Reklama
edytorial
Wielkie emocje przeżyliśmy w związku z niedawną debatą na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Ostatecznie to nie Polska znalazła się na dywaniku w Strasburgu. Doszło tam bowiem do krytycznej oceny instytucji Unii Europejskiej – tych, które miały nasz rząd rozliczać w związku z sygnałami, że niby w Polsce demokracja jest zagrożona.
Papież Franciszek ogłosił Rok Święty Miłosierdzia i bardzo często nawiązuje do tego, przy każdej okazji mówi o Bogu jako miłosiernym Ojcu, podkreśla, że miłosierdzie jest niejako imieniem Boga. Skłania nas to do szczególnego zastanowienia się nad miłosierdziem
3
medialna manipulacja
5
5
6
7
z Polski
9
premier Beata Szydło w Parlamencie Europejskim
Strasburska debata o Polsce uruchomiła lawinę krytyki pod adresem unijnych instytucji. Premier Beata Szydło przejęła inicjatywę nad całą dyskusją.
10-11
dysputa 5. • raport jasnogórski 2016
Piąta debata z cyklu Raport Jasnogórski 2016 odbyła się 24 stycznia br. w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Comiesięczne dysputy mają przygotować naród do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski przez refleksję nad przesłaniem Jasnogórskich Ślubów Narodu z 1956 r.
12-13
telewizja internetowa Salve TV
Diecezja warszawsko-praska oficjalnie uruchomiła telewizję internetową Salve TV.
Na jej antenie można oglądać programy, które – jak podkreślają twórcy stacji – mają inspirować do działania i promować wartości chrześcijańskie
14
temat numeru: zakończenie Roku Życia Konsekrowanego
Kończy się Rok Życia Konsekrowanego. Uroczysta celebra papieska w Bazylice Watykańskiej będzie ostatnim jego aktem. Nie przez przypadek odbędzie się w święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego 2016 r.
20-21
temat numeru: zakończenie Roku Życia Konsekrowanego • różne drogi powołania
Tomasz Stasiak – lat 57, w tym 27 lat w małżeństwie. Ojciec 24-letniego syna. Przeszło 30 lat pracy zawodowej na stanowisku kierowniczym. Były radny i wiceprzewodniczący piotrkowskiej Rady Miasta. Od 5 lat wdowiec. Do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu wstąpił w czerwcu 2013 r. Przyjął imię Tadeusz. W tym roku złożył pierwsze śluby czasowe. Jest jednym z braci w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu
22-23
Polacy w świecie • Arktyka
Mówi się, że Arktyka nie jest dla każdego i w przeciwieństwie do Pana Boga, który jest nieskończenie miłosierny, ona nie wybacza błędów.
24-25
teologia społeczna bp. Teodora Kubiny • wczoraj i dziś z „Niedzielą"
Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po utworzeniu diecezji w 1925 r. Sakrę biskupią otrzymał 2 lutego 1926 r. w Bazylice Jasnogórskiej. Konsekratorem był metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha, a współkonsekratorami – biskup kielecki Augustyn Łosiński i biskup katowicki August Hlond.
26-27
28-29
liturgia tygodnia
Jak ptak, co opuszcza swe gniazdo, tak człowiek migruje po firmamencie ziemskich dróg. Drogi naszych przodków rozsianych po świecie często wiodły swą pamięć do kolebki istnienia. Dla nas, Europejczyków, to Jerozolima, Rzym, Ateny.
32-33
relacje • zapowiedzi
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, które od czterech lat organizuje cykl spotkań „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”, gościło już wielu świadków życia i świętości Papieża
36-37
fakty • opinie
W parlamencie dobiegły końca prace nad nowelizacją kilkunastu ustaw regulujących zasady pobierania przez służby specjalne billingów i prowadzenia kontroli operacyjnej.
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Po przeprowadzce do Brukseli chcą nadzorować i cenzurować nowe polskie władze przy pomocy unijnych instytucji.
44-45
rodzina • służba zdrowia • Szpital Przyjazny Dziecku
46-47
propozycje • prezentacje
Przyjmujemy zapisy na PIELGRZYMKĘ z okazji 90. urodzin „Niedzieli”
Zespół „Skaldowie” na zakończenie roku złotego jubileuszu (50-lecia działalności na polskiej scenie muzycznej) koncertował w polskich parafiach w Stanach Zjednoczonych.
48
Niedziela Młodych
Mieszkaliśmy niedaleko siebie. Grzesiek pochodził z Sarzyny, ja z niedalekiego Leżajska. Był ode mnie parę miesięcy starszy. Zanim go spotkałem, słyszałem o Gorylu (jak go wszyscy nazywali) wiele dobrego. Poznałem go podczas formacji w Ruchu Światło-Życie. Nie dało się go nie lubić.
– Bóg patrzy dziś na ciebie i mówi: Tęsknię za Tobą! Nie lękaj się, bo jest coś więcej niż lęk. JA JESTEM – mówił podczas rekolekcji „Dla nas i całego świata” ks. Michał Olszewski SCJ, rekolekcjonista, autor książek, twórca portalu i radia Profeto.pl
Papież Franciszek ma dla młodzieży specjalną ofertę. „Bądźcie jak Frassati!” – wzywa. Relikwie bł. Pier Giorgia Frassatiego przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży
50-53
kultura
Realizacja „Zjawy” ma długą historię – wielokrotnie projekt podejmowano i zarzucano – która sama nadawałaby się na film. Pierwsze próby podjęto w 2001 r. Wreszcie, po latach, zdjęcia ruszyły jesienią 2014 r. Od razu założono, że scenerie mają być naturalne, a nie wykreowane komputerowo.
54
Będzin • festiwal kolęd i pastorałek
W niezwykłą podróż przez świat w poszukiwaniu najpiękniejszych kolęd i tradycji bożonarodzeniowych 17 stycznia br. udali się uczestnicy XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
55
Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego
Modlitwa, duchowa adopcja to dla osób wierzących paliwo, które sprawia, że dzieło pro-life trwa – mówi ks. Tomasz Kancelarczyk
56
Niedziela bielsko-żywiecka
W większości unikamy krytyk, boimy się sytuacji odsłaniających nasze niedoskonałości, błędy, potknięcia. Sam w sobie strach przed demaskacją nie jest zły. O wiele gorsze jest szukanie wokół siebie ludzi, którzy nam „słodzą”, mówią to, co chcemy usłyszeć, co usłyszeć nam miło i przyjemnie.
Odpowiadają na Boże zaproszenie całym swoim życiem. Idą za Jezusem, by poprzez to jeszcze lepiej służyć ludziom. Takie są osoby konsekrowane. 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, przypada kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
W sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie 17 stycznia po raz pierwszy odprawiona została Msza św. „góralska”. Takie spotkania organizowane będą w każdą 3. niedzielę miesiąca u ojców franciszkanów, na które zaproszeni są wszyscy górale, nie tylko z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.
Niedziela częstochowska
W czasie dwugodzinnego koncertu słychać zarówno góralskie, jak i klasyczne skrzypce, góralskie instrumenty dęte, gitary, akordeon, jak również beskidzkie trombity, dudy, fujarki, dzwoneczki, a nawet róg bawoli. Taka mieszanka od zawsze jest znakiem firmowym „Golec uOrkiestry”, która zagrała 24 stycznia wieczorem w kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny w Pankach.
Lubimy tę tajemnicę, ma ona także swój silny wyraz artystyczny. Z małym Jezusem przychodzi do świątyni Jego Najświętsza Matka Maryja i przybrany ojciec – św. Józef. Pragną ofiarować Ojcu niebieskiemu swój największy skarb. To wielkie przeżycie dla Rodziców.
Niedziela podlaska
W święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) 2 lutego w kościołach kapłani pobłogosławią świece zwane gromnicami. Ich płomień symbolizuje Chrystusa – Światłość świata. Zapala się je w różnych momentach naszego życia jako znak Bożej opieki (np. podczas burzy) oraz przy umierających, aby światło prowadziło ich do Chrystusa
Młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” tradycyjnie rozpoczynają rok od wspólnego spotkania opłatkowego z Księdzem Biskupem. W tym roku zostało ono połączone z wyborami do Zarządu Diecezjalnego KSM i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej na VII kadencję
Niedziela kielecka
Nasiechowicom w dekanacie miechowskim patronują święci męczennicy: Wit, Modest i Krescencja. W „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” Jana Długosza zapisano, że „w Nasiechowicach stał kościół murowany pod wezwaniem św. Wita”, a prawo patronatu nad nim należało do rycerzy Mikołaja herbu Janina, Stanisława Słupowskiego herbu Leliwa oraz Jakuba herbu Oksza, którzy we wsi posiadali swoje folwarki
Konferencja naukowa w Wyższym Seminarium Duchownym „Katolicy i Żydzi, relacje religijne i społeczne w kontekście historycznym Kielecczyzny”, zorganizowana 14 stycznia, była głównym obchodem 19. Dnia Judaizmu w Kielcach
Niedziela małopolska
To ich święto we wspólnocie Kościoła – Dzień Życia Konsekrowanego, który przypada w najbliższy wtorek, 2 lutego. Święto kapłanów, sióstr i braci zakonnych. Kim są w naszym życiu? Do czego ich potrzebujemy? Jak postrzegamy?
Msza św. dziękczynna za życie i działalność duszpasterską o. Jana Góry OP zostanie odprawiona w bazylice Mariackiej w Krakowie 6 lutego o godz. 18.30. Modlitwie ma przewodniczyć bp Grzegorz Ryś.
Po Eucharystii będzie można posłuchać świadectw o ojcu Janie
Kiedy gram, czuję, że robię coś dobrego, pięknego i pożytecznego – mówi Maja z zespołu „Jakubowe Muszelki” z Więcławic Starych. – Pamiętam też, dla Kogo to robię – dodaje.
Ks. dr Piotr Studnicki jest zastępcą rzecznika archidiecezji krakowskiej i kierownikiem redakcji programów katolickich TVP Kraków. Tytuł doktora obronił na Wydziale Komunikacji Społeczno-Instytucjonalnej Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. O roli komunikacji i mediów społecznościowych w Kościele z ks. Piotrem Studnickim rozmawia Maria Fortuna-Sudor
Niedziela lubelska
W ponad 30 parafiach naszej archidiecezji można było spotkać kolędników misyjnych
Pisz i mów o Moim Miłosierdziu (Dz.1448). Polskę szczególnie umiłowałem, a jeśli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne Moje przyjście (Dz.1732)
Młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie koncertowała we Włoszech
Niedziela legnicka
W poniedziałkowy wieczór 11 stycznia przewodnicy sudeccy, ratownicy GOPR, przedsiębiorcy branży turystycznej, przyrodnicy, samorządowcy i przedstawiciele środowisk, którzy związali swoje życie z górami, spotkali się już po raz dziesiąty w schronisku „Sielanka” przy Wodospadzie Kamieńczyka na dorocznym spotkaniu ludzi gór.
W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach odbyło się 17. Noworoczne Powiatowe Spotkanie Opłatkowe dla Osób Niepełnosprawnych.
Niedziela łódzka
Pochylają się nad drugim człowiekiem – tym najmniejszym i tym u schyłku życia. Nie tylko przekazują mu prawdy o Bogu, katechizują czy ewangelizują. Bardzo często ciężko pracują. Z dziećmi, młodzieżą, w szkołach, szpitalach.
Daniel Trzaskowski chorował na nowotwór złośliwy. Przeszedł chemioterapię i radioterapię. Zmarł w Boże Narodzenie 2015, mając 20 lat. W walce z chorobą i z lękiem przed śmiercią pomagał mu Jezus. Daniel opowiedział o tym w krótkim filmiku, który przez cztery dni od publikacji obejrzało 5 tysięcy osób.
Jestem misjonarzem, salezjaninem i do Boliwii przyjechałem przeszło 2 lata temu. Wcześniej przez 6 lat służyłem na Kubie w Hawanie. Boliwia jest totalnie różna od Kuby, tak pod względem kultury, jak i tradycji. Przez 6 lat pobytu na Kubie doświadczyłem różnych przeżyć i przygód.
Niedziela przemyska
Za dwa dni zakończymy Rok Życia Konsekrowanego. Oczywiście zakończymy go w sensie kalendarzowym, ponieważ to życie ciągle w Kościele jest żywe i obecne.
2 lutego na pamiątkę Ofiarowania Pańskiego w naszych kościołach święcimy niezwykłe świece – gromnice, dawniej tylko woskowe, przystrojone mirtem i kwiatami, aby zanieść je do domów i używać w ważnych i niebezpiecznych chwilach
Gdyby to było możliwe, homilie w tę niedzielę winni głosić rodzice – kapłani ogniska domowego. Oni najgłębiej doświadczają prawdy, o której słyszymy w dzisiejszych czytaniach. Nakaz, który usłyszał Jeremiasz: „przepasz biodra”, rozbłyskują w życiu rodziców niezliczoną odmianą świateł.
Niedziela rzeszowska
Idea Duszpasterstwa Akademickiego narodziła się w średniowieczu w kręgu powstających wówczas uniwersytetów. Pierwszy kościół akademicki w Polsce pod wezwaniem św. Anny wyznaczony został dla studentów Akademii Krakowskiej w XIV wieku.
Obchody osiemsetnej rocznicy powstania Zakonu Braci Kaznodziejów (dominikanów) to okazja do przedstawienia w zarysach historii jednego z najstarszych klasztorów dominikańskich na terenie dzisiejszej diecezji rzeszowskiej – w Nowym Żmigrodzie
Niedziela sandomierska
Klasztor zamknięty, inaczej mówiąc kontemplacyjny, klauzurowy. Jak się żyje w XXI wieku w takim miejscu?
W finałach Diecezjalnego Przeglądu Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych wystąpiło blisko 300 młodych artystów z dziecięcych oraz młodzieżowych zespołów parafialnych i szkolnych
Rodzina Szkół św. Jana Pawła II, do której przynależy blisko 50 placówek w całej diecezji, utrzymuje ze sobą stały kontakt w celu zgłębiania i upowszechniania myśli swojego Patrona. Ważne miejsce pośród tych spotkań odgrywa doroczny zjazd przedstawicieli zarządów szkół
Niedziela sosnowiecka
Każdy chrześcijanin powinien często zadawać sobie to pytanie: Kim jest dla mnie Jezus?
Wyjątkowy, unikalny w skali kraju program obchodów Roku Miłosierdzia został opracowany i jest wdrażany w życie w Zakładzie Karnym w Wojkowicach
Zmienia się struktura polskich rodzin – coraz więcej rozbitych małżeństw, coraz więcej pokrzywdzonych dzieci, matek i ojców. Bo coraz dalej od Boga.
Niedziela świdnicka
Święto Ofiarowania Pana Jezusa obchodzone było w Jerozolimie już w IV wieku. Dwa wieki później pojawiło się także w Kościele zachodnim.
Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani, aby ogłaszać wielkie dzieła Boże. Pierwszym z nich jest ten świat, w którym żyjemy.
Olimpiada Teologii Katolickiej cieczy się w naszym kraju od wielu lat bardzo dużą popularnością i uznaniem. Jednym z elementów, który zachęca uczniów szkół maturalnych do startu w niej, jest możliwość zdobycia przez laureatów indeksu na uczelnię katolicką i wymarzony kierunek studiów
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Święto Ofiarowania Pańskiego zwane potocznie „Matki Boskiej Gromnicznej” symbolizuje kończący się okres Bożego Narodzenia.
Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia jest dla nas możliwością odkrycia na nowo Boga będącego blisko człowieka.
Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane przez Jana Pawła II: Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani
Niedziela toruńska
Potrzebujemy światła, by żyć i rozwijać się. Światło ułatwia życie, które w ciemności jest trudne, wręcz niemożliwe
Kim jest osoba konsekrowana? Po co wybierać życie zakonne, klauzurę? Czy i kiedy ma ono sens? Dlaczego rezygnować z tego, co daje doczesność? Próbę odpowiedzi na te pytania podjęto podczas sympozjum teologicznego w Toruniu
Każdy człowiek potrzebuje miejsca, w którym będzie czuł się doceniany, potrzebny, szanowany. Takim miejscem jest Bursa Akademicka Caritas w Przysieku.
Niedziela warszawska
Niektórzy uważają, że aby dobrze wejść (druga wersja: dobrze przeżyć!) w Wielki Post potrzebny jest karnawał.
Z ks. Romanem Trzcińskim, duszpasterzem akademickim w parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, misjonarzem miłosierdzia, rozmawia Wojciech Dudkiewicz
Stołeczny ratusz będzie namawiał rodziców, aby zapisywali sześciolatki do pierwszych klas
Na tej wystawie zobaczymy wiele zaskakujących eksponatów. Także takich, których istnienia nikt się nie domyślał. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego już wkrótce zostanie otwarte.
W marcu w kinach pojawi się film „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, opowiadający o jednym z dowódców powojennego podziemia niepodległościowego Mieczysławie Dziemieszkiewiczu. O dokończenie i rozpowszechnianie filmu reżyser walczył ponad pięć lat.
Niedziela wrocławska
Wrocławskie Okno Życia uratowało już dziesięcioro dzieci – ostatnie 9 stycznia tego roku. Otwarte 23 września 2009 r. przy ul. Rydygiera 22 i od początku prowadzone przez Siostry Boromeuszki, jest alternatywą dla matek, które nie mogą wychować swego dziecka i urodziły je w tajemnicy przed rodziną i bliskimi
Rozpoczęły się ferie zimowe. Parafie archidiecezji wrocławskiej przygotowały się na ten wyczekiwany przez dzieci i młodzież dwutygodniowy odpoczynek od szkolnych obowiązków, organizując z myślą o nich szereg atrakcji!
30 listopada 2014 r. w Kościele rozpoczął się Rok Życia Konsekrowanego, który 2 lutego br. dobiega końca. Przez cały rok mogli Państwo we wrocławskiej edycji „Niedzieli” poznawać zgromadzenia działające na terenie naszej archidiecezji i – przede wszystkim –ludzi, którzy je tworzą. Nadszedł więc czas na podsumowania.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Miłość gasi kłótnie, usuwa podziały, tam, gdzie ludzkie, ułomne pychą myślenie i postępowanie pozwala się nią przeniknąć.
Kończący się miesiąc to nie tylko pierwsze tygodnie nowego oku. Dla wielu z nas to przede wszystkim czas wizyty duszpasterskiej, którą kapłan składa w domach i rodzinach swoich parafian. Zwykle rozpoczyna się ona zaraz po świętach lub po nowym roku.
Po raz drugi Stowarzyszenie „Czas na pomoc” w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach 9 stycznia zorganizowało Spotkanie Pokoleń. Jego celem było utrwalenie pamięci o tych mieszkańcach powiatu lubaczowskiego, którzy doznali deportacji na „nieludzką ziemię”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Końcem stycznia wypada wspomnienie św. Jana Bosko, człowieka, który w czasach politycznych i społecznych przemian we Włoszech wyszukiwał w bezimiennym tłumie opuszczonych młodych ludzi i otaczał ich opieką.
22 stycznia 1986 r. w miejscowości Przetocznica k. Krosna Odrzańskiego zginął tragicznie bp Wilhelm Pluta. Jechał do Gubina na spotkanie z kapłanami. 22 stycznia w katedrze gorzowskiej odbyły się okolicznościowe obchody tej szczególnej rocznicy
Krępa to niewielka miejscowość położona w województwie lubuskim, która obecnie stanowi część miasta Zielona Góra. Znajdują się tu obiekty wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, takie jak młyn wodny z XIX wieku czy fabryka tektury z przełomu XIX/XX wieku. Znajduje się tu także kościół pw. Dobrego Pasterza, należący do pobliskiej parafii w Zawadzie
Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. Przygotowania są coraz bardziej zaawansowane. Już niedługo w naszej diecezji rozpocznie się peregrynacja symboli ŚDM