Święta nietypowe
23.02 – Dzień Walki z Depresją
Depresja znajduje się na czwartym miejscu listy najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Jej objawy to m.in.: obniżony lub obojętny nastrój, zaburzenia koncentracji, utrata zainteresowania wcześniejszymi działaniami i pasjami, problemy z mobilizacją do jakiegokolwiek działania, osłabienie, zmęczenie. Chcąc pomóc, unikajmy sformułowań: Nie martw się, wszystko będzie dobrze; Weź się w garść. Raczej bądźmy przy chorej osobie i zachęcajmy do wizyty u specjalisty. I sami dbajmy o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
27.02 – Dzień Wiedzy o Anosmii
Anosmia to nabyty lub wrodzony całkowity brak funkcji węchu. Nie chodzi jedynie o to, że nie czujemy smaków potraw. Ma to wpływ również na nasze dobrostan i bezpieczeństwo. Nie czujemy wtedy przecież ani zepsutej potrawy, ani dymu bądź ulatniającego się gazu czy benzyny. Jeśli więc ktoś z naszych bliskich boryka się z tym problemem, warto zdiagnozować jego przyczyny, by się poddać leczeniu.
Dzień Pomocy Potrzebującym
Na to właśnie zwraca uwagę to nietypowe święto. Promuje tym samym wartość wzajemnej pomocy i solidarności międzyludzkiej.
Reklama
Czyli wszelkiego rodzaju zaangażowanie w działalność charytatywną i wolontariat, wsparcie finansowe konkretnych instytucji i organizacji troszczących się o poprawę losu tych, którzy tego potrzebują pod różnymi względami. Ale pomoc innym to również ta codzienna, niesformalizowana, tuż obok nas – ofiarowanie swojego czasu, wspierająca rozmowa czy podzielenie się tym materialnym, co mamy. To wszelkiego rodzaju wsparcie tych, którzy się znaleźli w trudnej sytuacji życiowej.
Po co pomagać? Nie jest odkryciem stwierdzenie, że pomaganie innym niesie wiele pozytywów także tym, którzy je oferują – od satysfakcji, poczucia dobrze spełnionego życia, po poprawę swojego zdrowia psychicznego (poprawa samopoczucia i poczucie szczęścia).
Jeśli i my potrzebujemy wsparcia, warto o nie poprosić. Przecież nie jesteśmy samowystarczalni, nasze problemy również są ważne, prośba o pomoc wcale nie jest zawracaniem komuś głowy, ale poczuciem odpowiedzialności za siebie i swoich bliskich. Jak prosić o pomoc? Najpierw – wybrać osobę bądź osoby, którym ufamy, potem – skonkretyzować problem (to szczególnie ważne, by druga strona dokładnie wiedziała, o co nam chodzi). A na koniec – pamiętajmy o wdzięczności...
Ciekawostka
Rdzeń lodowy zawierający dane z ostatniego miliona lat
Międzynarodowy zespół naukowców, drążąc 4 lata w pokrywie lodowej Antarktydy, dotarł do niezwykle starych pokładów lodu. W wyniku prac badacze wydobyli rdzeń lodowy o długości 2,8 tys. m, który, jak mają nadzieję, pokaże ciągły zapis klimatu Ziemi na przestrzeni ostatnich 1,2 mln lat, a może i dłużej. Rdzeń lodowy został wydobyty z odległego miejsca na Antarktydzie o nazwie Little Dome C. Przy jego drążeniu pracowali badacze reprezentujący 12 instytucji naukowych z 10 europejskich krajów.
Historia Plutona
Reklama
Na początku stycznia opublikowano ustalenia naukowców dotyczące tego, że miliardy lat temu w zewnętrznych częściach Układu Słonecznego doszło do zderzenia dwóch lodowych światów. Według astronomów z University of Arizona, istnieje rodzaj kosmicznej kolizji, w której zderzające się obiekty na krótką chwilę łączą się ze sobą, by następnie rozdzielić się, pozostając związanymi grawitacyjnie. Ten rodzaj kolizji nazywany jest kiss and capture (pocałuj i złap) i według badaczy tak właśnie wygląda historia Plutona oraz jego największego księżyca – Charona. Oba obiekty orbitują wokół wspólnego środka masy, który znajduje się w przestrzeni między nimi.
Czy wiesz, że...
...mrówki są pamiętliwe jak ludzie?
Mrówki identyfikują się po zapachu. W ten sposób odróżniają członków swojego gniazda od osobników z innych kolonii. Często toczą zaciekłe walki z sąsiadami o zasoby i pożywienie. Ogłoszone w 2024 r. przez zespół biologów ewolucyjnych z Fryburga wyniki badań pokazały, że owady te potrafią zdobywać wiedzę na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Dlatego mrówki z konkurujących ze sobą gniazd przy każdym spotkaniu zachowują się agresywnie i walczą. Gdy jednak spotkania mrówek z sąsiadujących kolonii są rzadkie, sugeruje to, że konkurencja jest odpowiednio oddalona lub korzysta z innych źródeł pożywienia. W takich przypadkach nie ma powodu, aby rozpoczynać konflikt, który zaszkodzi obu stronom. Eksperymenty z mrówkami pokazały, że dwie kolonie mrówek mogą żyć obok siebie w harmonii. Dowodzi to ich niezwykłych zdolności. Ale gdy jeden osobnik zachowuje się na tyle agresywnie, że wywołuje reakcję u członków drugiego, uruchamia się błędne koło, które prowadzi do wojny totalnej. Mrówki są jednym z niewielu gatunków, oprócz ludzi, które toczą długotrwałe wojny.
Wydarzyło się
• 23.02.532 – rozpoczęto budowę świątyni Hagia Sophia w Konstantynopolu.
• 24.02.1582 – papież Grzegorz XIII wydał bullę Inter gravissimas wprowadzającą kalendarz gregoriański.
• 25.02.1902 – Brytyjczyk Hubert Cecil Booth założył w USA kompanię Vacuum Cleaner, która jako pierwsza zajęła się produkcją odkurzaczy.
• 26.02.1927 – Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem państwowym.
• 27.02.1938 – ks. Stanisław Streich został zastrzelony w Luboniu przez komunistycznego zamachowca w czasie Mszy św. z udziałem dzieci.
• 28.02.1892 – niemiecki konstruktor Rudolf Diesel opatentował silnik spalinowy.
• 28.02.2009 – Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w biegu na 30 km techniką dowolną na Mistrzostwach Świata w czeskim Libercu.
• 1.03.1906 – ukazał się pierwszy numer dziennika Wiadomości Częstochowskie.
Pamiętaj o życzeniach!
23 II – Izabela, Polikarp, Romana
24 II – Maciej, Piotr, Bogusz
25 II – Cezary, Antonina, Wiktor
27 II – Gabriel, Anna, Anastazja
1 III – Albin, Antonina, Radosław