Reklama

Sympozjum w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

Patriotyzm współcześnie

Niedziela toruńska 8/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest patriotyzm? Definiujemy go jako postawę charakteryzującą się miłością i przywiązaniem do ojczyzny, jednością i solidarnością z własnym narodem. Co więcej, patriota przedkłada ważne cele dla ojczyzny nad osobiste, nawet za cenę poświęcenia własnego życia. Czy dzisiaj możemy znaleźć jeszcze prawdziwych patriotów? Oblicza patriotyzmu to temat sympozjum, jakie odbyło się w sobotę 21 stycznia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Samo słowo „patriotyzm” wywodzi się od łacińskiego patria, czyli ojczyzna, natomiast „patria” od słowa pater - ojciec. Patriotyzm oznacza zatem miłość do ojczyzny, na wzór miłości do ojca. Patriota to człowiek kochający ojczyznę i dążący do jej dobra bez względu na ofiary, jakie przyjdzie ponieść w realizacji tego zadania.
Polski patriotyzm, z uwagi na historię naszego narodu, słusznie łączy się z katolicyzmem. Z patriotyzmem kojarzymy np. sanktuarium Matki Królowej Polski w Częstochowie, co wiąże się z bohaterską obroną Jasnej Góry, na której czele stał przeor o. Augustyn Kordecki. Symbolami patriotyzmu w Polsce są m.in.: Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, a znakami - ryngraf, rodło czy kotwica. Mówiąc o patriotyzmie, oprócz wspomnianej obrony Jasnej Góry, mamy na myśli także np. Cud nad Wisłą.

Cnota miłości Ojczyzny

Patriotyzm, cnota miłości ojczyzny, która niegdyś pozwalała Polsce wydźwignąć się spod okupacji wroga, dziś nie jest przez wszystkich pielęgnowana. Sympozjum pt. Oblicza patriotyzmu, które 21 stycznia odbyło się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, pozwoliło spojrzeć na patriotyzm z wielu stron. Przedmiotem zainteresowania referentów był m.in. patriotyzm w kulturze polskiej, w mediach, w podręcznikach i programach szkolnych oraz jako element kultury politycznej. Z punktu widzenia historii, pojęcia: patriotyzm, nacjonalizm i szowinizm zdefiniował dr Mieczysław Ryba. Obalił przy tym powszechnie obowiązujące stereotypy, sprowadzające nacjonalizm do jednoznacznych negatywnych skojarzeń. Jedynie szowinizm ma w swej definicji negatywne odniesienia. - To bałwochwalczy kult osoby, doktryny politycznej bądź narodu - mówił Prelegent.
Ziemia, naród, suweren i porządek moralno-społeczny to cztery płaszczyzny patriotyzmu, na które w swoim referacie zwrócił uwagę prof. Jacek Bartyzel. Patriotyzm nie może być ograniczony do jednego kręgu odniesienia. Natomiast może być stopniowalny i odnosi się zarówno do ojcowizny, do wspólnoty lokalnej, jak i do ojczyzny. - Choć akcenty mogą tu być indywidualnie rozłożone, jednak w szeregu identyfikacji prymat winien należeć do patriotyzmu ogólnonarodowego - zaznaczył prof. Bartyzel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Katolickie media patriotyczne

Temat patriotyzmu w mediach podjął bp Adam Lepa z Łodzi, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. - 80 proc. mediów w Polsce znajduje się w rękach obcych dysponentów, które nie mają interesu w tym, by na swoich łamach umieszczać teksty promujące patriotyzm - mówił bp Adam Lepa. Są jednak media, jak zaznaczył Prelegent, promujące i krzewiące postawy miłości ojczyzny. Należy do nich prasa katolicka: Nasz Dziennik, Niedziela, Źródło, Przewodnik Katolicki. Ksiądz Biskup odparł także zarzut, jaki stawia się Radiu Maryja przy okazji audycji publicystycznych. Zaznaczył, że publicystyka stoi w rozgłośni na wysokim poziomie. - A jeśli w radiu nie ma publicystyki, nie ma w nim również patriotyzmu - skonkludował bp Adam Lepa, podnosząc wagę publicystyki w każdych mediach. Na koniec zaapelował do mediów i szkół, by krzewiły i kształtowały postawy patriotyzmu.

Patriotyzm związany z wolnością

Prof. Piotr Jaroszyński w referacie Patriotyzm w kulturze polskiej wyjaśnił pochodzenie patriotyzmu. - Po raz pierwszy pojawił się on w kulturze greckiej za sprawą poezji Homera - mówił Prelegent. To dziedzictwo zaś zostało przejęte przez chrześcijaństwo. Mówiąc o polskim patriotyzmie, prof. Jaroszyński zwrócił uwagę na jego ważny aspekt, a mianowicie, że nie był on nigdy przymusowy i jest związany z wolnością - choć nie zwalnia to rodziców, wychowawców i mediów z obowiązku przekazywania patriotyzmu dzieciom. - Trzeba dać szansę, by młody człowiek poznał, co znaczy być Polakiem - zakończył prof. Jaroszyński.
Kolejny prelegent, prof. Mirosław Piotrowski, skupił się na patriotyzmie w podręcznikach i programach szkolnych. Zwrócił uwagę na odchodzenie ich autorów od postaw patriotycznych. Profesor podkreślił, iż autorzy stawiają w podręcznikach akcenty na wychowanie obywatelskie, wychowanie do demokracji, deprecjonując wychowanie narodowe i patriotyczne.
Ostatnim prelegentem był prof. Jerzy Robert Nowak. Tytuł jego referatu brzmiał: Co Polska dała światu. - Za mało zdajemy sobie sprawę, jak wielki był wkład Polaków w budowaniu cywilizacji na całym świecie - mówił Prelegent. Wymienił przy tym kilku wielkich Polaków, jak Ignacy Domeyko, Bronisław Malinowski, Kazimierz Gzowski, Stefan Drzewiecki.
- Nie możemy zapomnieć o największym rodaku Ojcu Świętym Janie Pawle II - dodał na zakończenie o. Tadeusz Rydzyk, rektor WSKSiM. Przypomniał też wezwanie Ojca Świętego: „Przyjmijmy to dziedzictwo, któremu na imię Polska”, skierowane do Polaków na krakowskich Błoniach.

Patriotyzm na krańcu świata

Prelekcje były urozmaicone krótkimi reportażami filmowymi, przygotowanymi w Uczelni. Jeden z nich, pt. Kapelan z lasu mówił o ks. Władysławie Gurgaczu, kapelanie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, aresztowanym przez bezpiekę, skazanym na karę śmierci i rozstrzelanym w krakowskim więzieniu na Montelupich. Drugi materiał, Polska krew w nas płynie, polskie serce bije, ukazywał rozumienie patriotyzmu przez Polaków mieszkających poza granicami kraju, na dalekim kontynencie południowoamerykańskim.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kijów: przedstawiciele religii z amerykańskimi partnerami o walce z rosyjską dezinformacją

2024-06-21 17:56

[ TEMATY ]

fake newsy

religie

Kijów

XtravaganT/fotolia.com

Kwestia zwalczania dezinformacji uprawianej przez rosyjskie instytucje wyznaniowe na arenie międzynarodowej była jednym z tematów spotkania Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z zespołem Fundacji „Razom” z siedzibą w USA. Odbyło się ono 20 czerwca w Kijowie, a wziął w nim udział między innymi biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki SDB, a także inni przedstawiciele ukraińskich Kościołów i organizacji religijnych.

Uczestnicy spotkania omówili szereg kwestii związanych z dalszą współpracą i znaczeniem dalszego wspierania Ukrainy na arenie międzynarodowej, w szczególności w celu dalszego świadczenia o rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, prześladowaniach religijnych na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, konsekwencjach promowania ideologii „rosyjskiego świata” itp. Strony wymieniły poglądy na temat podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu przez władze Federacji Rosyjskiej i rosyjskie wyznania (Rosyjską Cerkiew Prawosławną, protestantów, muzułmanów i innych) fałszywych informacji o Ukrainie na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Rzym

Salvador Dalli

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Mottem tej niezwykłej wystawy są słowa, które usłyszał św. Jan od Krzyża, kiedy szybkimi pociągnięciami pióra szkicował ukrzyżowanie Jezusa: „Jeśli pragniesz słowa nadziei, to utkwij swój wzrok tylko na Nim, a znajdziesz więcej niż pragniesz”. Jak mówi Radiu Watykańskiemu kurator wystawy ks. Alessio Geretti, Salvador Dalí zobaczył ten szkic u karmelitanek w Avili w 1948 r. Był to dla niego wielki duchowy wstrząs, który sprawił, że na nowo odkrył piękno wiary katolickiej. Malując Ukrzyżowanego, nie ośmiela się ukazać Jego piękna, bo wie, że przewyższa wszelkie wyobrażenia. Obraz nie jest owocem artystycznej brawury, ale przedstawia to, co św. Jan widział naprawdę w mistycznym uniesieniu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję