Reklama

XX Światowe Dni Młodzieży

Idę, aby oddać Mu pokłon

Niedziela częstochowska 52/2004

Archiwum prywatne Ewy Szkudlarek

Młodzież polska z bp. Antonim Długoszem podczas ŚDM w Kanadzie, w 2002 r.

Młodzież polska z bp. Antonim Długoszem podczas ŚDM w Kanadzie, w 2002 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Anną Szkudlarek z parafii św. Rocha w Rząśni, wolontariuszką na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii w sierpniu 2005 r., rozmawia ks. Paweł Maciaszek

Ks. Paweł Maciaszek: - 30 listopada Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży ogłosiło nazwiska 300 osób z Polski, które wśród ponad 20 tys. wolontariuszy z całego świata będą pełnić posługę na spotkaniu z Ojcem Świętym w Kolonii. Skoro, po spełnieniu wszystkich warunków i zdaniu egzaminu z języka angielskiego, znalazłaś się w tej grupie, skąd zrodził się pomysł i decyzja bycia wolontariuszką w Kolonii?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Szkudlarek: - Od Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, przez Paryż i Rzym do Toronto, wędrowałam z Ojcem Świętym i młodymi ze wszystkich stron świata, którzy mimo różnic kulturowych i trudnych czasem doświadczeń życiowych spotykają się, by radować się młodością i wspólnie się modlić. A modlitwa jest czasem kiedy Chrystus, niczym na ewangelicznego młodzieńca, patrzy na nas z miłością. I to spojrzenie zawsze podnosi na duchu. Cieszę się, że wyruszyłam w tę niezwykłą drogę. Przez wszystkie te lata formowało się moje wnętrze, umacniała wiara i rodziła miłość. Będąc w Toronto postanowiłam, że w Kolonii będę służyć swoją pracą, umiejętnościami i doświadczeniem, dziękując w ten sposób Bogu za dar Światowych Dni Młodzieży dla świata, dla wszystkich młodych i dla mnie samej.

- Czy było łatwo zrealizować to postanowienie?

Doskonale pamiętam słowa Ojca Świętego, wypowiedziane na zakończenie spotkania w Toronto: „We wspaniałej katedrze kolońskiej czczeni są Trzej Królowie, Mędrcy ze Wschodu, którzy dali się kierować gwieździe prowadzącej ich do Chrystusa. Dzisiaj rozpoczyna się Wasza pielgrzymka do Kolonii. Chrystus oczekuje Was tam podczas obchodów XX Światowych Dni Młodzieży. Niech Maryja Dziewica, nasza Matka, towarzyszy Wam na szlaku tego pielgrzymowania”.
Od tego dnia minęły ponad 2 lata, a ja wciąż wędruję i krok po kroku zbliżam się do jej realizacji. Wolontariusz musi znać bardzo dobrze język angielski lub niemiecki. Dlatego, aby doskonalić język, wyjechałam na 1,5 roku do Wielkiej Brytanii. Tam uczyłam się i pracowałam, aby zarobić na opłacenie nauki. Na początku nie było łatwo. Z czasem pojawiła się druga trudność - pokusa, aby zostać dłużej w Anglii, bo to piękny kraj i otwierały się przede mną coraz ciekawsze możliwości. Wróciłam. Trzymam się „gwiazdy” i Maryi.

Reklama

- Powiedziałaś, że trzymasz się Maryi. Co to oznacza?

- Modlę się. Wolontariusze i uczestnicy Dni Młodzieży nie są turystami, lecz pielgrzymami. Stąd najważniejsze jest przygotowanie duchowe, zasłuchanie w Słowo Boże. Przypomniał o tym abp Kolonii kard. Meisner, który w słowie skierowanym do wolontariuszy powiedział, że „jesteśmy najpierw wspólnotą modlitwy, a na drugim miejscu - wspólnotą pracy”.

- Zgodnie z zamysłem Ojca Świętego Dni Młodzieży podejmują myśl biblijną. Spotkanie w Kolonii będzie przebiegać pod hasłem: „Przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2). Co dla młodych oznacza wybór takiego tematu?

- Wzorem Trzech Króli, młodzi z całego świata „ujrzawszy Jego gwiazdę na wschodzie, przybędą oddać Mu pokłon” (por. Mt 2, 2). To spotkanie z Chrystusem, pod przewodnictwem Ojca Świętego, który tak pięknie nazywa młodych „stróżami poranka”, ma nas umocnić, byśmy nie ustali w drodze, by nie wciągnął nas blichtr tego świata, byśmy wrócili do swoich domów odmienieni i świadczyli o Jezusie. Myślę o tym, kiedy staję przy żłóbku i w nowo narodzonym Dziecięciu chcę zobaczyć Zbawiciela.

- Na czym będzie polegała twoja praca w Kolonii?

- Nie mamy jeszcze wyznaczonych konkretnych funkcji i zadań. Wiadomo już, że wolontariusze będą potrzebni do praktycznej pomocy, czuwania nad właściwym przebiegiem sierpniowego spotkania. Wymienię tylko niektóre rodzaje służby: czuwanie nad porządkiem, wydawanie posiłków, obsługa biura prasowego, sprawne działanie punktów informacyjnych, rejestracja pielgrzymów, dokonywanie tłumaczeń, pomoc w transporcie chorych i niepełnosprawnych, dowożenie na miejsce spotkań biskupów i innych VIP-ów. Wypełniając formularz zgłoszeniowy, na stronie niemieckiej należy zaznaczyć umiejętności, predyspozycje, możliwość przybycia własnym samochodem i wybrać obszar, w którym chciałoby się pracować. Napisałam, że chciałabym pracować z pielgrzymami.

- Twoja wiara rozwinęła się m.in. dzięki uczestnictwu w ŚDM, teraz przyszedł czas, by służyć pomocą rówieśnikom. Jakie warunki musi spełniać kandydat na wolontariusza?

- Wolontariuszami mogą zostać osoby zaangażowane w życie Kościoła lokalnego, które ukończyły 18. rok życia i dobrze znają język angielski lub język kraju, w którym odbywa się spotkanie z Papieżem. Konieczne są także: list polecający od duszpasterza i dyspozycja czasowa w sierpniu. Formularz zgłoszeniowy składa się zarówno w Komitecie niemieckim, jak i polskim.

- Ojciec Święty Jan Paweł II, który zaprosił młodych do Kolonii na sierpień 2005 r., ogłosił także ten sam rok Rokiem Eucharystii. Jakie znaczenie ma ten fakt dla młodych chrześcijan? Jak młodzi w drodze do Kolonii przeżywają Rok Eucharystii?

- Nieustannie pamiętam o tym, że przygotowania do XX ŚDM odbywają się w Roku Eucharystii. W tym szczególnym czasie wybieram Jezusa, w Jego dłonie składam swoją codzienność i młodość, wiarę i nadzieję, miłość i przyszłość. Czynię to, trwając przed Najświętszym Sakramentem. Jeszcze raz pytam: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (spotkanie w Paryżu, 1997 r.), „Panie, do kogóż pójdziemy?” (Rzym, 2000 r.). Każdego wieczoru przypominam sobie słowa Ojca Świętego z Tor Vergata: „Powracając do Waszych ojczystych ziem, postawcie Eucharystię w centrum Waszego życia. To Wam, drodzy Przyjaciele, powierzam to, co jest najważniejsze w drodze do nieba”.

- W Orędziu na XX ŚDM (p. 4) Jan Paweł II napisał: „Dary, jakie Mędrcy składają Mesjaszowi, symbolizują prawdziwe uwielbienie”. Czy zamierzasz włączyć się w projekt pod nazwą „Polskie dary serca”?

- 6 stycznia 2005 r., w uroczystość Trzech Króli, rozpocznie się przekazywanie Kart darów duchowych lub materialnych, które dotrą do młodzieży podczas katechezy w styczniu i lutym. Wypełnione Karty będą składane w IV etapie przygotowań, czyli w okresie Wielkiego Postu. Ja również pragnę włączyć się to dzieło. Pierwszym darem chcę uczynić modlitwę w intencji Ojca Świętego, rodziny i przyjaciół, drugim - posługę wolontariacką w świetlicy środowiskowej i w Kolonii, trzecim - ofiarę pieniężną na pomoc misjom.

- Co chciałabyś powiedzieć wszystkim młodym ludziom, którzy być może nie podjęli jeszcze decyzji o wyjeździe na ŚDM?

- Zapraszam do Kolonii na święto młodości, radości i modlitwy. My, młodzi, jesteśmy nadzieją Papieża, który przypomina nam nieustannie: „Jeśli będziecie tym, czym macie być, zapalicie cały świat. Ja z ufnością patrzę na ten nowy Kościół, który tworzy się dzięki Wam”.

- Dziękuję za rozmowę. Życzę radosnego i owocnego przeżywania przygotowań do kolonijnego spotkania i głębokich doświadczeń wiary podczas sierpniowego spotkania z Ojcem Świętym.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

- Ks. Michał O. działając wspólnie w porozumieniu z tymi urzędnikami, doprowadził do wypłaty tych środków. Tutaj istotną kwestią jest to, że działali wspólnie i w porozumieniu - poinformował dziś podczas konferencji rzecznik prasowy prok. Przemysław Nowak. Zapowiedział, że będą kierowane wnioski o tymczasowy areszt wobec trzech osób, a zebrany materiał dowodowy będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom. Powstające na warszawskim Wilanowie centrum terapeutyczne ma na celu pomoc ofiarom przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Naśladowanie Jezusa

2024-03-28 21:33

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył Liturgii Wielkiego Czwartku w toruńskiej katedrze.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję