Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…”
3
WSPOMINAMY ŚP. KARD. JÓZEFA GLEMPA
Ksiądz Prymas Józef Glemp był zawsze skromny i otwarty na ludzi. W czasie stanu wojennego w 1981 r. przede wszystkim troszczył się o los narodu.
Od dłuższego czasu nadchodziły wieści o ciężkim stanie zdrowia kard. Józefa Glempa. Dopiero ostatnio okazało się, że było to bardzo trudne doświadczenie.
9
WSPOMINAMY ŚP. KARD. JÓZEFA GLEMPA
Jasnogórska droga Księdza Prymasa kard. Józefa Glempa rozpoczęła się w jego latach gimnazjalnych, kiedy przybył z pielgrzymką parafialną z Kościelca (1947-48).
11
POŻEGNANIE KARD. JÓZEFA GLEMPA
Śp. Józef Kardynał Glemp został pochowany w podziemiach archikatedry warszawskiej. Hołd Zmarłemu oddały tysiące wiernych. Dla wielu z nich - to nie tylko pożegnanie, ale i swoiste rekolekcje
12-13
Z WATYKANU
14
ZE ŚWIATA
15
16
Z KRAJU
17
18-19
ŚW. PAWEŁ - APOSTOŁ NA DZIŚ
Obchodzona niedawno uroczystość Nawrócenia św. Pawła pokazuje, jak różnymi drogami i jak za pomocą różnych środków Bóg realizuje swoje dzieło.
20-21
ROK WIARY
Wiara jest odpowiedzią człowieka na inicjatywę Boga, który mu się objawia.
Boga nie ma... a jak jest - to ty sam sobie poradzisz, bez Niego. I kryzys wiary gotowy! Przychodzi też pokusa krytykowania wszystkiego. A jak już wierzyć, to może trochę inaczej?
25
WIARA I ŻYCIE
27
28-29
SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI"
Czytelnicy „Niedzieli” mieli okazję uczestniczyć 21 stycznia w spotkaniu w redakcyjnej auli, podczas którego zaprezentowano najnowszą książkę ks. inf. Ireneusza Skubisia, zatytułowaną „Wielki znak sprzeciwu.
30
PROSTO I JASNO
Otrzymałem niewielką książkę o abp. Stanisławie Wielgusie, której autorem jest absolwent Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Michał Kramek. Jej tytuł mówi sam za siebie: „Człowiek, który wystraszył «elity»”.
32
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
34-35
KSIĄŻKA BIAŁEGO KRUKA POD PATRONATEM „NIEDZIELI"
W naszym kraju i poza jego granicami wielu kole w oczy, że Polska nadal stanowi przedmurze chrześcijaństwa, dzielnie odpierając powtarzające się od wieków ataki na Boga i Kościół.
38-39
POŻEGNANIE ŚP. JADWIGI KACZYŃSKIEJ
Była skromna i spokojna, miała ogromny dar kontaktu z ludźmi - tak o Jadwidze Kaczyńskiej mówił podczas Mszy św. jej syn Jarosław Kaczyński. Spoczęła w grobowcu rodzinnym na warszawskich Starych Powązkach
40
PREZENTACJE
Rok 2011, ogłoszony przez Franciszkanów oraz przez Senat RP Rokiem Kolbiańskim, przyniósł wiele dobrych owoców. Pośród nich jest misterium: „I każdą łzę otrze Bóg z ich oczu” - Męka św. Maksymiliana według opracowania Kazimierza Brauna, w reżyserii Anny Osławskiej.
41
8 II - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Informacje zaczynają się od zachęt: „Czy zastanawiasz się, jak pokonać kryzys? Tysiące Polaków zarabia, siedząc w domu! Nie uwierzysz, ale samotna mama zarabia 8000 zł, siedząc w domu. Jak ona to robi?”. Jak sie nie dać wrobić.
42-43
43-44
NIEDZIELA MŁODYCH
Czyli o wyjątkowości każdego z nas i spotkaniu z Bożą Miłością, by móc później nieść ją innym
Dziś druga część rozmowy Łukasza Jacka Sośniaka z Kubą Kornackim, aktorem i nauczycielem aktorstwa, autorem ewangelizacyjnego projektu muzycznego „Tato”
45-47
POŻEGNANIE KARD. JÓZEFA GLEMPA
Homilia abp. Józefa Kowalczyka, metropolity gnieźnieńskiego, prymasa Polski, wygłoszona podczas Mszy św. pogrzebowej śp. kard. Józefa Glempa.
Podziękowanie Bogu „za łaskę wiary i skutki z niej płynące” oraz przeprosiny „za słowa pochopnej krytyki, za zaniedbania i słabości” wyraził w testamencie kard. Józef Glemp. „Mimo słabości i grzeszności, nie miałem przerw w wierze”.
48-53
Niedziela bielsko-żywiecka
Mszą św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Porąbce uczczono 20 stycznia 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Z pianistą, kompozytorem, realizatorem nagrań i muzykiem „Budki Suflera” – Piotrem Kominkiem i perkusistą – Ryszardem Balcerem o projekcie „Wniebowzięci” i zespole „Wniebowzięci Koncertowo” rozmawia Monika Jaworska.
Do 8 marca br. będzie czynna wystawa „Summa cum laude” w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ekspozycja ukazuje początki 120-letniej historii Szpitala Śląskiego w Cieszynie (aż do roku 1950).
Niedziela częstochowska
– Misjonarz posyłany jest, aby wzbudzać wiarę - mówił abp Wacław Depo, który 20 stycznia przewodniczył Mszy św. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cieciułowie, w czasie której miała miejsce ceremonia posłania misjonarza - ks. Sławomira Porębskiego, udającego się 3 lutego na misje do Kazachstanu.
2 lutego przypada Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu pamiętamy szczególnie o osobach, które przyjęły na siebie wyjątkowe zobowiązania - śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwo.
Niedzielne popołudnie 20 stycznia w kolegiacie św. Lamberta Biskupa i Męczennika w Radomsku upłynęło przy śpiewie kolęd i pastorałek.
Gidle to dobre miejsce na Rok Wiary. To w ogóle dobre miejsce do modlitwy, refleksji, złapania oddechu po codziennej gonitwie. To także miejsce niezwykłe, naznaczona cudownymi zdarzeniami, starannie opisanymi w dominikańskich księgach cudów.
Niedziela podlaska
Mówienie prawdy było zawsze zajęciem bardzo ryzykownym. Doświadczyli tego zarówno wielcy uczeni, którzy odważyli się głosić nieortodoksyjne w ich czasach poglądy, jak i różnej maści politycy, którzy nie chcieli schlebiać złym gustom swoich mocodawców.
Był to jeden z najdłużej posługujących prymasów w Polsce. Jego posługa zbiegła się z bardzo trudnym okresem w dziejach naszej Ojczyzny. Okazał się być tym, który na sposób duchowy załagadzał trudności pogodzenia różnych stron konfliktów.
Z s. M. Bogumiłą z Zakonu Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce rozmawia Edyta Hartman
Niedziela kielecka
Uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny, wszystkich bohaterów powstania, którzy przelali za nią krew, rozpoczęły się 20 stycznia rocznicowe obchody w kościele św. Karola Boromeusza na Karczówce.
Do miasta z górującą nad nim kaplicą św. Anny siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego przyjechały 1 września 1943 r. – wkrótce minie 70. rocznica ich przybycia do Pińczowa.
Na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej 16 stycznia gościł w Kielcach historyk prof. Jan Żaryn z wykładem pt. „Armia Krajowa i Narodowe Siły Zbrojne w komunistycznych procesach sierpniowych”.
Niedziela małopolska
2 lutego obchodziliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane potocznie świętem Matki Bożej Gromnicznej. W Kościele jest to także Dzień Życia Konsekrowanego, w którym modlimy się szczególnie za osoby powołane do życia poświęconego Bogu na wyłączność.
Od kilku miesięcy trwa w Ludźmierzu Rok Jubileuszowy z okazji 50. rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej Gaździny Podhala.
Gości, zapraszanych do projektu „Ich areopag wiary”, pytać o zawód nie trzeba - są powszechnie znani. Ale posłuchać, jak w pracy realizują wyzwania człowieka wierzącego - warto, gdyż są to osoby, które publicznie przyznają się do swojej katolickiej tożsamości.
Niedziela lubelska
Z bp. Mieczysławem Cisło z okazji 15. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej rozmawia Urszula Buglewicz
W niedzielę, 13 stycznia, podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Mełgwi koncertowała schola z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela ze Świdnika.
Święci nie przemijają. Święci wołają o świętość. Wołają nas, byśmy kroczyli ich śladami - słowa bł. Jana Pawła II zostały przypomniane przez abp. Stanisława Budzika podczas Mszy św. z poświęceniem obrazu bł. s. Marty Wołowskiej.
Udaną próbą ukazania bogactwa sakralnej architektury i sztuki Lubelszczyzny jest album Piotra Maciuka i Krzysztofa Wasilczyka „Skarby Archidiecezji Lubelskiej”, wydany przez „Gaudium” z okazji 200-lecia naszej archidiecezji.
Nakładem Wydawnictwa Towarzystwa Naukowego KUL ukazał się „Atlas historyczny (archi)diecezji lubelskiej 1805-2010”.
Niedziela legnicka
Diecezja legnicka została uhonorowana Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim przyznawanym przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Na szczególną uwagę zasłużył przede wszystkim profesjonalizm przeprowadzonych renowacji w pocysterskim opactwie w Krzeszowie.
„Prymas wobec Ziem Zachodnich i Północnych” - pod takim hasłem odbyło się w sobotę 19 stycznia w Legnicy ponadregionalne spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
5. Marsz dla Życia i dla Rodziny, modlitewny maraton w intencji matek oraz akcja charytatywna na rzecz rodzin chrześcijańskich w Palestynie, złożą się na tegoroczne obchody Dnia Życia, jakie odbędą się w marcu w Legnicy.
Niedziela łódzka
W niedzielę 20 stycznia, w bazylice archikatedralnej bp Adam Lepa przewodniczył Mszy św., podczas której wygłosił konferencję – „Sobór Watykański II o wychowaniu do mediów”.
W kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego 228 wystąpiła niedawno nowa łódzka orkiestra – Symphonix Ensemble.
Uroczystość w 50. rocznicę kanonizacji założyciela zakonu i patrona parafii św. Wincentego Pallottiego zgromadziła przedstawicieli innych łódzkich zakonów i zgromadzeń, kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz siostry antonianki, którym bliska jest idea ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Niedziela przemyska
W dzisiejszych czasach dotkniętych wieloma przejawami kryzysu istnieje naglące zapotrzebowanie na proroków, obdarzonych jasnością widzenia zagrożeń i odwagą w głoszeniu i wierności Słowu Bożemu. W tej materii wiele możemy nauczyć się od proroka Samuela.
29 grudnia ub.r. po wieczną nagrodę do Pana odszedł od nas ks. kan. Kazimierz Bugiel.
W 2012 r., w dniu setnych urodzin pani Heleny Owoc, Jubilatkę odwiedziła z bukietem stu róż delegacja z parafii pw. Świętej Rodziny w Orzechówce.
6 listopada ub.r. nasza dawna sąsiadka ze zlikwidowanego, niestety, Domu w Iwoniczu Zdroju przy ul. Kenara 5, s. Anatola Wiktoria Smoleń ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej obchodziła setne urodziny.
Niedziela rzeszowska
Święty Józef Sebastian Pelczar został wybrany patronem diecezji rzeszowskiej nie przypadkiem, ponieważ ten święty biskup pasterzował także na ziemi rzeszowskiej, jako ordynariusz diecezji przemyskiej, w której granicach znajdowało się miasto Rzeszów.
O ks. prał. Władysławie Aszklarze ze Świlczy można powiedzieć, że jest żywym pomnikiem kapłaństwa - najstarszy wiekiem spośród księży diecezji rzeszowskiej.
Powstanie Styczniowe wybuchło w wyniku branki zarządzonej przez margrabiego Wielopolskiego, carskiego namiestnika w Królestwie Polskim, powołującej trzydzieści tysięcy młodych Polaków w sołdaty na kilkadziesiąt lat służby w głębi Rosji.
W dyskusjach o zakazie lub dopuszczalności aborcji Kościół często oskarżany jest o bezduszność, bo rzekomo gotów jest poświęcać zdrowie, a nawet życie kobiet (matek) w imię ratowania życia nienarodzonych dzieci.
Niedziela sandomierska
W siedzibie Episkopatu Polski miała miejsce konferencja prasowa przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika i bp. Krzysztofa Nitkiewicza - przewodniczącego Rady ds. Ekumenizmu oraz przedstawicieli siedmiu Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
O tym jak ważne są wspólnoty zakonne w życiu Kościoła mówił także Papież Polak podczas spotkania z zakonami na Jasnej Górze w 1979 r.: „Zakony są ważną cząstką Kościoła. Zapotrzebowanie na ich działalność nie maleje, lecz wręcz przeciwnie – rośnie”.
Muzeum Diecezjalne prowadzi nietypowe lekcje dla dzieci. Maluchy poprzez zajęcia plastyczno-ruchowe uczą się o minionych wiekach, poznają historyczne postacie, stare zawody, jak również ich warsztaty pracy.
Niedziela sosnowiecka
W kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu zainaugurowano w województwie śląskim Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W niedzielę 20 stycznia w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka miał miejsce finałowy Koncert Galowy 19. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
Z ks. Piotrem Pilśniakiem – dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – rozmawia Agnieszka Lorek
Niedziela świdnicka
W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w Kościele powszechnym - już po raz szesnasty - obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Benedykt XVI w dokumencie „Summorum pontificum” z 2007 r. dał wiernym możliwość korzystania z sakramentów sprawowanych według ksiąg sprzed ostatniej reformy liturgicznej.
Eucharystia jest ucztą mesjańską, która znajduje się w centrum życia Kościoła, która była i jest sprawowana codziennie w dziejach Kościoła i na różnych miejscach naszej ziemi. Zawiera ona sakramentalny zapis działa zbawczego Chrystusa.
Słowa Jezusa z dzisiejszego fragmentu Ewangelii przywołują postać Naamana, wysokiego rangą oficera króla syryjskiego, który został dotknięty chorobą trądu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Spotkanie podczas Eucharystii z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim, podsumowało tegoroczną akcję Kolędników Misyjnych.
Wyjątkowy wieczór kolęd w piątek 18 stycznia br. zgromadził w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie ponad stu wykonawców i ponad trzystu słuchaczy z całego miasta i okolic.
90. rocznica powstania Związku Polaków w Niemczech została upamiętniona w Berlinie dwudniowymi obchodami, których punktem centralnym była uroczysta Msza św. w bazylice pw. św. Jana Chrzciciela, przy której mieści się Polska Misja Katolicka.
Niedziela toruńska
Na trasie naszej misyjnej podróży do Zambii były chwile, w których staraliśmy się poznać ten kraj także od strony turystycznej. Dotarliśmy do misji w Livingstone prowadzonej przez księży werbistów.
Odrzucenie Boga, odwrót od jasnego określenia, czym są dobro i prawda, wieszczą nadejście totalitaryzmu. Jeśli utrzyma się taki kierunek przemian, w dającej się już powoli przewidzieć przyszłości chrześcijanie będą płacili za swą wiarę bardzo wysoką cenę: cenę męczeństwa.
Od 7 lat w Ośrodku Szkoleniowym Caritas w Przysieku tętni życie. Niemalże każdego weekendu dziesiątki młodych ludzi, szczególnie wolontariuszy Caritas, uczestniczy w szkoleniach.
Niedziela warszawska
Kiedy całkiem niedawno wychodziłam od Księdza Prymasa, jak nigdy, powiedział do mnie: „Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze za życia...”. Niestety, było to ostatnie moje spotkanie z kardynałem Józefem Glempem.
Gdy w ostatnim okresie życia kard. Józef Glemp odprawiał Mszę św., odczuwał, jak sam mówił, wyjątkową bliskość Chrystusa. Miał też świadomość, „że czas się kurczy”.
Posługa kard. Józefa Glempa to nie tylko wielka polityka i historyczne przemiany, ale także zwykła praca biskupa dla swoich diecezjan.
Stan wojenny w Polsce to dramatyczny okres w życiu wielu ludzi, ale dla prymasa Józefa Glempa był szczególnie trudny. Stanowisko, jakie wtedy zajął, pojednawcze, uspokajające emocje i gniew słowa o konieczności pojednania, do dziś – niesłusznie – budzą kontrowersje.
Niedziela wrocławska
Krzyż z Jezusowej drogi... Każdego dnia muszę go na nowo odkrywać, by przekonać się, że to nie ja Jego, ale On mnie niesie.
Kard. Józef Glemp był częstym gościem we Wrocławiu. O tym, jak wspominają go dolnoślący biskupi, przeczytamy w tekście poniżej.
Kim jest zakonnik? Czy istnieją jeszcze mnisi? Po co światu osoby konsekrowane? To pytania, które szczególnie mogą wybrzmieć 2 lutego, w dniu specjalnie im poświęconym.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Okres Bożego Narodzenia to czas wspólnego świętowania nie tylko w gronie rodzinnym, ale także okazja do spotkań wspólnotowych. Jedną z takich wspólnot w diecezji zamojsko-lubaczowskiej jest istniejąca od 17 lat Akcja Katolicka.
"Zabytkowa architektura cerkiewna Ziemi Lubaczowskiej” – pod takim tytułem ukazał się piękny album, wydany przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej i Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Tytuł „Zamojska Osobowość Roku MORANDO 2012” w plebiscycie pod honorowym patronatem prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego zdobył ks. Tomasz Winogrodzki.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
We wtorek 22 stycznia w gorzowskiej katedrze zgromadzili się duchowni, osoby życia konsekrowanego i świeccy, aby pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta dziękować Bogu za dar życia i posługi w naszej diecezji bp. Wilhelma Pluty.
Do modlitwy za śp. kard. Józefa Glempa włączyli się wierni diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Rok 2013 dla Archiwum Diecezjalnego to czas jubileuszowy. Archiwum obchodzi swoje dziesięciolecie.