Reklama

Wiadomości z diecezji

Niedziela podlaska 44/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej w Watykanie, w odpowiedzi na telegram wystosowany do Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji Spotkania Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Serpelicach, przesłał na ręce bp. Antoniego Dydycza pismo z dnia 7 października następującej treści: "Ekscelencjo, W imieniu Jego Świątobliwości Jana Pawła II dziękuję za telegram, z dnia 13 września br., nadesłany w imieniu własnym i młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zgromadzonej na modlitwie w Kalwarii Podlaskiej. Żegnając ojczystą ziemię, Ojciec Święty powiedział: ´Życzę moim Rodakom, aby potrafili przyjąć otwartym sercem (...) orędzie miłosierdzia i aby potrafili je nieść tam, gdzie ludzie potrzebują światła nadziei. Wszelkie dobro, jakie dokonało się w tych dniach pielgrzymkowych, które stało się moim udziałem, zachowuję w sercu. Wdzięczny za wszystko, wraz z całą wspólnota Kościoła w Polsce powtarzam wobec Jezusa Miłosiernego: Jezu, ufam Tobie! Niech to szczere wyznanie przynosi ukojenie kolejnym pokoleniom w nowym tysiącleciu. Bóg bogaty w miłosierdzie niech Wam wszystkim błogosławi!´ (Kraków-Balice, 19 sierpnia 2002 r.). W duchu tych życzeń, Jego Świątobliwość udziela wszystkim uczestnikom wspomnianego w telegramie spotkania swego Apostolskiego Błogosławieństwa. Z Chrystusowym pozdrowieniem abp. Leonardo Sandri, substytut Sekretariatu Stanu".

10 października, na cmentarzu grzebalnym w Sokołowie Podlaskim, odbył się pogrzeb Walentego Nowaszewskiego - ojca ks. Roberta, prefekta z Bociek. Śp. Walenty żył 61 lat, zmarł 8 października w szpitalu w Sokołowie Podlaskim, gdzie przez wiele lat pracował jako kierowca karetki Pogotowia Ratunkowego. Uroczystości pogrzebowe, z udziałem wielu kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich, rozpoczęły się wyprowadzeniem ciała zmarłego z kaplicy szpitalnej. Mszy św. żałobnej koncelebrowanej w konkatedrze przewodniczył ks. inf. Jan Sobechowicz - dziekan sokołowski, który również wygłosił kazanie pogrzebowe.

13 października bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście n. Pilicą.

13 października z okazji Dnia Papieskiego w całej diecezji drohiczyńskiej modlono się w intencji Jana Pawła II. Z tej okazji odbyły się różnego rodzaju programy artystyczne. M.in. w Sokołowie Podlaskim z inicjatywy Sokołowskiego Ośrodka Kultury z dyrektor Marią Koc i władz miasta na czele z burmistrzem Bogusławem Karakulą odbył się II Koncert Pieśni Chóralnej prowadzony przez Alicję Symonowic. Z programem artystycznym wystąpili m.in: Chór Konkatedralny z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim, Janusz Wilgodzki - organista z kościoła św. Jana Bosko, Zbigniew Orzełowski - organista z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Kazimierz Soszka, Zespół Młodzieżowy "Misericordias" działający od 1995 r. przy parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie, Dziewczęca Grupa Wokalna z parafii Matki Bożej z Góry Karmel z Bielska Podlaskiego, Chór Miasta Siedlce działający przy Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach i Zespół Muzyki Cerkiewnej z Warszawy.

14 października bp Antoni Dydycz przebywał w Suwałkach i Ełku, gdzie wygłosił konferencje dotyczące aktualnej tematyki społeczno-politycznej w Polsce. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich.

14 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej w Chojewie miał miejsce mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną nauczycieli Gminy Brańsk i drużyną pracowników Urzędu Miasta i Gminy Brańsk. Mecz zakończył się zwycięstwem pedagogów 5:3.

15 października w Drohiczynie - z udziałem bp. Antoniego Dydycza - odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Katolickiego "Civitas Christiana" Oddziału Podlaskiego, z terenu diecezji drohiczyńskiej.

16 października w Sokołowie Podlaskim została otwarta i poświęcona Szkoła dla Niepełnosprawnych. Mieści się ona na terenie parafii pw. św. Jana Bosko prowadzonej przez Księży Salezjanów. Uczęszcza do niej 140 dzieci specjalnej troski i niepełnosprawnych z terenu powiatu sokołowskiego. Budowa ośrodka trwała 3 lata, przy wielkim zaangażowaniu władz i społeczeństwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i oświatowych. Poświęcenia Szkoły dokonał bp Antoni Dydycz.

16 października bp Antoni Dydycz uczestniczył na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie w uroczystości nadania doktoratu honoris causa kard. Camillo Ruiniemu z Rzymu, wikariuszowi Ojca Świętego dla diecezji rzymskiej oraz przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch.

17 października odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. U stóp Matki Bożej Częstochowskiej zebrało się ok. 5 tys. uczniów, nauczycieli i duszpasterzy z ponad 110 szkół z całej Polski noszących imię Wielkiego Rodaka. Z diecezji drohiczyńskiej w pielgrzymce wzięły udział delegacje szkół z Bociek, Dziadkowic, Węgrowa, Wyszek i Siemiatycz. Pielgrzymce przewodniczył bp Zygmunt Zimowski - ordynariusz diecezji radomskiej, który przewodniczył uroczystej Mszy św. i wygłosił homilię. Oprócz modlitwy w programie pielgrzymki znalazł się czas na radosną zabawę w czasie koncertu muzycznego. Rodzina szkół im. Jana Pawła II powstała w 1998 r. z inicjatywy Zbigniewa Gumińskiego i Haliny Marciniak z Radomia. Jej duchowym opiekunem po śmierci bp. Jana Chrapka jest bp Zygmunt Zimowski.

17 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się spotkanie alumnów z Józefem Mociągiem - prezesem Ogólnopolskiego Związku Katolickich Klubów Sportowych i Marianem Batorowiczem - trenerem i sędzią Polskiego Związku Tenisa Stołowego. W spotkaniu uczestniczył ks. Jerzy Dylewski - dyrektor administracyjny WSD oraz kilku księży zaangażowanych w sprawę sportu w swoich parafiach: ks. Zbigniew Niemyjski, ks. Tadeusz Czyżak, ks. Dariusz Misior, ks. Grzegorz Bałuczyński, ks. Paweł Rytel-Andrianik i ks. Dariusz Frydrych.

18 października w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji śp. bp. Jana Chrapka - w I rocznicę jego śmierci. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. inf. Jan Sobechowicz - dziekan sokołowski.

19 października w Drohiczynie odbyła się jesienna sesja Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej. W programie spotkania znalazły się m.in.: Msza św. odprawiona w kaplicy WSD, której przewodniczył diecezjalny asystent, ks. kan. Tadeusz Osiński. Kazanie na temat Zadania i zagrożenia rodziny wygłosił bp Antoni Dydycz. Podczas sesji wysłuchano referatów: ks. Sławomira Mazura - Etyka małżeńska w nauce Kościoła; Lucyny Woźnicy (prezesa zarządu) - Ekologia a naturalne planowanie rodziny; Joanny Wilgodzkiej - Wychowanie do życia w rodzinie a wychowanie seksualne; ks. Krzysztofa Maksimiuka - Duszpasterstwo rodzin w parafii - słowo o rodzinie. Spotkanie uświetnił zespół "Effatha" z Sokołowa Podlaskiego, pod kierunkiem ks. Jarosława Borowieckiego SDB.

19 października bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania 25 młodym ludziom z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie. Proboszczem w parafii jest ks. Bogusław Wasilewski, rezydentem ks. Zenon Kondrat.

19 października w Drohiczynie odbył się Dzień Skupienia Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych z terenu diecezji drohiczyńskiej. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. Stanisław Szestowicki SDB - referent do spraw duszpasterstwa zakonnego w diecezji drohiczyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Wojewódzkie Obchody Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

2025-04-08 20:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

katastrofa smoleńska

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbędą się Wojewódzkie Obchody Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, które co roku organizuje Pani Jadwiga Wiśniewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uroczystości odbędą się 9 kwietnia (środa), w wigilię XV Rocznicy, o godz. 18.30, w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie Mszę Św. w intencji Ofiar odprawi Metropolia Częstochowski arcybiskup dr Wacław Depo. Po Mszy św. odbędzie się modlitwa i złożenie kwiatów pod Epitafium Smoleńskim.
CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale - 300 lat polskiej tradycji. Co warto wiedzieć o tym nabożeństwie?

2025-04-08 20:45

[ TEMATY ]

Wielki Post

Gorzkie żale

Karol Porwich/Niedziela

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny Czytań. Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Od przeszło 300 lat ożywia pobożność i gromadzi wiernych na rozważaniu Męki Pańskiej.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części poprzedzonych pobudką. Każda część składa się z: Intencji, Hymnu, Lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmowy duszy z Matką Bolesną. Treść śpiewów dotyczy poszczególnych etapów cierpienia Chrystusa: od modlitwy w Ogrojcu aż do skonania na Krzyżu. Tekst całości jest rymowany, co ułatwia jego przyswojenie, zapamiętanie i wyśpiewanie. Pobudka często nazywana jest też Zachętą. Ma na celu rozbudzenie kontemplacji nad cierpieniem Zbawiciela. Jest to bardzo piękny i poetycki tekst, w którym prosimy Boga o przenikający żal, rozpalający nasze serca.
CZYTAJ DALEJ

Aktywista okupuje pomnik katastrofy smoleńskiej. Oblał postument farbą

2025-04-09 11:21

[ TEMATY ]

aktywista

pomnik katastrofy smoleńskiej

Telewizja Republika

Aktywista na pomniku smoleńskim

Aktywista na pomniku smoleńskim

W przeddzień 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej aktywista klimatyczny wszedł na pomnik jej ofiar na placu Piłsudskiego. Wcześniej oblał monument farbą.

Rzecznik śródmiejskiej policji mł. asp. Jakub Pacyniak powiedział PAP, że około godz. 10.30 mężczyzna wszedł na pomnik ofiar katastrofy smoleński na placu Piłsudskiego. "Oblał go nieznana substancją" - dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję