Reklama

Niedziela w Warszawie

Towarzyszą, pomagają, ratują

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej działa od ponad 15 lat. W Parafialnych Ośrodkach Formacji Rodziny małżonkowie uczą się m.in. pokonywania różnych trudności.

Niedziela warszawska 7/2020, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina

duszpasterstwo

duszpasterstwo rodzin

Magdalena Wojtak

Anna i Piotr Goławscy posługują w kilku poradniach

Anna i Piotr Goławscy posługują w kilku poradniach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W znajdującym się przy ul. Grochowskiej Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin kalendarz osób towarzyszących małżeństwom wypełniony jest po brzegi. Tylko tutaj w ciągu roku około tysiąca osób korzysta z wiedzy i doświadczenia różnych specjalistów.

– Naszym celem jest pomoc małżonkom w budowaniu prawidłowej więzi, jedności małżeńskiej i ukazywanie zadań rodziny, które zostały określone w dokumentach Kościoła – mówi Niedzieli Małgorzata Walaszczyk, dyrektor Specjalistycznej Diecezjalnej Poradni Rodzinnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W diecezji warszawsko-praskiej jest 35 Parafialnych Ośrodków Formacji Rodziny.

Podziel się cytatem

Małżeństwa małżeństwom

W ponad 60 miejscach w diecezji warszawsko-praskiej małżeństwom i narzeczonym pomaga się nie tylko okazjonalnie i wtedy, gdy przychodzi kryzys. – Formujemy małżeństwa, kształtujemy ich świadomość, postawy i zachowania. A to pomaga im w pełni realizować małżeńskie powołanie – wyjaśnia Walaszczyk.

Aby budować dojrzałą relację małżeńską, należy mieć świadomość, czym jest sakramentalne małżeństwo, na czym polega zaangażowanie małżonków na rzecz dobrej relacji, współpracy z Bożą łaską stanu. Trzeba też poznać naturalne etapy rozwoju miłości, a w sytuacji trudności, jak je pokonywać poprzez wzmacnianie więzi a nie jej zrywanie. Tego m.in. uczą się małżonkowie w Parafialnych Ośrodkach Formacji Rodziny, w których posługują świeccy. Formatorami są pary żyjące w sakramentalnym związku. Dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem. Istotą ich pomocy jest m.in. wyjaśnienie integralności cielesności i duchowości, co odpowiada prawdzie antropologicznej, kim jest człowiek.

– Jesteśmy przykładem dla innych małżeństw, w jaki sposób budować właściwy rytm intymności małżeńskiej, korzystać z metod rozpoznawania płodności – opowiadają Anna i Piotr Goławscy, którzy spotykają się od pięciu lat z małżeństwami w kilku poradniach: w parafii Świętej Rodziny na Zaciszu, przy katedrze warszawsko-praskiej, a także w Mińsku Mazowieckim, Jadowie i Stanisławowie.

Reklama

Zrozumieć błędy

Pomocy i formacji szukają małżeństwa z różnym stażem. Są też tacy, którzy przeżywają nawrócenie. Do poradni często przychodzą osoby, które wcześniej były u spowiedzi. To właśnie podczas sakramentu pokuty i pojednania dowiedziały się o ośrodku formacji rodziny przy parafii. Z jakimi problemami zwracają się do formatorów?

– Pojawiają się tematy dotyczące przemocy w rodzinie, alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków. Trafiają do nas osoby, które w wyniku pracy korporacyjnej utraciły swoją moralność, a teraz chcą wrócić do życia razem z Bogiem – opowiadają Goławscy. – Najczęściej proszą o pomoc po stracie nienarodzonego dziecka w wyniku poronienia, ale także aborcji. Współpracujemy także z Katolickim Ośrodkiem Adopcyjnym – wyliczają prowadzący spotkania.

Małżeństwa są otwarte na współpracę z formatorami. Dzięki temu często udaje się uratować je od rozpadu. W ubiegłym roku do Goławskich zgłosiło się małżeństwo z dziesięcioletnim stażem. – Potrzebowali kilka miesięcy, aby popracować nad swoją relacją i na nowo zbudować małżeńską wspólnotę. Dziś spodziewają się dziecka – opowiadają. Jednak niektórym małżonkom potrzeba lat na pokonanie trudności.

Niezależnie od czasu, w którym małżeństwa przeżywające kryzys decydują się na pracę nad swoją relację, sposób pracy formatorów jest ten sam: najpierw małżonkowie spotykają się wspólnie z nimi, potem kilka spotkań osobno poświęconych jest żonie, a osobno mężowi. – Chodzi o to, aby każdy z nich zrozumiał popełniane błędy – wyjaśniają Anna i Piotr oraz z uśmiechem dodają. – Towarzyszeniem małżeństwom można byłoby zajmować się całą dobę. Tworzymy listy rezerwowe.

Wzór z Rwandy

Podczas spotkań formatorzy przypominają nauczanie Kościoła dotyczące miłości małżeńskiej oraz zadań i obowiązków rodziny. – Obowiązkowe lektury to encyklika Humane Vitae i adhortacja apostolska o zadaniach rodziny w świecie współczesnym Familaris Consortio. Zachęcamy również do sięgnięcia po książkę Miłość i odpowiedzialność Karola Wojtyły – mówią Goławscy.

Reklama

Parafialne Ośrodki Formacji Rodziny w diecezji warszasko-praskiej zaczęły powstawać na wzór poradni formujących rodziny w Afryce. Pomysł utworzenia podobnej sieci placówek prowadzonych przez świeckie osoby zrodził się z inicjatywy abp. Henryka Hosera, ówczesnego ordynariusza warszawsko-praskiego, który w latach 70. zajmował się m.in. problemami rwandyjskich rodzin. – Abp Hoser pracę formacyjną z małżeństwami oparł na autorskim programie Ewangelizacja intymności małżeńskiej, uprzedzającym późniejsze zalecenia Kościoła dotyczące towarzyszeniu małżeństwom. Na tym właśnie programie opiera się indywidualna praca z małżeństwami w naszej diecezji – tłumaczy Małgorzata Walaszczyk.

Wielu młodych rodziców nie wie, jak wychowywać dzieci i do czego wychowywać, ale nawet nie mają dla nich czasu.

Podziel się cytatem

Były ordynariusz podczas spotkań z formatorami wielokrotnie przypominał im, że wychowanie do dorosłości zaczyna się już w rodzinie. Dlatego tak ważne jest, aby budowane było na trwałym fundamencie. Wielokrotnie wskazywał, że „wielu młodych rodziców nie tylko nie wie dziś, jak wychowywać i do czego wychowywać, ale nawet nie mają czasu dla swoich dzieci”. Dlatego poradnie przy parafiach prowadzone przez małżeństwa mają tak ważne znaczenie dla rodzin i przyszłych małżeństw.

Formatorzy, którzy pracują z małżeństwami, spotykają się także z narzeczonymi. Wśród nich są Małgorzata i Julian Kujawscy, którzy w Starej Miłosnej dzielą się swoim doświadczeniem z osobami przygotowującymi się do sakramentu małżeństwa. – Na kursach pokazujemy, na czym polega trwałość więzi małżeńskiej. Wielu małżonków nie buduje swojego życia razem z Jezusem, a wtedy trudności przeradzają się w kryzys – mówią Kujawscy. – Pragniemy przypominać Ewangelię pokazującą jak piękne i trwałe może być małżeństwo – podkreślają.

Reklama

Świeccy pomocą dla kapłanów

Formatorzy małżeństw i narzeczonych to osoby, które ukończyły w duszpasterstwie rodzin DW-P dwuletni, podstawowy kurs pastoralny i posiadają misję kanoniczną. Zdają sobie oni sprawę, że w dobie różnych kryzysów, które przeżywa rodzina, ich praca jest kroplą w morzu. Jednak cieszą się, że dzięki ich posłudze udało się ocalić od rozpadu niejedne małżeństwo.

– Jesteśmy pełni podziwu dla abp. Hosera, który zauważył potrzebę towarzyszenia małżeństwom. Ówczesny pasterz diecezji powtarzał, że kluczem do tego, aby duszpasterstwo rodzin dobrze funkcjonowało są księża – mówią Anna i Piotr Goławscy.

Z kolei małżeństwo Kujawskich zwraca uwagę, że to właśnie w rodzinie rodzą się powołania. – Jeśli będziemy mieć święte rodziny, będziemy mogli cieszyć się również świętymi kapłanami – mówią Kujawscy.

2020-02-11 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KSM – reaktywacja

Niedziela Ogólnopolska 43/2015, str. 55

[ TEMATY ]

młodzi

duszpasterstwo

KSM

Katarzyna Misiak

Podczas jubileuszowego spotkania w Krakowie KSM-owicze wzięli udział w grze miejskiej śladami Jana Pawła II

Podczas jubileuszowego spotkania w Krakowie KSM-owicze wzięli udział
w grze miejskiej śladami Jana Pawła II

– Trupa chcecie wskrzeszać? – usłyszał ks. Antoni Sołtysik, gdy ponad 25 lat temu dzielił się pomysłem reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Przecież Polska też była trupem, a zmartwychwstała – mówił skromnie. Dziś jego słowa okazały się prorocze: stowarzyszenie działa we wszystkich diecezjach Polski i swoimi ideałami zdobywa coraz szersze kręgi młodych

Jednym z parafialnych asystentów KSM był młody wikary Karol Wojtyła – najpierw w parafii w Niegowici, a następnie u św. Floriana w Krakowie. Kiedy więc został arcybiskupem krakowskim, sugerował ks. Antoniemu Sołtysikowi, którego ustanowił odpowiedzialnym za duszpasterstwo młodzieży, że trzeba by, w miejsce rozwiązanej organizacji utworzyć podobną formę docierania do młodych. Przypomnijmy, że stowarzyszenie rozwiązano w 1953 r. w związku z represjami, które władza komunistyczna zaczęła stosować wobec młodzieży zaangażowanej w niepasującą do ówczesnej polityki działalność.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz a media społecznościowe

2024-04-25 15:10

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Waldemar Kostrzewski

Katarzyna Krawcewicz

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Gościem kwietniowego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Waldemar Kostrzewski.

24 kwietnia w sali akademika Piast (Uniwersytet Zielonogórski) odbyło się spotkanie z serii Pogadaj z Czarnym pt. „Ksiądz a media społecznościowe”. Gościem Koła Akademickiego KSM był ks. Waldemar Kostrzewski.

CZYTAJ DALEJ

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Z racji tego, że modlitwa ta odbywała się w czasie Tygodnia Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, konferencja dotyczyła rozeznawania powołania i swojej drogi życiowej. Przede wszystkim bp Jacek wskazał młodym, że w rozeznawaniu ważne jest słuchanie głosu Pana Boga.- Powołanie dzieje się w wołaniu. Najpierw słyszymy wołanie, a potem dokonuje się powołanie. Jezus woła każdego z nas po imieniu - mówił biskup, dodając, że to od człowieka zależy, czy ten Boży głos będzie słyszalny. Ta słyszalność dokonuje się w momencie, kiedy otworzy się uszy swojego serca. - Uczniowie przechodzili szkołę wiary. Mieli momenty zwątpienia. Na początku były wokół Niego tłumy, ale z czasem grupa ta zaczęła topnieć, bo zaczął wymagać. I zapytał Piotra: „Czy i wy chcecie odejść?”. Wszystko zaczyna się od słowa i w tym słowie się wzrasta - przekonywał bp Jacek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję