Reklama

Radziejów Kujawski

To miasto liczy 750 lat

Niedziela włocławska 24/2002

Na skrzyżowaniu historycznych traktów z Inowrocławia do Brześcia Kujawskiego i Włocławka oraz z Torunia do Konina i Koła leży Radziejów Kujawski. Jest to jedna z najstarszych miejscowości na Kujawach; prawa miejskie uzyskał Radziejów w 1252 r., zatem w roku bieżącym obchodzi jubileusz 750-lecia istnienia. Główne uroczystości odbywały się 11 i 12 maja i przebiegały pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego.

Obchody rozpoczęły się sesją naukową Radziejów poprzez stulecia, zorganizowaną w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Franciszka Becińskiego. Wzięło w niej udział wiele osobistości świata nauki. Organizatorzy planują wydać oddzielną publikację, w której zamieszczone będą teksty wygłoszonych referatów.

W ramach obchodów na stadionie miejskim rozegrany został mecz piłki nożnej między drużynami MKS "Start" Radziejów i "Mień" Lipno, a wieczorem w parku przy Miejskim i Powiatowym Domu Kultury przed publicznością wystąpił Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" .

W drugim dniu jubileuszu do Radziejowa Kujawskiego przybył biskup włocławski Bronisław Dembowski. Ksiądz Biskup celebrował Mszę św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Liturgii uczestniczyli liczni parafianie i zaproszeni goście - wśród nich wicemarszałek Senatu, minister stanu w Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, posłowie, radni, delegacje różnych instytucji, organizacji i szkół wraz z pocztami sztandarowymi. Po Mszy św. Biskup włocławski poświęcił nowo wyremontowane organy i umieszczoną na murze kościoła tablicę upamiętniającą miejsce sejmików szlachty kujawskiej.

Później w Urzędzie Miasta odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta i Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, połączona z wręczeniem odznaczeń, natomiast wieczorem w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się koncert muzyki organowej i wokalnej. Za kontuarem zasiadł Jan Kordylewski - organista z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Wieczorem zorganizowano także dla mieszkańców miasta festyn rodzinny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję