlaska
Cierpienie jest trudnym darem. Jest jednak również zaszczytnym Bożym zaproszeniem do współpracy w Jego zbawczym dziele – powiedział bp Piotr Sawczuk w Światowy Dzień Chorego podczas Mszy św. celebrowanej w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.
Wolontariusze wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Łochowie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie razem z wolontariuszami z Wyszkowa i Ostrowi Mazowieckiej pojechali do Dyneburga na Łotwie w ramach akcji Paczka na Kresy.
W parafii św. Stanisława i św. Anny 2 lutego, kiedy to Kościół katolicki przeżywa święto Ofiarowania Pańskiego, w tradycji znane jako Matki Bożej Gromnicznej, odbyło się niecodzienne wydarzenie.
Niedziela kielecka
Placówka przy ul. Wesołej w Kielcach sięga do pierwotnej misji miejsca, ponieważ dom ten jest przeznaczony dla ciężko chorych kobiet, często samotnych – mówi Agnieszka Kobielus ze Zgromadzenia Sług Jezusa, dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Przewlekle Chorych.
S. Judyta Pudełko, Uczennica Boskiego Mistrza, była gościem projektu Moc Modlitwy w kościele akademickim św. Jana Pawła II.
O pracy w parafii położonej w dzielnicy muzułmańskiej i kapłaństwie wśród francuskiej Polonii z ks. Michałem Glinem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
Po prostu miłość! – wyznała Zofia Bajer.
Jesteśmy i modlimy się z młodymi i za młodych – mówi s. Pia Kaczmarczyk.
Jak widzę Matkę Bożą Ludźmierską, to widzę obok niej ks. Tadeusza Juchasa – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
Niedziela lubelska
Świętość zaczyna się tu i teraz, w codziennych chwilach naszego życia – mówi Zuzanna Sławińska.
Ksiądz Franciszek Blachnicki nigdy nie zawiódł Pana Boga – powiedział ks. Czesław Grzyb.
Chorzy są dla nas katedrami, w których możemy spotkać Chrystusa – powiedział bp Adam Bab.
Niedziela legnicka
11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. W tym roku przebiegał pod hasłem: „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5).
W 74. roku życia i 49. roku I profesji zakonnej odeszła do Pana s. Maria Anna Gozdecka, magdalenka.
Świąteczne tradycje Dolnoślązaków były tematem 110. Salezjańskiego Kociołka Kultury.
Niedziela łódzka
Jezus jako Dobry Lekarz potrafi uleczyć rany serca – mówił bp Piotr Kleszcz w łódzkim szpitalu.
Dokumentacja fotograficzna Henryka Śmigacza trafiła do mnie przez przypadek. Wnuczka fotografa pochwaliła się, że w archiwum domowym znajduje się dokumentacja zdjęć z 1939 r. i z Powstania Warszawskiego – mówi Joanna Dardzińska.
Przez ponad ćwierć wieku w stowarzyszenie wpisało się prawie sto osób. Dziękujemy wszystkim, którzy stale nas wspierają, są z nami i tworzą klimat oratoryjny w duchu ks. Bosko.
Niedziela przemyska
Metropolita przemyski zaprasza na zakończenie peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa, które odbędzie się 2 marca w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.
Chrystus zaprasza do siebie każdego człowieka – podkreślił abp Adam Szal.
Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu znowu odniosło ogromny sukces. W tegorocznym rankingu Perspektyw „Katolik” uplasował się ponownie na pierwszym miejscu w mieście i w powiecie.
Niedziela rzeszowska
Obecny rok duszpasterski, ustanowiony przez papieża Franciszka Rokiem Jubileuszowym, w Polsce przeżywamy jest pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Rodziny Esterházych i Mycielskich oraz liczni goście z kraju i zagranicy przybyli do Wiśniowej, aby uczcić pamięć Jánosa Esterházyego.
Kiedy Pieśń o matczynej miłości zabrzmiała jako prapremiera podczas koncertu kolędowego w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie, nie dało się nie zauważyć wielkiego wzruszenia słuchających.
Niedziela sandomierska
Wiara pomaga nam znaleźć odpowiedź na najtrudniejsze pytania dotyczące życia i śmierci, a także choroby, bólu, niemocy – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Cieszy mnie, że każdego miesiąca przybywa na to modlitewne spotkanie do naszego kościoła grupa ok. 150-200 osób. Ufam, że w tym roku będzie podobnie – mówił ks. Krystian Musiał.
O pracach związanych z katalogowaniem zbiorów Archiwum Diecezjalnego w Sandomierzu mówi ks. dr Piotr Tylec, dyrektor placówki.
Niedziela sosnowiecka
Diecezjalny Jubileusz Chorych i Pracowników Służby Zdrowia był czasem modlitwy i refleksji nad wartością cierpienia oraz docenienia posługi tych, którzy na co dzień opiekują się chorymi.
„Dolina cudów” – tak mówił o tym sanktuarium jego poprzedni proboszcz ks. Stanisław Łyp. W cyklu prezentującym kościoły jubileuszowe w naszej diecezji zapraszamy do parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu.
Projekt „AkTYwny Wolontariat na Start” okazał się sukcesem. Zrealizowano blisko 100 inicjatyw. Przeszkolono 171 osób.
Niedziela świdnicka
Do okna życia prowadzonego przez siostry prezentki trafił mały chłopiec. Przy dziecku była zostawiona karteczka.
Kilkudziesięciu nastolatków przyjechało w czasie ferii do świdnickiego seminarium, by zgłębiać tajniki męskiej siły i odkrywać powołanie.
Zima w Bieszczadach ma w sobie to coś. Śnieżne szczyty, górskie szlaki i przejrzyste niebo, które nocą rozświetlają tysiące gwiazd.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dzięki poświęceniu wolontariuszy, rodzin i sporego grona ludzi o wrażliwych sercach do świątyni na tę szczególną Eucharystię przybyli chorzy z wielu stron archidiecezji.
W Jubileusz 900-lecia Misji Chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu, a także Jubileuszowy Rok Odkupienia wplata się 80. rocznica zakończenia II wojny światowej, a przez to powrót Kościoła katolickiego na prastare ziemie słowiańskie.
Działająca przy parafii św. Jerzego w Goleniowie Wspólnota „Światło” właśnie świętuje swoje dziesiąte „urodziny”. I choć na początku były obawy, czy grupa przetrwa – istnieje do dzisiaj. Dlaczego? Bo razem jest łatwiej...
Niedziela toruńska
Czy lubił muzykę? Skąd wziął się pomysł na zgromadzenie sióstr terezjanek? Jak podobało mu się na Pomorzu, tak bardzo różnym od jego ukochanej diecezji łuckiej? A przede wszystkim, jaki był?
Syn, brat, harcerz, chełmżanin, kapłan, męczennik, a może po prostu przyjaciel? W tym roku przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
W Chrystusie powinniśmy dostrzegać lekarza, upatrywać w Nim tego, który ma stać się dla nas ratunkiem – mówił ks. kan. Zbigniew Łukasik podczas diecezjalnych obchodów XXXIII Światowego Dnia Chorego.
Niedziela warszawska
O tym, czym fascynuje młodych ks. Franciszek Blachnicki, czy korzystałby dziś z mediów społecznościowych i dlaczego warto zostać oazowiczem, z ks. Markiem Traczykiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
W piątek przyjeżdżają z groźnymi minami, nie patrzą sobie w oczy, milczą. Niektórzy przyznają, że ich małżeństwo jest w kryzysie, ale chcą sobie dać ostatnią szansę. W niedzielę z uśmiechem trzymają się za ręce. Cud? Tak. Rekolekcje Spotkań Małżeńskich.
Warszawiacy wiedzą, że o dobrą sztukę w stolicy wcale nie jest tak łatwo. Ale ten spektakl to zdecydowanie coś więcej niż po prostu dobry teatr. Dlatego tylko do końca stycznia „Ikonę” obejrzało już ponad 2 tysiące widzów!
Niedziela wrocławska
Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej otrzymał rangę święta narodowego. Podczas wrocławskich obchodów na Cmentarzu św. Rodziny podkreślano, że Armia Krajowa zawsze łączyła, a nigdy nie dzieliła.
Pielgrzymowanie i dobroczynność to dwa ważne elementy chrześcijaństwa. Jan Lekszycki, jeden z twórców Fundacji “Ofiaruję”, pomaga w realizacji tych dzieł.
Miejscami i znakami nadziei są przestrzenie, w których człowiek dla człowieka jest tzw. przedłużoną ręką miłości. Wśród nich są jadłodajnie prowadzone przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W parafii Matki Bożej Szkaplerznej i św. Dominika w Łabuniach odbyło się podsumowanie tegorocznego Kolędowania Misyjnego Dzieci w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Dzięki zaangażowaniu młodych kolędników udało się zebrać środki, które zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Demokratycznej Republiki Konga.
Światowy Dzień Chorego to święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. Obchodzone jest corocznie 11 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes. W tym roku po raz trzydziesty trzeci.
2 lutego obchodziliśmy 450. rocznicę nawrócenia św. Kamila del Lellis. Kamil nie zawsze był świętym – jako młody człowiek prowadził burzliwe życie, uwielbiał hazard i nie stronił od bójek. Pewnego dnia wszystko się zmieniło.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Bóg nigdy nie opuszcza osoby chorej i to jest zaproszenie dla nas, abyśmy też nie opuszczali w chorobie naszych bliskich, abyśmy dążyli do osobistego spotkania – mówił bp Tadeusz Lityński w czasie Mszy św. w zielonogórskiej konkatedrze w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego.
Zakończyła się konserwacja ołtarzy w kościołach w Nowym Miasteczku i Gołaszynie. To zwieńczenie jednego z wielu przedsięwzięć w parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku.
Zielonogórski muzyk Przemek Szczotko wydał drugi album.