Reklama

Niedziela Lubelska

Na pątniczym szlaku

Sierpień zapisał się w polskiej tradycji jako miesiąc pielgrzymkowy.

Niedziela lubelska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Agnieszka Marek

Przez Lublin pielgrzymów poprowadzili biskupi

Przez Lublin pielgrzymów poprowadzili biskupi

Wostatnich 2 latach pandemia ograniczyła piesze pielgrzymki, jednak pasjonaci rekolekcji w drodze nie przestali wierzyć, że jest to jedynie chwilowa przerwa. Ta nadzieja urzeczywistniła się 3 sierpnia, kiedy na szlak wyruszyła 44. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy ze wszystkich grup rozpoczęli pielgrzymowanie od Eucharystii w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Mszę św. koncelebrowali bp Adam Bab, bp Józef Wróbel i bp Mieczysław Cisło oraz księża przewodnicy i przyjaciele pielgrzymki.

W homilii abp Budzik nawiązał do hasła pielgrzymki, które brzmi „Drogowskazy wiary”, i przybliżył sylwetki polskich świętych, którzy towarzyszą pielgrzymom w rekolekcjach i umacniają fundamenty wiary. W odniesieniu do ikony Matki Bożej Częstochowskiej pasterz powiedział: – Maryja, wskazując nam drogę, prawą ręką wskazuje na Chrystusa, abyśmy Go pokochali i w Nim złożyli całą nadzieję. Ksiądz Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki, podkreślił, że jej główną intencją jest modlitwa o pokój, ale każdy zanosi przez ręce Matki swoje osobiste intencje oraz prośby osób, które łączą się z pielgrzymką duchowo przez fundusz „Idę z Tobą”. – Serce pielgrzyma rozciąga się bez granic i mieści intencje wszystkich, którzy proszą o modlitwę – zapewnił.

Na pielgrzymkę zapisało się ponad 500 pątników, ale zgodnie z tradycją na pierwszy etap wybrało się dużo więcej osób, które chciały choć przez jeden dzień poczuć atmosferę rekolekcji w drodze. Jak powiedział ks. Ładniak, jest to powolne odradzanie się pielgrzymki po pandemii, dlatego potrzeba wiele modlitwy, aby w kolejnych latach wrócić na trasę w większym składzie. Grupa zapewne zwiększy swoją liczebność, gdyż na pielgrzymkę można się zapisać w dowolnym momencie, a na wejście do Częstochowy spodziewany jest przyjazd wielu osób autokarami. W drogę wybrało się wiele rodzin z dziećmi, wyruszyli ludzie dorośli i młodzież. Towarzyszą im kapłani oraz osoby życia konsekrowanego. Przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Mirosław Ładniak, zaś funkcję jego zastępcy od kilku dni pełni ks. Paweł Saran, który wielokrotnie przemierzał szlak pielgrzymkowy w służbie porządkowej. Pielgrzymka przybędzie do Częstochowy 14 sierpnia, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W pokoju Chrystusa z modlitwą o pokój

Niedziela podlaska 34/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Archiwum pielgrzymki

Pątnikom towarzyszyła kuchnia polowa

Pątnikom towarzyszyła kuchnia polowa

Blisko 500 uczestników, prawie 20 kapłanów, siostra zakonna, a przede wszystkim otwarte i radosne serca tworzyły wspólnotę XXXII Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę

Przez trzynaście dni pielgrzymka drohiczyńska w czterech grupach wędrowała przed oblicze Pani Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

2022-09-27 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Wyższe Seminarium Duchowne

Red.

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję