Reklama
obserwator
Nikt się nie spodziewał, że 2020 r. upłynie pod znakiem pandemii COVID-19. Teraz wielu z nas ma nadzieję, że w nowym, 2021 r. nasze życie, w jego wszystkich aspektach, wróci do normy.
W czasach, kiedy „łódź ludzkości jest wstrząsana burzą kryzysu i płynie mozolnie w poszukiwaniu spokojniejszego horyzontu”, papież Franciszek wzywa przywódców, by kompasem dla nich były podstawowe zasady Katolickiej Nauki Społecznej.
5-9
11
temat numeru
Dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni uświadomiły nam, że rozpoczyna się definitywna walka sił ciemności przeciwko Bogu i człowiekowi.
Błogosławieństwo jest niezwykle ważne w życiu Kościoła i w codzienności człowieka wierzącego. Wśród sakramentaliów zajmuje ono pierwsze miejsce.
Czym dzisiaj jest błogosławienie i co ze sobą niesie? Czy osoby świeckie jeszcze błogosławią sobie nawzajem? Czy zwyczaj, który dla wielu jest passé, jest dziś potrzebny?
12-15
treści wiary
Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam o ważnym wydarzeniu: o powołaniu do wiary pogan. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus symbolizuje pokłon świata pogan, którzy klękają przed Bogiem.
Co łączy integrację europejską, olimpiadę w Barcelonie i kod w superkomputerze EWG, w którym pojawia się liczba 666? Są znakami końca świata. Przynajmniej dla niektórych
16-19
polecamy
Opowieść człowieka, którego wiara przywracała innym siłę, to dobra lektura nie tylko na czas pandemii.
Czy na naszych oczach dokona się głęboka reforma Watykanu, a Kościół wkroczy na nieznane terytorium wyzwań XXI wieku?
20
życie kościoła
Narysować słowem obraz Kościoła w minionym roku – zadanie niełatwe. Rzucający się od razu w oczy fragment tego obrazu to, oczywiście, globalna pandemia, która w Kościół uderzyła, ale nie można powiedzieć, że go stłamsiła
103 lata życia, 39 lat czekania na spełnienie marzeń o misjach, 43 lata pracy w Ugandzie, a po powrocie z Afryki 22 lata aktywności misyjnej w Polsce – to biografia dr Wandy Błeńskiej w liczbach.
Cieszy nas, że 1883 polskich misjonarzy i misjonarek posługuje w 99 krajach misyjnych – napisał w komunikacie na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom bp Jerzy Mazur. Taca zbierana w kościołach podczas uroczystości Objawienia Pańskiego jest przeznaczona na pomoc misjonarzom – najlepszym ambasadorom Kościoła i Polski.
Obserwujemy powrót do starych, ładnych, chrześcijańskich imion. Rodzice często nadają swoim pociechom imiona: Franciszek, Antoni, Zofia czy Łucja. Kiedy kilka dni temu, zastępując w parafii chorego kolegę, rozdawałem dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. medaliki, z nieskrywaną przyjemnością wyczytałem imię małego Stasia.
22-27
kochane życie
Odczuwam nieprzepartą potrzebę przenoszenia się w świat piękna, jakim jest malarstwo.
30
niedziela z kulturą
Na muzycznej scenie obecny od 15. roku życia. W historii polskiej piosenki zapisał się utworem "Zakazany owoc". Z Krzysztofem Antkowiakiem o życiu, nawróceniu i płycie – "Zostanie mi muzyka..." rozmawia Anna Przewoźnik.
Chyba wszyscy bardzo chcemy, by wraz ze zmianą 2020 na 2021 r. odmieniła się nasza codzienność. Marzymy, aby wszystko znormalniało, byśmy mogli żyć dalej zwykłą rutyną, jak przed pandemią
32-43
moim zdaniem
Urodziny Jezusa są dla chrześcijan jak dzwony na Anioł Pański. Czas na pobudkę i mocne postanowienie poprawy.
Skonsumowaliśmy właściwie dyplomatyczną walkę Romana Dmowskiego i jego przyjaciół politycznych z lat I wojny światowej.
44-45
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
sprawy rodzinne
Od matki uczymy się, jak kochać, jak być kobietą, jak funkcjonować w świecie i jaką być żoną, a później matką. Najważniejsza i najtrudniejsza zarazem więź w życiu. Matka i córka.
Zmagał się z problemami, które są bliskie niemal każdej rodzinie, rzeczywistość stawiała go przed niełatwymi wyzwaniami, nie znał odpowiedzi na dręczące go pytania. Od św. Józefa możemy się jednak wiele nauczyć.
50-52
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Warto przysiąść na progu nowego roku i poszukać tego, co było dobre w minionym, nawet gdyby miała to być najmniejsza rzecz.
W produktach pszczelich znajdziemy bezpieczne źródło naturalnych witamin i minerałów, które uodpornią nasz organizm.
Roślina ta ma zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w lecznictwie
Pacjenci często bagatelizują takie objawy jak duszność po wysiłku oraz kaszel i pojawiająca się gęsta wydzielina z oskrzeli. To błąd, ponieważ mogą to być objawy POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Czy i kiedy duszpasterz może odmówić udzielenia sakramentu chrztu św. dziecku?
Podczas gdy świat przygotowuje się do dystrybucji szczepionki przeciw COVID-19, pojawiły się komunikaty ostrzegające przed... fałszywymi szczepionkami.
56-59
60-61
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 1, 1-18 lub krótsza perykopa: J 1, 1-5. 9-14)
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Nie przemarsz, a śpiewanie kolęd. Nie 6, lecz 5 stycznia. Tak w wielkim skrócie można przedstawić program tegorocznego Orszaku Trzech Króli.
Te 365 dni bez cienia wątpliwości naznaczone były epidemią koronawirusa. Niemniej jednak życie diecezji obfitowało w wiele wydarzeń, które na początku roku 2021 warto przypomnieć.
Pasjonat sztuki Zbigniew Micherdziński na trzech obrazach na szkle pokazał sceny związane z okresem Bożego Narodzenia osadzone w tradycji ludowej.
Niedziela częstochowska
Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich naszych czcigodnych i drogich Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
O pracy na misjach i o duszpasterstwie w obecnych czasach mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Marcin Mońka, administrator parafii św. Marka Ewangelisty w Kolonii Lisowicach.
Wjeżdżając do Radomska, nie sposób nie zauważyć neobarokowego, XIX-wiecznego kościoła św. Lamberta. Zachwyca on zewnętrzną formą, a jeszcze bardziej duszpasterskim zaangażowaniem kapłanów i parafian.
Niedziela podlaska
Hasło II edycji diecezjalnego konkursu „Wartościowe opowieści” zostało zaczerpnięte z nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.
Pieśń religijna, nawiązująca do narodzin Bożej Dzieciny, wizyta duszpasterska w okresie wigilijno-noworocznym oraz osoby przebrane za aniołów, pastuszków i Świętą Rodzinę, odwiedzające domostwa, łączy wspólna nazwa – kolęda.
O miłosiernym Bogu, sakramencie pojednania, otwartości na potrzeby innych mówi ks. Jarosław Błażejak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie, egzorcysta, misjonarz miłosierdzia.
Niedziela kielecka
W bożonarodzeniowym klimacie przebiegało spotkanie osób niepełnosprawnych wraz z rodzinami i opiekunami w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach.
Chociaż we wszystkich statystykach słowo „rodzina” wygrywa z „dobrobytem”, „podróżami” itp., to rzeczywistość nie pozostawia złudzeń...
Rycerze Kolumba z różnych stron Polski przybyli do Kielc, by uczestniczyć w najważniejszym dla nich wydarzeniu formacyjnym i wspólnotowym.
Niedziela małopolska
Pytaniem nie było to, czy w tym roku zorganizujemy orszak, a raczej to, w jaki sposób go przeprowadzimy, biorąc pod uwagę obecną sytuację – mówi Jacek Koźliński z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.
W ich parafii ponad 300 młodych regularnie świadczy pomoc osobom potrzebującym!
Nagrodzone i wyróżnione szopki miały w sobie coś niepowtarzalnego – stwierdził w rozmowie z Niedzielą ks. Bartłomiej Gzella, zmartwychwstaniec, proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Woli Duchackiej w Krakowie.
Niedziela lubelska
Orszak Trzech Króli zagościł u nas na dobre. Niestety, pandemia nie pozwoli nam w tym roku zorganizować ulicznych jasełek.
Uciekający ze swojego kraju Białorusini są gościnnie przyjmowani w Polsce.
Jaki był miniony rok? Co czeka nas w nowym roku? O podsumowanie i plany duszpasterskie poprosiliśmy metropolitę lubelskiego abp. Stanisława Budzika.
Niedziela legnicka
Pierwszy dzień Nowego Roku w liturgii Kościoła poświęcany jest Świętej Bożej Rodzicielce Maryi.
Święta Bożego Narodzenia już za nami. Do przeżywania tych wydarzeń przygotowywaliśmy się w czasie Adwentu. W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olszanicy miał on wyjątkowy przebieg.
W pobliżu dzisiejszej Bazyliki Narodzenia Pańskiego znajduje się Pole Pasterzy. Jest to miejsce, gdzie miał objawić się anioł trzymającym straż przy trzodzie pasterzom.
Niedziela łódzka
Początek nowego roku wiąże się z uroczystością ku czci Bożej Rodzicielki. Kościół kończy w ten sposób obchody oktawy Bożego Narodzenia.
Zbiórka ofiar na misje w uroczystość Objawienia Pańskiego.
O sile modlitwy i znaczeniu wspólnoty z Marceliną Pokorską, koordynatorką ogólnopolskich spotkań Taizé w archidiecezji łódzkiej, rozmawia Justyna Kunikowska.
Niedziela przemyska
Miniony rok był wyjątkowy z uwagi na wydarzenia, które już na lata zapisały się w annałach naszej archidiecezji. Warto przytoczyć te najważniejsze.
Symboliczne przestawienie datownika, oznaczającego bieżący rok, sprawia, że czujemy się jakby wszystko rozpoczynało się na nowo. Ale też, zmieniając kalendarz z sentymentem, przypominamy sobie minione dni.
Ubiegły rok należy zaliczyć do trudnych. Z pewnością największym problemem jest panująca epidemia, która skomplikowała życie całego świata – również Kościoła.
Niedziela rzeszowska
Chrystus, Wcielony Syn Boży od samego początku swej ziemskiej misji zapraszał wszystkich, którzy Go szukali i na Niego czekali, aby przyszli do Niego.
Wyżywienie własnej licznej rodziny i ośmiorga ukrywanych Żydów wymagało od Wiktorii Ulmy nie lada zaradności, ofiary i kalkulacji.
Lulajże, Jezuniu... to najpiękniejsza kołysanka świata. W jej rytm Najświętsza Matula tuli Boże Dziecię…
Niedziela sandomierska
Bp Krzysztof Nitkiewicz uczestniczył w Lublinie w prezentacji dokumentu pt. „Biskup i jedność chrześcijan: Vademecum ekumeniczne”.
Nie tak dawno temu w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku w naszych miejscowościach można było spotkać grupy kolędników ludowych, którzy chodzili od domu do domu, niosąc Dobrą Nowinę o narodzinach Jezusa Chrystusa.
W miejscowości Męczennice k. Lipnika zostały odnalezione szczątki zestrzelonego w czasie II wojny światowej sowieckiego samolotu Ił-2 wraz ze szczątkami pilota.
Niedziela sosnowiecka
Blisko 500 świątecznych paczek żywnościowych rozdała przed świętami najbardziej potrzebującym Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
We wspólnocie kleryckiej bardzo wyczekiwany jest moment przyjęcia stroju duchownego – sutanny, a także kolejny stopień przygotowania do święceń kapłańskich, obrzęd admissio.
W wieku 100 lat zmarł kpt. Witold Orczyk, pochodzący ze Sułoszowej żołnierz Armii Krajowej w obwodzie Olkusz, kawaler Virtuti Militari i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Niedziela świdnicka
W trosce o zdrowie uczestników Orszaku Trzech Króli, organizatorzy tego wydarzenia w mieście biskupim podjęli decyzję o odwołaniu najbliższej edycji barwnego korowodu.
Postanowienia towarzyszą nam podczas Adwentu, Wielkiego Postu, ale najpopularniejsze są te podejmowane po Nowym Roku.
Z senatorem Aleksandrem Szwedem o rozpoczynającym się właśnie Roku Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego rozmawia Marek Zygmunt.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Rok 2021 poświęcony czcigodnemu słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu jest czasem 120. rocznicy jego urodzin i 40. rocznicy śmierci.
To hasło umieszczone na płocie Stoczni Szczecińskiej towarzyszyło robotniczym protestom w 1970, 1971 i 1980 r.
Z powodu pandemii wiele tegorocznych orszaków Trzech Króli nie odbędzie się w formie, którą znamy z poprzednich lat.
Niedziela toruńska
Każdego roku w uroczystość Objawienia Pańskiego na ulicach naszych miast i wsi pojawiali się Trzej Królowie, którzy barwne orszaki prowadzili do Nowonarodzonego. Czy mimo pandemii znajdziemy do Niego drogę?
Zapiski więzienne to dla wielu osób pierwszy krok w zaprzyjaźnieniu się z kard. Stefanem Wyszyńskim. Jak wyglądało jego życie po powrocie z internowania? Wiele o tym mówi czwarty tom Pro memoria – osobistych dzienników Prymasa.
Odległy świat, inna kultura i mentalność ludzi jednych przerażają, innych pociągają. Jak wygląda jego życie na misjach, czym się zajmuje i jak radzi sobie z tęsknotą za krajem? Z ks. Krystianem Bółkowskim, misjonarzem z diecezji toruńskiej, rozmawia Ewa Melerska.
Niedziela warszawska
O projektach Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej, pracy misjonarzy i naszej odpowiedzialności za misje z ks. Marcinem Brzeszczyńskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Pandemia sprawiła, że 6 stycznia wielotysięcznego, kolorowego Orszaku Trzech Króli na ulicach stolicy nie będzie. Zamiast niego organizatorzy zachęcają do wspólnego kolędowania czy rodzinnych spacerów.
Przewidywanie wydarzeń w nowym 2021 r. jest dziś bardziej niż trudne. Wiedzą coś o tym ci, którzy starali się przewidywać wydarzenia w starym roku.
Niedziela wrocławska
Od pewnego czasu moim postanowieniem noworocznym było... nierobienie postanowień. Bo czy ich podejmowanie ma sens?
Miniony rok zapisał się w historii jako wyjątkowy. Niewidoczny wirus SARS-CoV-2 zwany koronawirusem całkowicie zmienił życie ludzi w Polsce i na świecie. Mimo to rok 2020 był obfity w wydarzenia, które chcemy przypomnieć.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli, który miał rozpocząć się w wielu miejscach w Polsce, będzie wyglądał inaczej. 6 stycznia spotkamy się w rodzinnym gronie. O tym, jakie propozycje przygotowali organizatorzy OTK, z Elżbietą Woźniak-Łojczuk, rzecznikiem prasowym wrocławskiego orszaku rozmawia Grzegorz Kryszczuk.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Rok Pański 2020 przeszedł do historii. Ruszyliśmy w nowe jutro. Przed nami kolejne karty w książce pt. „Życie”.
W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Żulicach zakończył się, trwający od kilku lat, całkowity remont świątyni.
Rozstrzygnięto konkurs Wiem wszystko o mojej miejscowości, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
5 stycznia będziemy obchodzić piątą rocznicę objęcia urzędu biskupa zielonogórsko-gorzowskiego przez bp. Tadeusza Lityńskiego.
Diecezjalna Caritas pracuje nad inwestycją, mającą na celu kompleksową pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom diecezji.
Madonna Głogowska to obraz Łukasza Cranacha Starszego, który przez ok. sześć stuleci wisiał w kolegiacie w Głogowie. Od dwóch tygodni jest tu wierna kopia malowidła.