Reklama

Wiadomości

Kto zostanie Patriotą Roku? Już w tę sobotę wielka gala

Już w tę sobotę, 9 grudnia 2023 r., wielka gala z udziałem m.in. Andrzeja Nowaka, Przemysława Czarnka, Wojciecha Polaka czy Wojciecha Roszkowskiego.

[ TEMATY ]

patriotyzm

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk dziewiąty już z kolei Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. „Patriota Roku”. Kto nim zostanie tym razem? Organizatorzy oczywiście trzymają to w tajemnicy do ostatniej chwili; laureat zostanie ujawniony dopiero podczas wręczania, czyli w sobotę 9 grudnia w historycznej sali „Sokoła” w Krakowie (od godz. 16:30) przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 27. Przewodniczącym jury, które przyznaje nagrodę, jest prof. Andrzej Nowak. W kuluarach mówi się, że szanse na nagrodę mają m.in. znani aktorzy Halina Łabonarska lub Jerzy Zelnik, ambasador przy ONZ prof. Krzysztof Szczerski, Straż Graniczna (jako instytucja) czy też autor „Historii i Teraźniejszości” prof. Wojciech Roszkowski.

Tegoroczny Dzień Patrioty skupi najwybitniejszych polskich twórców konserwatywnych, którzy omówią współczesne wyzwania społeczne, polityczne i kulturowe, które obecnie negatywnie wpływają na nasz świat. Omówione zostaną przemiany zachodzące w wartościach i poglądach, uwzględniając współczesne realia XXI wieku. W kontekście Polski będą prowadzone dyskusje na temat skutków stanu wojennego po ponad 40 latach od jego wprowadzenia. Zostanie również poruszona tematyka zdrady narodowej oraz jej wpływ na tożsamość narodową, poprzez analizę historycznych przykładów, konsekwencji oraz aktualnych zagrożeń dla polskości. Uwypuklona zostanie postać patrona Polski św. Andrzeja Boboli połączona z prezentacją biografii tego wielkiego patrioty i niezłomnego katolika, który zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto podkreślić, że podczas IX Dnia Patrioty odbędzie się także oficjalna premiera szóstego tomu „Dziejów Polski”, w których prof. Andrzej Nowak opisuje lata 1632-1673 w naszej historii. Jest to burzliwy okres i wraz z Autorem śledzimy, jak zmienia się Rzeczpospolita szlachecka. Nie zmienia się na lepsze. Przekształca się w Rzeczpospolitą magnacką. Słabnie pozycja króla, a królować zaczyna swawola, sobiepaństwo, a nawet zdrada. Powoli degeneruje się szlachta, na której przez tyle wieków opierała się obrona Ojczyzny. Degeneruje się wolna elekcja, ten symbol, już tylko pozorny, szlacheckiej wolności albo, jak byśmy dziś powiedzieli, demokracji. Osłabienie kraju natychmiast skłania sąsiadów do najazdów i łupiestwa, stąd też podtytuł szóstego tomu „Dziejów Polski”: „Potop i ogień”.

Reklama

Jak zwykle uroczystościom Dnia Patrioty towarzyszyć będzie przedświąteczny kiermasz pięknych książek Białego Kruka, który rozpocznie się już o godz. 15.30. Zaprezentowane zostaną wszystkie nowości plus kilkaset innych tytułów, w tym także dla dzieci. Książki podpisywać będą Adam Bujak, profesorowie Justyna Chłap-Nowak, Bogusław Dopart, ks. Janusz Królikowski, Andrzej Nowak, Wojciech Roszkowski, redaktorzy Czesław Ryszka, Jolanta Sosnowska i Janusz Szewczak. W sumie impreza to nie tylko wielka okazja, aby otrzymać pamiątkowe dedykacje od wybitnych autorów, ale także możliwość nabycia książek nawet z 50-procentową zniżką. Do nabycia także efektowne kalendarze na 2024 r. z fotografiami mistrza Adama Bujaka. Spotkanie ubogaci wspólne śpiewanie kilku pieśni patriotycznych poprowadzone przez wybitnego śpiewaka operowego Jana Kowalczyka (bas-baryton).

Uroczystość poprowadzi red. Anna Popek.

Współorganizatorem imprezy jest Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego w Krakowie na czele z prof. Bogusławem Dopartem.

Program wykładów (od godz. 17):

Prof. Przemysław Czarnek

Co to znaczy konserwatysta w XXI w.

Red. Czesław Ryszka

Do kogo po ratunek

Janusz Szewczak

Reklama

Coraz brzydszy świat

Wręczenie statuetki Patriota Roku 2023

Laudacja – ks. prof. Janusz Królikowski

Prof. Wojciech Polak

Skutki stanu wojennego po 40 latach

Prof. Andrzej Nowak

Źródła zdrady polskości

Wstęp wolny!

2023-12-06 13:04

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiewali i dorośli, i dzieci

W Sulechowskim Domu Kultury 5 listopada odbył się XII Diecezjalny Przegląd Pieśni Patriotycznych.

W tym roku publiczność obejrzała 14 występów. Na scenie pojawiły się zarówno chóry, jak i soliści – w sumie 177 osób. - Chodzi nam też o to, żeby ten śpiew rozbrzmiewał i wśród dzieci, i wśród ludzi dorosłych. I ten przekrój wiekowy pokazują kolejne edycje. To daje nadzieję, że pieśń patriotyczna nie umilknie – mówi Liliana Kurkowiak, prezes Akcji Katolickiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję