W kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata została odprawiona Msza św. w 50. rocznicę śmierci Marii z Esterházych Mycielskiej oraz symboliczne złożenie prochów Jánosa Esterházyego w kaplicy w krypcie grobowej Mycielskich w ich dawnej posiadłości w Wiśniowej. W uroczystości licznie wzięły udział rodziny Esterházych i Mycielskich oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy.
O losach Błogosławionego mogliśmy przeczytać z ulotki i publikacji pt. Naszym znakiem jest Krzyż. Sługa Boży János Esterházy. Jak pisze w tej publikacji Paweł Cebula OFM Conv.: „János Esterházy został zamęczony za postawę, której inspiracją była wiara w Boga i wierność Ewangelii. Oddał życie za miłość Boga i bliźniego”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Sługa Boży János Esterházy urodził się 14 marca 1901 r. w słowackiej wsi Velké Zálužie (węg. Nitraújlak). Jego rodzice, hr. János Mihály i hr. Elżbieta z Tarnowskich, przekazali mu żywą wiarę katolicką i patriotyzm, węgierski i polski. „Jako lider mniejszości węgierskiej na Słowacji był posłem do parlamentów w Pradze i Bratysławie. Odważnie stawał w obronie boskich praw godności człowieka, sprawiedliwości i prawdy. W czasie II wojny światowej ratował Żydów, Polaków i innych potrzebujących pomocy. Uwięziony przez NKWD skazany został na 10 lat łagrów, gdzie zachorował na gruźlicę. Komunistyczne władze Czechosłowacji skazały go na karę śmierci, zmienioną na dożywocie. Pozbawiony odpowiedniego leczenia zmarł w wielkich cierpieniach 8 marca 1957 r. w więzieniu w Mirowie, opatrzony sakramentami przez bł. bp. Vasile Hopko. Odznaczał się ewangeliczną wiarą, umiłowaniem Jezusa w Eucharystii, nabożeństwem do Maryi i Świętych. Do końca modlił się za swych prześladowców oraz o pojednanie między narodami”.
W kaplicy grobowej Mycielskich w Wiśniowej, będącej obecnie pod opieką parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w tej miejscowości, znaleźć można tablicę pamięci Jánosa Esterházyego, a także drugą z napisem: „Dar Węgrów ze Słowacji dla polskiej rodziny Jánosa Esterházyego. Ujlak 2012 Tvrdošowce”.
Warto dodać, iż w 2010 r. w Bibliotece „Więzi” w Warszawie wydana została książka wspomnień Marii z Esterházych Mycielskiej, siostry Jánosa, pt. Ułaskawiony na śmierć. Rzecz o Jánosu Esterházym. Jak pisze Maciej Koźmiński w słowie wstępnym, książkę tę „można by określić jako dokumentalny reportaż z czasów pogardy z lat 1938-1957”. Wcześniej, w 2005 r., Imre Molnár, węgierski historyk, publicysta i dyplomata, wydał publikację pt. Zdradzony bohater. János Esterházy 1901-1957. To za jego sprawą doszło do opublikowania wspomnień Marii z Esterházych-Mycielskiej o Jánosu, w 2007 r. ukazało się wydanie węgierskie, a w 2010 r. słowackie.