Reklama

Aspekty

Rekolekcje adwentowe w Słubicach

Koło Akademickie KSM przy Collegium Polonicum w Słubicach 10 grudnia rozpoczęło trzydniowe rekolekcje adwentowe. Rekolekcje prowadzi ks. Łukasz Grzendzicki z parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

[ TEMATY ]

KSM

Słubice

Collegium Polonicum

Archiwum ks. Rafała Mocnego

Jak mówi ks. Rafał Mocny, rekolekcje to oferta pracy duchowej skierowana przede wszystkim do studentów katolickich. - Jesteśmy duszpasterstwem ekumenicznym, ale tożsamość katolicka jest dla nas priorytetem. Do tej tożsamości zaliczają się m.in. tradycyjne rekolekcje adwentowe, potrzebne po to, by tę duchowość katolicką w naszych katolickich studentach pielęgnować - mówi ks. Rafał Mocny, asystent kościelny Koła Akademickiego KSM przy Collegium Polonicum w Słubicach. 

Rekolekcje dla członków KSM prowadzi ks. Łukasz Grzendzicki. - Każdy z nas przeżywa Adwent na swój sposób, jednak zaczynamy zatracać jego fundamentalną wartość, która jest związana z konkretnym przygotwywaniem, konkretną postawą oczekiwania. Jako ludzie dorośli powinniśmy odrzucić wszelkie infantylne postanowienia niejedzenia słodyczy czy innych drobnych rzeczy, ale rzeczywiście powinniśmy wejść w głąb swojego serca, swojego sumienia, swojego życia, swoich myśli, pamięci po to, by rzeczywiście zweryfikować to na ile rzeczywiscie jestem gotowy na spotkanie z Panem - mówi rekolekcjonista. 

Dodaje, że historyczny wymiar Adwentu jest ważny, ale nie najistotniejszy. Z punktu naszego zbawienia najważniejszy jest jego drugi, eschatologiczny wymiar , czyli oczekiwanie ponownego przyjścia Jezusa. - Oczekiwanie na ponowne przyjście Chrystusa wiąże się ze stanięciem nagim w prawdzie przed Bogiem. Czy Chrystus przyjdzie dzisiaj, za tydzień, za rok czy kilkaset lat - my nie wiemy kiedy to nastąpi, albo po prostu przekroczymy przez bramy śmierci  i staniemy nadzy w prawdzie przed Bogiem. Wtedy Chrystus nie będzie pytał nas czy ładnie przygotowałeś dom do świąt Bożego Narodzenia, tylko zapyta się jak przygotowałeś swoje serce, jak wykorzystałeś swoje życie i czas który ci dałem - dodaje ks. Grzendzicki. 

Rekolekcjonista wyjaśnia młodym kwestię grzechu, pojęcie właściwie rozumianej wolności, ale także kwestię rachunku sumienia i sakramentu pokuty i pojedniania. - W czasie naszych adwentowych rekolekcji pragniemy stanąć w cieniu krzyża, wpatrzeć się w Boga, Który pokazuje nam czym jest właściwie rozumiana miłość, czym jest właściwie rozumiana wolność i nasza godność bycia człowiekiem, co nie wynika z samego faktu, że się urodziliśmy, ale że to właśnie Pan Bóg obdarzył nas tą godnością.

Jak mówi ks. Łukasz każdy dzień Adwentu, poprzez konkretną pracę i postanowienia, ma nas przybliżać o krok do Pana Boga, zaś z perspektywy tradycyjnej, byśmy zasiadli do stołu wigilijnego odmienieni, a nie tylko pięknie ubrani i przy pięknie zastawionym stole, byśmy przystąpili do świat oczyszczeni i przemienieni, uporządkowani wewnetrznie. 


2020-12-11 11:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studenci bliżej Boga w Białym Dunajcu

2021-09-15 22:14

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

Górskie wędrówki były stałym punktem obozowego programu

Górskie wędrówki były stałym punktem obozowego programu

15 września zakończyła się 38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu. 14 dni, ponad 450 osób, 11 chat, 10 duszpasterstw akademickich z Wrocławia i 1 z Opola – wszystko z ogromną dawką radości, integracji, górskich wycieczek i modlitwy. Ponoć z wierchów bliżej jest do Pana Boga i właśnie takie pozytywne spotkanie ze Stwórcą przeżyli studenci.

Uczestnikami Obozu byli głównie tegoroczni maturzyści, którzy w październiku rozpoczynają akademicką przygodę, ale nie zabrakło też już doświadczonych studentów. Przez dwa tygodnie mieszkali w kilkunastu góralskich chatach w Białym Dunajcu niedaleko Zakopanego.

CZYTAJ DALEJ

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-16 15:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję