Reklama

Wielkie śpiewanie w Łowiczu

5 i 6 lutego odbędą się w Łowiczu I Warsztaty Wokalne Harmonia.
O Warsztatach z Pawłem Wojciechowskim - pomysłodawcą imprezy i kierownikiem muzycznym „Zespołu Czwartego” ze Skierniewic rozmawia ks. dr Paweł Staniszewski

Niedziela łowicka 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Staniszewski: - Panie Pawle, skąd pomysł Warsztatów Wokalnych w Łowiczu?

Paweł Wojciechowski: - Od kilku lat, z inicjatywy różnych organizacji, odbywają się w całej Polsce spotkania młodych ludzi, którzy chcą, potrafią śpiewać i mają ochotę na wspólne uwielbianie Boga. Te spotkania, zwane warsztatami, to przede wszystkim ewangelizacja przez muzykę, ale też okazja do wychwalania Boga. Mają one kilka celów, które chcielibyśmy zrealizować także w Łowiczu: przede wszystkim chcemy głosić chwałę Bożą, pokazać radość, jaka płynie ze wspólnej modlitwy i oczywiście nauczyć się kilkunastu pieśni, które na zakończenie Warsztatów wykonamy przed publicznością galowego Koncertu Finałowego.

- Kto może wziąć udział w łowickich Warsztatach?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Zapraszamy wszystkich chętnych. Przede wszystkim liczymy na młodzież. Zachęcamy animatorów muzycznych ze wspólnot modlitewnych, diakonii muzycznych, zespołów i chórów parafialnych. Warsztaty to doskonała okazja do nawiązania kontaktów z innymi muzykami, „podszlifowania” własnych umiejętności wokalnych, poznania nowych utworów, a wreszcie występu w dużym chórze. Wtedy nawet proste pieśni brzmią z wielką mocą.
Co ważne, nie ma żadnych przesłuchań wstępnych, nie jest też wymagane doświadczenie w śpiewie chóralnym. Dla tych, którzy się wahają, ważna informacja - podczas Warsztatów pracujemy bez nut, a poszczególne głosy uczą się swoich partii na pamięć. Teksty piosenek będą w materiałach, które uczestnicy otrzymają przy rejestracji. Próby będą bardzo intensywne, ale z pewnością satysfakcjonujące. Wszyscy, którzy wezmą udział w Warsztatach Harmonia dostaną na zakończenie specjalne certyfikaty uczestnictwa.

- Wspomniał Pan, że będziecie przygotowywać i wykonywać pieśni uwielbienia.

- Chcemy w ciągu kilkunastu godzin prób - przez całą sobotę i niedzielę - nauczyć uczestników dwunastu różnych w klimacie utworów, w nowoczesnych aranżacjach, z pogranicza muzyki pop-rock i gospel. Większość pieśni, których będziemy się uczyć, nadaje się do wykonywania w czasie nabożeństw, czy spotkań modlitewnych.
Wśród utworów znajdą się też: pastorałka, tradycyjna pieśń wielkanocna oraz afrykańska pieśń uwielbienia - jedna z dwóch, które będziemy śpiewać po angielsku. Kilka utworów to nasze własne kompozycje, inne zapożyczone są z zagranicy i zaaranżowane na potrzeby wielogłosowego chóru. Koncert Finałowy będzie nagrywany, a później - mam nadzieję, że już na Wielkanoc - wydamy płytę z zapisem tego wydarzenia.

- Koncert Finałowy odbędzie się w łowickiej katedrze. Chórowi towarzyszyć będzie „Zespół Czwarty” ze Skierniewic. Czy mógłby Pan powiedzieć kilka słów o Zespole i muzykach?

Reklama

- Zespół Czwarty powstał jako kontynuacja i rozwinięcie działającej już od ponad 20 lat Scholi Młodzieżowej z Parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. Zespół ma na swoim koncie wiele różnych dokonań, w tym m.in. występy na festiwalach muzyki chrześcijańskiej, nagrania klasycznych pieśni Triduum Paschalnego oraz kolęd i pastorałek w nowoczesnych, rockowych aranżacjach. Uczestniczyliśmy także w nagraniu świątecznej płyty łowickiego Radia Victoria, gdzie dokonywano wcześniej nagrań Zespołu Czwartego. Animowaliśmy śpiew podczas II Diecezjalnego Kongresu Odnowy w Duchu Świętym w 2002 r. W bieżącym roku zagraliśmy kilkanaście koncertów, odwiedzając parafie na terenie diecezji łowickiej. Byliśmy także gośćmi Biesiady Rodzinnej zorganizowanej przez parafię katedralną w Łowiczu. Z okazji 20-lecia istnienia Scholi Muzycznej otrzymaliśmy listy gratulacyjne od bp. Józefa Zawitkowskiego i Ryszarda Bogusza - prezydenta miasta Skierniewice. W śpiewie podczas Koncertu pomagać będą uczestnikom wokalistki z Zespołu Czwartego: Asia Białek, Dominika Belanken, Agnieszka Bodera, Dorota Dominiak, Paula Rapiej oraz Małgorzata Wojtyniak. Na potrzeby Warsztatów do Zespołu dołączyli wypróbowani muzycy, którzy związani są z różnymi inicjatywami podejmowanymi na terenie diecezji łowickiej oraz grający w różnych składach muzycznych. Na gitarach zagrają: Marek Jankiewicz (gitara prowadząca), Marek Kozłowski (gitara solowa) i Łukasz Sobczak (gitara klasyczna). O odpowiedni puls muzyki zadba sekcja rytmiczna w składzie: Paweł Markiewicz (bas), Marek Malka (perkusja) oraz Artur Pawlik (konga i wszelkiego rodzaju przeszkadzajki). Na klawiszach zagra Andrzej Lange, a wspomagać nas będzie także mój starszy syn - Ignaś, który jest uczniem I klasy szkoły muzycznej (zagra na dżambajach).
W czasie Koncertu Finałowego wystąpią (jako soliści) zaproszeni wykonawcy z kręgu muzyki chrześcijańskiej, ale kto to będzie - to na razie tajemnica…

- W organizację Warsztatów Harmonia włączyło się wiele instytucji i organizacji…

Reklama

- Tak się składa, że wszyscy bezpośrednio zaangażowani w przygotowanie tej imprezy pochodzą ze Skierniewic, które są miastem partnerskim Warsztatów. Organizatorami Warsztatów są - wspólnie z Zespołem Czwartym - Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży BRAMA oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Łowickiej. Stowarzyszenie BRAMA jest organizacją istniejącą w Skierniewicach od roku 2000. Celem działalności Stowarzyszenia jest zapewnienie młodzieży życia opartego na zasadach chrześcijańskich, wolnego od nałogów, przemocy i kłamstwa oraz integracja środowisk młodzieżowych i międzypokoleniowa, a także inspirowanie młodzieży do twórczej pracy. Warsztaty nie mogłyby się odbyć bez poparcia bp. Andrzeja Dziuby - ordynariusza łowickiego. Patronem honorowym Warsztatów jest bp Józef Zawitkowski. Dzięki przychylności władz WSD w Łowiczu, próby odbywać się będą w Auli Seminaryjnej. Zgodę na zorganizowanie Koncertu Finałowego w łowickiej katedrze wyraził ks. prałat Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej. Młodzieżowe Centrum Kultury ze Skierniewic zadba o nagłośnienie i oświetlenie Koncertu Finałowego. Recepcją Warsztatów i sprawami porządkowymi zajmą się harcerze ze skierniewickiego hufca ZHP. Pomagają nam również firmy, w tym m.in. Grupa Eden, która dostarczy wodę mineralną dla uczestników. Wszystkim już teraz bardzo dziękuję za okazane zaufanie, otwartość i gotowość do współpracy. Znaczenie Warsztatów, które z pewnością będą ważnym wydarzeniem w życiu religijnym i kulturalnym Łowicza, doceniły także media. Patronami medialnymi Warsztatów są: TVP 3 Łódź, Katolicka Agencja Informacyjna oraz łowickie Radio Victoria.

- Zaprośmy więc do udziału w I Warsztatach Harmonia.

- Zapraszam do udziału w Warsztatach - przypominam, że odbędą się 5 i 6 lutego w łowickim Seminarium. Jestem przekonany, że wspólne śpiewanie i modlitwa przyniesie wszystkim wiele radości i satysfakcji. O szczegółach dotyczących rejestracji można dowiedzieć się telefonicznie lub e-mailem - wszystkie dane znajdują się na zamieszczonym dzisiaj w Niedzieli łowickiej formularzu. Zachęcam do wypełnienia i przesłania zgłoszenia (faksem, pocztą elektroniczną lub listownie). Przyjmujemy zgłoszenia od uczestników indywidualnych i grup. Bliższe informacje o Warsztatach będą także dostępne na stronie internetowej www.zespol4.kdm.pl, która będzie działać zaraz po Nowym Roku. Warto też już dzisiaj zarezerwować sobie czas na wysłuchanie Koncertu Finałowego, który rozpocznie się w łowickiej katedrze, 6 lutego o godz. 19.00. Zapraszam i do zobaczenia!

- Dziękuję za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron Matek oczekujących potomstwa

Niedziela Ogólnopolska 2/2005

Archiwum parafii pw. Najświętszego Odkupiciela w Szczecinie

Św. Gerard Majella

Św. Gerard Majella
To postać tajemnicza. Urodził się w małej włoskiej wiosce blisko 300 lat temu, jednak ludzie mówią o nim tak, jakby wciąż żył tuż obok. Był bratem redemptorystą, który zmarł w wieku 29 lat. Jego obecność i modlitwa odczuwane są w domach i szpitalach od Londynu do Los Angeles, od Monachium do Melbourne. Gdziekolwiek znajduje się niemowlę w niebezpieczeństwie, matka w potrzebie, chore dziecko, opuszczona i cierpiąca rodzina, tam można usłyszeć modlitwę do św. Gerarda. Dlaczego Bóg wybrał Gerarda Majellę i przeznaczył do trudnego zadania, jakim jest troska o najbardziej zranione spośród Bożych dzieci?
CZYTAJ DALEJ

Premier: rząd przyjął strategię migracyjną

2024-10-15 18:36

[ TEMATY ]

migracja

Matthias Stolt/Fotolia.com

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek po południu o przyjęciu przez Radę Ministrów strategii migracyjnej. Podkreślił, że była to decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana.

"+Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo+ - czyli strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana" - napisał we wtorek na platformie X premier Tusk.
CZYTAJ DALEJ

Białystok: Msza św. żałobna za śp. abp. Edwarda Ozorowskiego

2024-10-16 16:37

[ TEMATY ]

pogrzeb

biskupi

ArchiBial.pl

W przeddzień uroczystości pogrzebowych abp. Edwarda Ozorowskiego, abp Józef Guzdek przewodniczył w archikatedrze białostockiej Mszy św. żałobnej. Białostocki arcybiskup senior zmarł 12 października w wieku 83 lat.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił pochodzący z Białegostoku biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przypominając w niej życie i duszpasterską działalność śp. abp. Ozorowskiego. Przywołał słowa św. Pawła i jednocześnie biskupie zawołanie śp. abp. Ozorowskiego: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”. Nawiązał również do postaci św. Franciszka z Asyżu, obejmującego Chrystusa Ukrzyżowanego, którą Zmarły, jako franciszkański tercjarz, umieścił na swej herbowej tarczy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję