Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Konfesjonał – mebel liturgiczny

Choć Adwent już za nami, to wróćmy na chwilę do tego czasu. Wtedy bowiem częściej stawaliśmy przed konfesjonałem aby się wyspowiadać. Dlaczego?

Niedziela zamojsko-lubaczowska 1/2023, str. VI

[ TEMATY ]

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Taki jest nasz zwyczaj, wynikający z przykazania kościelnego: przynajmniej raz w roku spowiadać się. Do spowiedzi wzywają rekolekcjoniści, duszpasterze, rodzice. Konfesjonał jest rozpoznawalnym meblem w kościele, nawet przez dzieci. Zwykle wyczyszczony, godny aby odbył się w nim Sakrament Pokuty.

Zachód, zachód...

Na Zachodzie, zwłaszcza we Francji, chyba zapomniano o konfesjonałach. Co więcej jakby kpina z konfesjonału, mimo że jest piękny, z porządnego drzewa, niekiedy rzeźbiony. Średniowieczna świątynia w ponad 100-tysięcznym mieście, konfesjonał miejscem przechowywania resztek z wypalonych świeczek. W innym widzę szczotki do sprzątania. Te są znakiem, że w nim ludzie się nie spowiadają. Jedna z kobiet przekonuje mnie, że ona woli na kościele. Ilu jest takich? Nie umie mi powiedzieć. Wiem, że tam generalnie się nie spowiadają a przystępują do Komunii.

Co jest tego przyczyną? Ktoś na to zapracował! Kryją się za stwierdzeniem: Bóg jest Miłosierny, a człowiek nie ma się z czego spowiadać. Kolega mi opowiadał, że został wydalony z Belgii m.in. za to, że chciał spowiadać dzieci przed I Komunią św. Ktoś powiedział o Zachodzie: „Światełko chrześcijaństwa ledwo się tli”. Rozpad rodziny, zanik tradycyjnych wartości moralnych, rozbicie wspólnot... Czy to do Polski przyjdzie? A może kiedy? Czy już tak nie jest?

Pomoc czy przemoc?

W Polsce, gdzie przed I Komunią św. dzieci idą do spowiedzi, jesteśmy świadkami kolejnej presji na Kościół katolicki. Wpłynął postulat do sejmu, autor liberał argumentuje: spowiedź to forma psychicznej przemocy. Etyczka liberalna wtóruje mu: uwolnijmy dzieci od spowiedzi. Proponują delegalizację spowiedzi dzieci. Konfesjonał od lat 16. Marzy się im państwo, w którym dziecko może dokonać aborcję, ale nie może wyspowiadać się z niej. Wtórują im dziennikarze laickiego medium. Czy tylko jest w tym troska o dzieci? czy wręcz nienawiść do chrześcijaństwa? Warto zobaczyć kim są ci ludzie, którzy chcą zakazu? Jakąż wiedzę mają na temat Sakramentu Pokuty?

Reklama

Głos konfesjonału

Gdyby konfesjonały mogły mówić, dowiedzielibyśmy się, ile łask spłynęło na penitentów. Iluż uratowanych ludzi przed wiecznym potępieniem. Sakrament spowiedzi pomaga wzrastać duchowo, wydobywa godność człowieka jako dziecka Bożego. Pomaga wracać do miłości Boga. Wspominamy o tym w adwencie, zwłaszcza podczas rekolekcji. Dajmy swym najbliższym przykład dobrej spowiedzi. Módlmy się o ducha pokuty. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Człowiek jest największy, gdy klęczy przed konfesjonałem. Konsekwencje: ludzie zaprzestając spowiedzi, wydłużają kolejki u psychologów, psychiatrów, terapeutów... Często ten, który się nie spowiada generuje problemy dla siebie i bliźnich. Zwłaszcza media amerykańskie zachęcają: masz problem idź do psychologa, czy psychiatry. Wielu od lat ma swoich prywatnych psychiatrów, czy terapeutów. Bywa i tak, że rodzice mając problem idą do sakramentu pojednania. Młodzi borykają się z problemami, ale do spowiedzi nie idą. Dlaczego? Różne powody. Dobrze jest, że w Polsce konfesjonał jest w poszanowaniu. Co więcej nadal buduje się nowe, wygodne dla spowiedników i penitentów. Niekrępujące, funkcjonalne z automatycznym oświetleniem, wentylacją, ogrzewaniem...

Wypełnić misję

Dla tych zarozumialców jako kapłan z ponad 40-letnim stażem duszpasterskim powiem, że spowiadanie to wielkie wezwanie, trud, urabianie. Nie idę do konfesjonału, by usłyszeć czyjeś grzechy, ale z przekonaniem, że wypełniam misję jednania ludzi z Bogiem: przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście a Ja was pokrzepię. Na jednym z konfesjonałów proboszcz umieścił napis: „tu się oczyszcza Kościół”. Nie jest to chwyt reklamowy, ale odwieczna nauka Kościoła. Warto by o tym chcieli pamiętać zwłaszcza kapłani, którzy chcą oczyszczać Kościół. Zadbajcie też by konfesjonał nie stracił swego przeznaczenia.

2022-12-27 08:19

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: biskupi przeżywają spowiedź rekolekcyjną

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spowiedź

biskupi

jurewicz/fotolia.com

Tradycyjnie przed Adwentem na Jasnej Górze trwają czterodniowe rekolekcje polskiego episkopatu. Dzisiaj biskupi przystępują do sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź poprzedziło specjalne nabożeństwo pokutne.

Pasterze spowiadają się w konfesjonałach w Kaplicy Pokutnej oraz w Kaplicy Domu Pielgrzyma. Do sprawowania sakramentu wyznaczono kilku kapłanów, są wśród nich ci, którzy od wielu już lat spowiadają biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zmienia letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum ekologiczne

2023-02-03 11:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Kongijczycy poruszeni przesłaniem Franciszka

2023-02-03 16:27

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

Kongo

PAP/CIRO FUSCO

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Niezwykle ważne jest wezwanie, abyśmy oparli się korupcji i oddawali samych siebie na służbę innym – wskazuje Hervé, jeden z uczestników wczorajszego spotkania papieża z młodymi Kongijczykami. To przesłanie poruszyło wielu zebranych, na co wskazały krótkie wywiady udzielone Radiu Watykańskiemu tuż po wydarzeniu. Ze słów tych ludzi płynie też wielka radość z przyjazdu Franciszka.

Jak wyznała Grace, jedna z obecnych na spotkaniu, niezwykle mocno zabrzmiało to, iż wypowiedzi Ojca Świętego razem z młodymi słuchali przedstawiciele państwa. „Bardzo się wzruszyłam, gdy mówił o nieuczciwości i korupcji, bo tam byli wszyscy odpowiedzialni [w naszym państwie] – zauważyła Grace. – Większość władz była na miejscu. Jestem mocno przekonana, że słyszeli te słowa. A potem wprowadzą je w życie na rzecz naszej społeczności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję