Reklama

Świat

Haiti: po 10 latach od trzęsienia ziemi nie widać żadnej poprawy

Na wyspie nie ma rodziny, która nie straciłaby kogoś bliskiego. Do dziś liczba ofiar nie jest znana. Na obrzeżach stolicy kraju znajduje się wielka fosa, w której pochowano ponad 100 tys. osób. Ludzie nie mają gdzie mieszkać, panuje dotkliwa bieda, wielu głoduje. Tak o sytuacji panującej na Haiti w 10 lat po wielkim trzęsieniu ziemi, które dotknęło ten kraj, mówi pracująca tam włoska misjonarka.

[ TEMATY ]

Haiti

The U.S. Army / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maddalena Boschetti podkreśla, że prawie 60 proc. ludności kraju żyje za niewiele ponad 2 dolary na dzień. Zagraniczne organizacje pomocowe, które przyszły z pomocą potrzebującym współpracowały tylko z oficjalnymi narodowymi strukturami, które istnieją wyłącznie na papierze, stąd ogromne ilości pieniędzy zniknęły. Jedynie Kościół stanął na wysokości zadania przeznaczając otrzymane środki na odbudowę kraju.

- Wiele pieniędzy gdzieś się rozeszło, zniknęły. To sprawa, o której wszyscy tutaj wiedzą, ale nic się o tym nie mówi. Z drugiej strony sytuacja w ostatnich latach pogorszyła się, gdyż jest wielkie zamieszanie i to jest bardzo niebezpieczne, wyczuwa się ogromne napięcie, ukrytą agresję – zaznaczyła w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Maddalena Boschetti. - Ludzie na wsiach, a Haiti to prawie same wsie, głodują. Ostatni raport na temat głodu na świecie podaje, że na 117 państw Haiti znajduje się na 111. miejscu. Dlatego więc ten głód, brak środków do życia, lekarstw, opieki medycznej sprawia, że młodzi ludzie uciekają do stolicy, gdzie jednak nie ma dla nich pracy, ani miejsca do mieszkania. Potem wstępują do grup przestępczych tracąc jakikolwiek szacunek do człowieka. Sytuacja na wyspie jest więc naprawdę bardzo trudna i skomplikowana. Czekamy na to, co się wydarzy nie wiedząc, skąd może przyjść pomoc, rozwiązanie problemów, jakaś pozytywna droga, którą można by podążać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-01-13 15:42

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Haiti: uwolniono troje z siedmiu zakonników

[ TEMATY ]

Haiti

porwanie

zakonnicy

Mikamatto/Foter/Creativ Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY2.0)

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Troje z siedmiorga zakonników porwanych na Haiti 11 kwietnia zostało uwolnionych – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu tego kraju, ks. Loudger Mazile.

W rękach porywaczy nadal pozostają jednak Francuzi. Grupa 10 osób porwanych w niedzielę 11 kwietnia na przedmieściach Port-au-Prince składała się z siedmiu zakonników - pięciorga Haitańczyków i dwojga Francuzów - oraz trzech osób świeckich, członków rodziny haitańskiego księdza. Zostali uprowadzeni udając się na instalację nowego proboszcza.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarium papieskich liturgii w sierpniu i wrześniu

2025-07-03 15:45

[ TEMATY ]

papież

kalendarium

Vatican Media

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało dziś kalendarium publicznych liturgii pod przewodnictwem papieża Leona XIV w sierpniu i wrześniu br.

W niedzielę 3 sierpnia o 9.00 na Tor Vergata w Rzymie papież odprawi Mszę św. dla uczestników Jubileuszu Młodych.
CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ: w ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału polskiej ambasady

2025-07-04 11:41

[ TEMATY ]

wybuch

Kijów

dron

polska ambasada

wydział konsularny

PAP/EPA

W zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady

W zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady

Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał w piątek, że w zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował. Minister podkreślił, że Ukraina pilnie potrzebuje środków obrony przeciwlotniczej.

Co najmniej 23 osoby zostały ranne w wyniku zmasowanych rosyjskich ataków powietrznych na Kijów minionej nocy - poinformowały lokalne władze. Uszkodzona została też m.in. infrastruktura kolejowa i budynki mieszkalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję