Reklama
Obserwator
6-7
temat numeru
Wydarzenia ostatnich miesięcy zwróciły naszą uwagę na młodzież, a zwłaszcza na narastającą wśród młodego pokolenia agresję.
Ponad 40% polskich nastolatków doświadcza przemocy ze strony dorosłych. 57% doświadcza jej ze strony rówieśników. Sytuacja stała się na tyle poważna, że trzeba było zmienić prawo dotyczące nieletnich.
8-11
treści wiary
Czy jest możliwe wprowadzenie zakazu spowiadania dzieci?
12-13
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 24, 13-35
Carl Gustav Jung – szwajcarski psycholog – mówiąc o pokoju między ludźmi, zauważył, że brak pokoju bierze się m.in. z lęku.
W drugim czytaniu III niedzieli wielkanocnej słyszymy słowa, które są bardzo poruszające: „(...) zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy”.
Doświadczenie spotkania z Jezusem to temat, który stanowi tło Liturgii Słowa na 3. niedzielę wielkanocną. Już sama katecheza apostoła Piotra niesie w sobie moc płynącą ze spotkania ze Zmartwychwstałym. Nie ma już lęku ani wycofania – św. Piotr przemawia z odwagą.
Krew tego świętego przyczyniła się do powstania niezależnej Polski.
15-17
19
życie kościoła
Wielu niewidomych dorosłych nie ma świadomości, że Liturgia to nie tylko wypowiadane słowa, ale również gesty wykonywane przez kapłana.
24-26
28-29
30-31
Gratias Domine
W ramach projektu pn. „Gratias Domine” prezentujemy serię comiesięcznych publikacji, których celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu ekologii.
Podnosząc kwestię ochrony przyrody, najczęściej skupiamy się na zanieczyszczeniach powietrza, ochronie dobrostanu zwierząt leśnych czy leśnej flory, ale zapominamy o tym, jak ważna jest racjonalna gospodarka wodna. Szczególnie „mieszkańcy” Bałtyku nie mają łatwego czasu, a my musimy zatroszczyć się o to, by im pomóc.
Obszar Natura 2000 jest formą ochrony przyrody, którą wprowadzono do polskiego prawa w 2004 r., czyli wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Unijny program funkcjonuje niezależnie od istniejących od dawna parków narodowych, rezerwatów przyrody i innych form jej ochrony.
38-41
dobre rady
Każdy z nas się o coś martwi. Zawsze jest ku temu wystarczający powód, zwłaszcza w obecnej rzeczywistości. Kiedy martwienie się jest normalne, a kiedy mówimy o zaburzeniu lękowym?
Złożyłem zamówienie na meble kuchenne, dałem sporą zaliczkę. Umówiony termin wykonania minął 2 tygodnie temu. Nie mogę się skontaktować z wykonawcą. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, aby przynajmniej odzyskać swoje pieniądze?
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Dla osób wyjeżdżających do egzotycznych krajów ważna jest wiedza o aktualnej sytuacji dotyczącej zachorowań na cholerę.
Czy potrafisz sobie wyobrazić świat, w którym nie masz na nic wpływu? Nie możesz podejmować decyzji ani komunikować się z innymi?
50-51
Niedziela z kulturą
Wciąż jako naród mamy głęboką zdolność transferu wiedzy historycznej – tak dr Karol Nawrocki podsumował I Kongres Pamięci Narodowej. Potrzeba jednak nowych kanałów komunikacji i zaangażowania dorosłych, aby bakcyla odkrywania dziejów zaszczepić młodzieży.
Stoły wielkanocne posprzątane, wszystko, co w lany poniedziałek zostało zmoczone, już wyschło, a tu przychodzi pisać o takiej płycie. No bo niby kiedy?
53-64
Niedziela Plus
...w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie (diec. elbląska) pod stropem został podwieszony niesamowitych rozmiarów model statku?
Akcja ta pozwala nam zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, co jest naprawdę ważne – powiedziała Honorata, Siergun.
Mama ciężko pracowała i dużo się modliła – opowiada o stuletniej Stanisławie Dudzik jej córka Teresa Leś.
7. Narodowe Czytanie Pisma Świętego
Otwieracie się na wsparcie, które jest konieczne. Dobrze, że jesteście – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
Wraz z Nawiedzeniem Matki Bożej w znaku kopii Ikony Jasnogórskiej, którego inaugurację zaplanowano na 22 kwietnia, rozpoczną się obchody Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej.
Diecezja gliwicka zaprasza na kwietniowe wydarzenia. Na niektóre z nich trzeba się zapisywać.
Niedziela bielsko-żywiecka
„Panie, przymnóż nam wiary” – pod takim hasłem 30 kwietnia wyruszy z Hałcnowa 11. Piesza Diecezjalna Pielgrzymka do Łagiewnik.
Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej jest już gotowe. Obiekty można zwiedzać, a wkrótce nastąpi oficjalne otwarcie.
Modlitwa w Rzymie i Asyżu – to główne punkty pielgrzymki do Włoch organizowanej we wrześniu dla uczczenia 770. rocznicy św. Stanisława Biskupa i Męczennika, która odbyła się w Asyżu 8 września 1853 r.
Niedziela częstochowska
Od zawsze świętość życia i jej obrona była u mnie poza dyskusją; aborcja jest zawsze zabójstwem – mówi Marcin Barczyński.
To tytuł znanej noweli Henryka Sienkiewicza. Jest to również nazwa stowarzyszenia, bez którego dzisiaj trudno wyobrazić sobie Praszkę.
Staramy się pielęgnować pamięć tamtych czasów. Musimy pielęgnować to, kim jesteśmy. Od tego zależy bowiem nasza przyszłość – mówi ks. Seweryn Wiatrowski.
Niedziela podlaska
Spośród różnych grup organizujących spotkania wielkanocne szczególny charakter mają zawsze te dotyczące służb, które co dzień zajmują się zapewnianiem bezpieczeństwa.
Bielsk Podlaski. „Wczoraj do ciebie nie należy, jutro niepewne... Tylko dziś jest twoje” – te słowa św. Jana Pawła II stały się mottem uroczystego koncertu poświęconego Papieżowi Polakowi, który wybrzmiał w 18. rocznicę jego śmierci.
W sobotę przed Niedzielą Dobrego Pasterza, 29 kwietnia, Kościół w naszej Ojczyźnie będzie po raz kolejny przeżywać Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego podczas II wojny światowej.
Niedziela kielecka
Święty papież Jan Paweł II w rocznicę swego odejścia do domu Ojca ponownie zgromadził nas na modlitwie i przebudził z pewnego uśpienia.
To już ćwierć wieku Kościół kielecki cieszy się z pasterskiej posługi bp. Mariana Florczyka. Jubileusz to wyjątkowy czas. Za co dziękują Biskupowi pomocniczemu diecezjanie?
W Wodzisławiu od roku rozwija się kult św. Peregryna Laziosi, patrona chorych na raka. To nie jedyny święty o tym mało znanym w Polsce imieniu, bowiem w kościele są relikwie dwóch św. Peregrynów, żyjących w innych czasach i o innej historii życia.
Niedziela małopolska
Boże Miłosierdzie jest dla nas niewyczerpanym źródłem miłości, któremu możemy bezgranicznie zaufać – wyznaje pan Bogdan.
Tutaj spotykam ludzi, którzy kochają Chrystusa i Kościół – podkreśla ks. Andrzej Gołębiowski.
Pomyślałem, że trzeba tę muzykę dać usłyszeć – przyznaje w rozmowie z Niedzielą ks. dr Wojciech Kałamarz.
Niedziela lubelska
Drużyny lektorów starszych i młodszych z Wilkołaza obroniły tytuł mistrzów diecezji.
Matka Teresa z Kalkuty i św. Jan Paweł II zainspirowali mnie do niesienia pomocy osobom nieuleczalnie chorym – mówi Ludmiła Andryszyn.
Paschę Chrystusa musimy celebrować integralnie: nie możemy oddzielić Zmartwychwstania Chrystusa od Jego męki i śmierci – mówi ks. Jerzy Krawczyk.
Niedziela legnicka
Powyższe słowa rozbrzmiały 15 kwietnia w katedrze podczas święceń nowego biskupa pomocniczego Piotra Wawrzynka.
Niedziela Palmowa w parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej była wyjątkowa. W tym dniu cała Polska wspominała św. Jana Pawła II, a w parafii zostały uroczyście wniesione relikwie papieża Polaka.
Podczas poświątecznych wędrówek i odwiedzanych miejsc warto zajrzeć do Muzeum Miejskiego – Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie.
Niedziela łódzka
Każdy katolik może być dumny z postaw duchowieństwa na Ukrainie – mówi Jakub Maciejewski w rozmowie z Niedzielą.
Po raz 16. odbył się Festyn Miłosierdzia Szlakiem Faustyny.
Jest to dobra parafia, a Dobronianie są po prostu dobrzy, tylko czasem sami o tym nie wiedzą! – mówi z uśmiechem o swojej parafii ks. Krzysztof Gliniany, gospodarz u św. Wojciecha.
Niedziela przemyska
Docenieniu roli Pisma Świętego w Kościele służy inicjatywa Tygodnia Biblijnego, który po raz piętnasty będziemy przeżywać w dniach 23-29 kwietnia.
Spotkali się w grudniu 1958 r. Ich serca i umysły połączyła idea trzeźwości oraz jedność poglądów dotycząca tzw. pracy u podstaw.
Rozpoczynający się w Kościele Tydzień Biblijny wskazuje na słowo Boże, które jest jak kompas chrześcijanina. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi przekazują nam niezwykle ważne przesłanie także w tej materii.
Niedziela rzeszowska
Powołanie do kapłaństwa jest darem Bożym, a Wielki Czwartek przypomina, że zostało ono ustanowione przez Pana Jezusa w Wieczerniku – podkreślił bp Jan Wątroba w katedrze rzeszowskiej.
Świątynia w Zarębkach jest niewielka, ale ma wyjątkową akustykę i klimat, pozwalającą dobrze odbierać prezentowaną muzykę, utwory pasyjne, tradycyjne, klasyczne, również młodzieżowe.
W ostatnich tygodniach rozlała się fala ataków na Jana Pawła II.
Niedziela sandomierska
Skąd wziął się zwyczaj „bziukania” w Koprzywnicy? Tego do końca nie wiadomo.
W murach klasztoru odbyła się premiera reprintu białego kruka.
Wśród eksponatów najbardziej nas cieszy broń biała, której dotychczas w swoich zbiorach nie posiadaliśmy – powiedział Tadeusz Zych, dyrektor muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.
Niedziela sosnowiecka
Zabytki będące dokumentami przeszłości mają nieocenioną wartość poznawczą i budują poczucie przynależności do wspólnoty – przypomina diecezjalny konserwator zabytków ks. Tomasz Zmarzły.
Matka Teresa miała intuicję rozpoznawania Jezusa w osobach spotykanych w swoim życiu – powiedział ks. Dawid Kuczek podczas spotkania o uproszenie łaski beatyfikacji matki Teresy Kierocińskiej.
O bogatej ofercie, indywidualnej pracy z uczniem i rodzinnej atmosferze szkoły mówi dr Magdalena Kielska – dyrektor Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA w Jaworznie. Placówka ma od niedawna swojego patrona. Został nim św. Józef. Uroczystego ogłoszenia tej wiadomości dokonał 4 kwietnia bp Grzegorz Kaszak.
Niedziela świdnicka
Był czas wielkanocnych Nieszporów. Kłodzkie klaryski zgromadziły się w kaplicy, aby wspólnie modlić się Liturgią Godzin, w tym samym czasie za ścianą ogień trawił jedno z klasztornych pomieszczeń.
Przez kolejne dni świętego Triduum Paschalnego duchowieństwo i wierni świeccy zgromadzeni w katedrze świdnickiej towarzyszyli Jezusowi w Jego ostatecznym zwycięstwie nad grzechem i śmiercią.
O niedawnej pielgrzymce do ziemskiej ojczyzny Jezusa Chrystusa i wyjątkowym spotkaniu z patriarchą Jerozolimy pisze bp Ignacy Dec.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Nikomu, kto ze skruszonym sercem zwracał się do niego o pomoc, tej pomocy nie odmawiał – zaznaczył podczas spotkania dr hab. Rafał Łatka.
Te doświadczenia, które zbieramy, zmieniają nas i to też przenosi się na to, jak odgrywamy misterium – mówi Bartłomiej Przybył jeden z bohaterów inscenizacji.
Przygotowując się do 900. rocznicy pomorskiej misji ottonowej, parafianie z Wolina i Kamienia Pomorskiego, udali się z pielgrzymką do miast biskupstwa pomorskiego.
Niedziela toruńska
Co się stało z naszym Jasiem? – zastanawiają się rodzice. – Trzaska drzwiami, siedzi po nocach w komputerze, rano nie można go dobudzić, w pokoju ma bałagan i mówi, że niczego nie rozumiemy. A właściwie to nie mówi, tylko krzyczy.
Wierni przeszli 42-kilometrową trasę EDK.
Bóg mówi nam przez Pismo Święte, że będziemy zbierać plon tego, co zasiejemy. Jak to się ma w kontekście komunikacji małżeńskiej?
Niedziela warszawska
O tym, kogo chce słuchać dzisiejsza młodzież, fenomenie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie i szansach duszpasterskich, jakie z sobą niosą, z ks. Zbigniewem Sawiakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Przez kilka dekad istnienia tej niewielkiej parafii nastąpiły ogromne społeczne zmiany, które dotknęły także Kościół. Lecz wierni z Lucynowa Dużego wciąż tworzą prawdziwą wspólnotę i opierają się laickim trendom.
Stulecie istnienia Zgromadzenia Księży Orionistów w Polsce to doskonała okazja, by przyjrzeć się warszawskiej wspólnocie Małego Dzieła Boskiej Opatrzności.
Niedziela wrocławska
Na terenie Nadleśnictwa Milicz posadzono Las Pamięci św. Jana Pawła II.
Mija rok od momentu sakry bp. Macieja Małygi. W rozmowie dla Niedzieli Wrocławskiej biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej podsumowuje miniony czas.
To niesamowicie pozytywny projekt mający na celu przeciwdziałanie samotności osób starszych. Za jego powstaniem stoi grupa młodych ludzi.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W zamojskiej katedrze została odprawiona Msza Krzyżma.
Wokół tematu śmierci ks. Franciszka Blachnickiego pojawiły się nowe pytania i odpowiedzi.
Przy kościele św. Bartłomieja Apostoła w Goraju można było zapoznać się z wystawą plenerową przygotowaną przez Fundację im. Heleny Kmieć.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Maturzyści Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Niedzielę Miłosierdzia pielgrzymowali na Jasną Górę.
Dariusz i Anna Kiewliczowie z Zielonej Góry należą do tych ludzi, którzy w wolnym czasie lubią za każdym razem zobaczyć coś nowego. Niedawno pielgrzymowali włoskim szlakiem Cammino di San Francesco, który w Polsce jest mniej znany. Przywieźli wiele cennych wskazówek dla tych, którzy też chcą się tam wybrać.
Jest to nieustanna formacja kapłańska, duchowa, wewnętrzna i intelektualna. Są wśród nas kapłani z wieloletnim stażem i są też młodzi – mówi ks. Jakub Świątek.