Reklama

Banki zagraniczne przyspieszyły kryzys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraje z naszej części Europy odczuwają skutki kryzysu gospodarczego coraz dotkliwiej. Dzieje się tak, mimo że zarzewie kłopotów powstało za oceanem. Na skutek globalizacji i przede wszystkim swobodnego przepływu kapitału choroba bardzo szybko przeniosła się w inne regiony. W tym w bardzo istotny dla Polski obszar Europy Środkowo--Wschodniej. Ekonomia tych krajów, mimo znacznego wzrostu w ostatnich latach, zaczęła ostro hamować. Przyczyniło się do tego spekulacyjne zachwianie kursów poszczególnych walut. Poprzez manipulacje na giełdach i rynkach pieniężnych przerzucono znaczną część kosztów kryzysu z USA i Europy Zachodniej na te znacznie biedniejsze państwa. Kluczową rolę w tym procesie przenoszenia choroby odegrały duże banki zachodnie.

Dominacja banków zagranicznych

Reklama

Po załamaniu się na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku systemu komunistycznego państwa Europy Środkowo-Wschodniej rozpoczęły żmudny i - jak się później okazało - bardzo kosztowny proces przejścia z gospodarki centralnie planowanej z dominującą własnością państwową na gospodarkę wolnorynkową z wiodącą własnością prywatną. Nieodłącznym elementem tych przekształceń było sukcesywne otwieranie rynku na produkty i inwestycje z krajów zachodnich o już rozwiniętej gospodarce kapitalistycznej. Towarzyszyła temu prywatyzacja, czyli rozdysponowywanie własności państwowej. Jako jeden z pierwszych temu procesowi został poddany sektor bankowy. Działo się to pod dużą presją ze strony zachodnich doradców ekonomicznych i rządów.
Kraje z tej części Europy chciały jak najszybciej związać się ze strukturami euroatlantyckimi zarówno na poziomie gospodarczym (Unia Europejska), jak i militarnym (NATO). Aby to osiągnąć, musiały się podporządkować regułom narzuconym przez państwa, które wiodły prym w tych organizacjach międzynarodowych. Prywatyzacja bankowości była więc swoistym łupem do zdobycia dla dużych zachodnich instytucji finansowych. Przypominało to trochę podział nowo odkrywanych terytoriów w XVI-XVIII wieku między mocarstwa kolonialne.
W tym podziale bankowości w naszym regionie uczestniczyły m.in.: z USA - Citigroup i AIG; z Niemiec - Commerzbank, Deutsche Bank, BayernLG; z Francji - Societe Generale, BNP Paribas, Credit Agricole; z Włoch - Unicredit, Intesa Sanpaolo; z Belgii - KBC i Fortis Bank; z Holandii - ING; z Austrii - Erste i Raiffeisen oraz Szwecji - Swedbank, SEB i Nordea.
W efekcie na koniec 2008 r. procentowy udział banków zagranicznych w sektorach finansowych prawie wszystkich krajów z regionu wyniósł ponad 50 proc. Prawie całą bankowość, ponad 90 proc., kapitałowi zewnętrznemu oddano w Estonii (98 proc.), Czechach (97 proc.), Słowacji (96 proc.), Bośni i Hercegowinie (91 proc.) i Chorwacji (90 proc.). Tylko niewiele mniej oddano na Litwie (88 proc.), w Bułgarii i Serbii (po 75 proc.) oraz na Węgrzech (68 proc.) i w Polsce (67 proc.). Nieco ponad połową bankowości kapitał zagraniczny dysponuje na Łotwie (56 proc.) i w Rumunii (55 proc.). Jedynym krajem z dawnego bloku wschodniego, który nie uległ tej tendencji, jest Rosja. W 2006 r. (tylko takimi danymi dysponujemy) udział instytucji zagranicznych w sektorze bankowym tego kraju wyniósł zaledwie 12 proc. (!!!).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spekulują, pogłębiając kryzys

W negatywnych zjawiskach na rynkach walutowych tych krajów aktywną rolę odegrały właśnie banki zachodnie. Już dzisiaj wiemy, że w spekulacyjnym obniżaniu wartości złotówki brały udział amerykańskie banki: JP Morgan i Goldman-Sachs. Ten ostatni zatrudnił do pomocy w operowaniu na polskim rynku m.in. byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza i byłego ministra finansów Marka Gronickiego. Co robiły w tym zakresie inne banki, być może dowiemy się wkrótce, a być może na długo zostanie to tajemnicą.
Z kolei aktywną rolę w przekonywaniu polskich firm do zawierania umów na opcje walutowe odegrały austriacki Rieffaisen i włoski Unicredit, właściciel Pekao SA. Ale ta lista zapewne jest dużo dłuższa. Podobnie we wszystkich pozostałych krajach regionu. Zjawisko spekulacyjnego ataku na narodową walutę albo już wystąpiło, albo należy się spodziewać, że wystąpi wkrótce. Udział w tym procederze banków zagranicznych jest oczywisty. Starając się zrekompensować straty na swoich macierzystych rynkach, w USA lub w Europie Zachodniej, posuwają się w naszym regionie do działań niegodnych, ale - jak polskie i węgierskie doświadczenie uczy - dość skutecznych. A że przy tym zamieszanie przenosi się na dotąd w miarę spokojne kraje, które nie ponoszą winy za ich kłopoty, nie ma znaczenia.
Najgorsze jest jednak to, że mimo iż banki te w krajach regionu nie mają większych trudności ze ściąganiem udzielonych pożyczek, praktycznie wstrzymały akcję kredytową. Banki-matki, mając kłopoty na własnym terenie, ograniczają aktywność zagranicznych oddziałów. Tym samym pogłębiają zjawisko kryzysu w realnej gospodarce krajów, gdzie te oddziały się znajdują. Przemysł bowiem nie mając środków na zakupy zaopatrzeniowe, wstrzymuje produkcję.

Ale i tak dostaną pomoc

Mimo tej niechlubnej roli, jaką banki zagraniczne odegrały w Europie Środkowo-Wschodniej, 27 lutego br. międzynarodowe instytucje finansowe: Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny przyjęły specjalny program pomocy dla banków działających w naszym regionie. Przeznaczono na ten cel łącznie 24,5 mld euro. Większość tej kwoty ma być skierowana na niskooprocentowane kredyty i gwarancje dla banków. Około 11 mld euro natomiast ma trafić do małych i średnich firm w postaci preferencyjnych kredytów. Oczywiście, także za pośrednictwem banków operujących w tych krajach.
Oficjalnym powodem udzielenia tej pomocy jest chęć odblokowania kanałów kredytowania działalności gospodarczej. Warto zaznaczyć, że pomoc ta pochodzi ze środków publicznych, gdyż inicjujące ją instytucje finansowe uzyskują kapitał ze składek krajów członkowskich, w tym także Polski i pozostałych nowych członków UE.
Kraje zachodnie popierają taki sposób udzielania pomocy Europie Środkowo-Wschodniej, gdyż w rzeczywistości trafia ona do ich banków odgrywających dominującą rolę w państwach z tej części Starego Kontynentu.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

[ TEMATY ]

Niemcy

profanacja

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Kapłan Thomas Winter, jest przerażony: „Naprawdę denerwuje mnie sposób, w jaki traktowane są kościoły w Moguncji!” 51-latek opiekuje się pięcioma parafiami w Moguncji: św. Ignacego, św. Piotra, św. Stefana, św. Kwintyna i parafią katedralną św. Marcina. Twierdzi, że wolałby całkowicie zamknąć kościoły na dwa tygodnie i otworzyć je wyłącznie na czas nabożeństw.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny jubileusz 95-lecia parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi

2025-04-06 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- 6 kwietnia 1930 roku przez bp. Wincentego Tymienieckiego została powołana do istnienia parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi. Jednak w tym miejscu życie religijne było już wcześniej. Nie byłoby naszej parafii, gdyby nie mariawici, którzy wybudowali swój kościół i stworzyli swoją parafię. Dzisiaj chcemy podziękować Panu Bogu za to, że to miejsce stało się miejscem ważnym dla chrześcijan - mówi ks. Wiesław Kamiński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję