Reklama

Parafia stara i nowa zarazem

Pierwszą wizytację kanoniczną jako pasterz naszej diecezji bp Piotr Libera przeprowadził 6 kwietnia w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku-Ciechomicach

Niedziela płocka 18/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ciechomice są parafią, z którą wiąże się pewien paradoks: można nazwać ją wspólnotą młodą, choć świadectwa historyczne wskazują, że parafia powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1392 r. W 1609 r. istniała tu drewniana, konsekrowana świątynia. Nowy drewniany kościół wzniósł sędzia gostyniński J. Ciechomski ok. 1730 r. Pod koniec XVIII wieku rzadko jednak w Ciechomicach rezydowali proboszczowie, a nabożeństwa odprawiali najczęściej zakonnicy z Płocka. Bp Michał Jerzy Poniatowski (1773-1784), późniejszy prymas Polski, przyłączył parafię do Dobrzykowa. Opuszczony kościół uległ ruinie i został rozebrany w XIX wieku.
Nowy rozdział duszpasterstwa w Ciechomicach rozpoczyna się od początku lat 80. XX wieku. Murowaną świątynię konsekrował 5 grudnia 1982 r. bp Bogdan Sikorski, a wkrótce potem, 9 stycznia 1983 r., na nowo erygował parafię.

Duszpasterstwo

Reklama

Parafia liczy prawie 2,5 tys. osób, a świątynia nie jest zbyt wielka, dlatego też w niedzielę sprawowane są 4 Msze św., by wszyscy mogli uczestniczyć w Eucharystii. Odprawiane są również nabożeństwa okresowe: majowe, czerwcowe, październikowy Różaniec. Część mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy do Ciechomic przeprowadzili się niedawno, na niedzielne Msze św. nadal udaje się do swoich starych parafii w Płocku. Parafia jednak coraz bardziej się integruje. Frekwencja w niedzielnych nabożeństwach wynosi 32%, do Komunii św. przystępuje ok. 400 osób.
Radością proboszcza ks. kan. Leszka Żuchowskiego, który duszpasterzuje tu od lipca 2002 r., jest to, że w świątyni widać coraz więcej młodych małżeństw z małymi dziećmi. Rozkwitają grupy, parafianie angażują się w życie wspólnoty. „Najbardziej cieszy mnie fakt, że przez prawie 6 lat mojego pobytu w parafii trzyipółkrotnie wzrosła liczba przystępujących do Eucharystii, w ub.r. rozdaliśmy 47,5 tys. Komunii św.” - mówi ks. Żuchowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

Reklama

Nowy proboszcz praktycznie zaraz po objęciu parafii zajął się inwestycjami materialnymi. W lipcu 2002 r. rozpoczęły się prace na plebanii (urządzenie kuchni), a po powołaniu nowej rady gospodarczo-duszpasterskiej i konsultacjach z nią udało się jeszcze w tym samym roku zakupić nowe tabernakulum, założyć alarm w kościele oraz wykonać ogrzewanie w świątyni. W kolejnym roku zdecydowano się na stopniową wymianę okien w kościele. Następnie zmieniono prezbiterium - w miejsce wykładziny położono marmur. Pojawił się też pierwszy witraż, przedstawiający Matkę Bożą Niepokalaną i patrona parafii - św. Maksymiliana Kolbego.
W 2004 r. wykonano nowy, marmurowy ołtarz i ambonkę. Ołtarz konsekrował bp Roman Marcinkowski. Kontynuowano wymianę okien i drzwi, zamontowano witraż z wizerunkiem św. Siostry Faustyny i Jezusa Miłosiernego. Zostały dorobione też trzy ławki dębowe.
Kolejny rok przyniósł nowe witraże przedstawiające: błogosławionych Biskupów Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, a także św. Franciszka i św. Cecylię. Dokonano renowacji dachu plebanii i wymieniono 8 okien. Została także ufundowana pamiątkowa tablica poświęcona Janowi Pawłowi II. W 2006 r. w świątyni przybyły witraż z jego postacią oraz figura Matki Bożej, ustawiona w prezbiterium, a obok niej pozłacana róża. W prezbiterium wykonano też nowe miejsca siedzące dla celebransa i służby liturgicznej oraz krzyż.
W ub.r. wykonano chodnik z polbruku na cmentarzu; kostką polbrukową wyłożono też część parkingu. Założono nowe nagłośnienie wewnątrz i na zewnątrz kościoła, kinkiety. Przy kościele wykonano grotę, w której ustawiono figurę Matki Bożej. W tym roku świątynia wzbogaciła się o nowe, rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej, które podczas wizytacji poświęcił Biskup Piotr.

Wizyta Pasterza

Ksiądz Biskup przybył do parafii przed pierwszą Mszą św. o godz. 8.30. W świątyni powitał go Ksiądz Proboszcz oraz dzieci. Biskup Piotr uczestniczył we Mszy św., której przewodniczył wikariusz ks. Krzysztof Jędrzejewski, a o godz. 10 w następnej Eucharystii pod przewodnictwem Księdza Proboszcza. Po Eucharystii Ksiądz Biskup spotkał się z rodzicami pochodzącego z parafii ks. Pawła Biedrzyckiego.
Uroczystej Sumie w intencji parafian przewodniczył bp Libera. Po homilii poświęcił nowe stacje Drogi Krzyżowej. Po Mszy św. spotkał się z ok. 40 członkami kół Żywego Różańca.
O godz. 15 Biskup Piotr modlił się wraz z wiernymi w intencji zmarłych spoczywających na cmentarzu. Wizytację zakończyła Msza św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 46-osobowej grupie młodzieży. Na zakończenie każdy z bierzmowanych otrzymał od Księdza Biskupa księgę Listów Apostolskich.
„Jesteście pierwszą parafią, którą wizytuję jako Biskup Płocki. Wizytacja stwarza wyjątkową szansę, by tutejsi parafianie poznali troszeczkę swego nowego pasterza i by pasterz poznał problemy, jakimi żyją członkowie tutejszej wspólnoty parafialnej” - mówił w homilii Biskup Piotr.
Po Eucharystii Pasterz spotkał się z członkami zespołu muzycznego oraz scholi. Wizytę zakończyło spotkanie z radą parafialną, podczas którego sprawozdanie złożył proboszcz parafii ks. kan. Leszek Żuchowski.

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku-Ciechomicach

Patron parafii: św. Maksymilian Kolbe
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Maksymiliana Kolbego
Dekanat: gąbiński
Miejscowości: Grabina, Płock-Ciechomice
Proboszcz: ks. kan. Leszek Żuchowski
Wikariusz: ks. Krzysztof Jędrzejewski
Katechetka: Barbara Stańczak
Organista: Jacek Matusiak
Zakrystian: Bogdan Bińkowski
W parafii działają: rady gospodarcza i duszpasterska, ministranci, lektorzy, asysta procesyjna, zespół muzyczny „Miriam”, schola młodzieżowa, chór parafialny, koła Żywego Różańca, parafialne koło Caritas
Msze św. w niedzielę: 8.30, 10 (z udziałem dzieci), 11.30 (Suma), 18 (z udziałem młodzieży)

Grupy parafialne

Liturgiczna Służba Ołtarza składa się z 35 ministrantów. Większość z nich to uczniowie szkoły podstawowej, mniejszą grupę stanowią chłopcy z gimnazjum, jest również kilku ministrantów ze szkół średnich. Dla pogłębienia formacji uczestniczą w comiesięcznych lub w razie potrzeby częstszych zbiórkach. Biorą także udział w spotkaniach i imprezach sportowych organizowanych w diecezji.
Grupę lektorów tworzy 10 osób (7 dziewcząt i 3 mężczyzn). Oprócz czytania Pisma Świętego podczas niedzielnych Mszy św. biorą również udział w apelach oraz czuwaniach organizowanych w parafii.
Schola młodzieżowa powstała pod koniec 2005 r. Grupa dziewcząt przygotowująca się do sakramentu bierzmowania postanowiła zrobić „coś więcej” dla swojej parafii i zgłosiła księdzu proboszczowi chęć założenia scholi. Jej opiekunem został wikariusz - ks. Krzysztof Jędrzejewski. Do scholi należy 7 dziewcząt w wieku licealnym, a akompaniamentem wspomaga je organista Jacek Matusiak. Dziewczęta ubogacają śpiewem liturgię niedzielnej Mszy św. Jako przedstawiciele parafialnej młodzieży biorą również udział w akcjach diecezjalnych, takich jak: pielgrzymka do Rostkowa, Forum Młodzieży Mazowsza, piesza pielgrzymka na Jasną Górę. „Nie mamy na swoim koncie żadnych wygranych konkursów, ale i tak jesteśmy dumne ze swojej działalności” - mówią członkinie scholi.
Zespół muzyczny „Miriam” zawiązał się niedługo po powstaniu parafii w 1983 r. Na przestrzeni lat różne były jego koleje, zmieniał się także skład zespołu. Obecnie tworzy go pięć osób - cztery śpiewające i jedna grająca na instrumentach klawiszowych. W swojej historii zespół aktywnie włączał się w przeglądy piosenek religijnych, także na szczeblu ogólnopolskim, w „Sacrosongach” w naszej diecezji kilkakrotnie odniósł znaczące sukcesy. „Mimo licznych obowiązków zawodowych i rodzinnych staramy się dość często i systematycznie spotykać, aby ubogacać nasz repertuar. Chcemy wielbiąc Boga śpiewem, okazać Mu naszą miłość i wdzięczność za Jego łaski” - mówią członkinie zespołu.
Chór parafialny liczy 11 osób. Prowadzi go organista Jacek Matusiak. Chór swoim śpiewem uświetnia ważniejsze obchody parafialne.
Istnieją tu dwa koła Żywego Różańca - w Ciechomicach i w Górach. Powstały niedługo po utworzeniu na nowo parafii w Ciechomicach. Opiekuje się nimi proboszcz ks. kan. Leszek Żuchowski. Spotykają się w pierwsze niedziele miesiąca i modlą za zmarłe członkinie, zmarłych z rodzin, za Ojczyznę, kapłanów oraz za Ojca Świętego. Biorą udział w procesjach, niosąc m.in. różaniec, oraz angażują się w różnego rodzaju czuwania modlitewne, np. przy grobie Pańskim w Wielką Sobotę.
Asysta procesyjna liczy ok. 50 osób. W jej szeregach spotykają się wszystkie pokolenia parafian - od dzieci przez młodzież po ludzi w średnim i starszym wieku. Asysta uczestniczy w procesjach wokół kościoła z racji pierwszej niedzieli miesiąca, Rezurekcji, Bożego Ciała i uroczystości odpustowej ku czci Patrona parafii.
Działa także koło Caritas. Liczy 7 osób. Jego członkowie troszczą się o najbardziej potrzebujących, dając świadectwo miłości chrześcijańskiej.
Rada parafialna składa się z 7 osób. „Staramy się być swoistym organem doradczym dla księdza proboszcza i w miarę naszych możliwości angażować się w życie parafialne - mówią jej członkowie. - Naszym zadaniem jest dzielenie troski, doradztwo oraz pomoc w przedsięwzięciach duszpasterskich i materialnych, wyrażamy swoje zdanie w sprawach duszpasterskich i radzimy w sprawach gospodarczych”. W ciągu roku Rada zwoływana jest kilka razy, w miarę potrzeb, zwykle przed rozpoczęciem nowych inwestycji, a pod koniec roku, zazwyczaj jesienią, wraz z proboszczem Rada planuje na przyszły sezon prace, które w czasie wizyty kolędowej są omawiane z parafianami.

(T.O.)

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r.

2025-03-31 07:12

[ TEMATY ]

katecheza

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r. - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej bp Artur Ważny. Przyznał, że impulsu do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej dostarczyły decyzje MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

PAP: Podczas ostatniego Zebrania Plenarnego KEP biskupi zdecydowali o powołaniu Zespołu Roboczego ds. Katechezy Parafialnej, którego ksiądz biskup został przewodniczącym. Jakie będą zadania tego zespołu?
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

Portugalia

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

– Wśród wydarzeń, które odbyły się w ostatnich dniach była Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami naszego osiedla z inicjatywy dwóch sąsiadujących ze sobą parafii zlokalizowanych przy osiedlu Palma – wyjaśniła Lalanda, precyzując, że wspólne organizowanie akcji ewangelizacyjno-modlitewnych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą parafiami zaczęło się upowszechniać po ostatniej edycji ŚDM.
CZYTAJ DALEJ

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

    - Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny, stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem – mówił prof. Wojciech Polak w czasie laudacji o abp. Marku Jędraszewskim, który został laureatem Nagrody im. Henryka Pobożnego.

Wyróżnienie przyznawane przez Bractwo Henryka Pobożnego zostało wręczone metropolicie krakowskiemu w czasie uroczystości w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję