Przytulia rośnie wszędzie – na łąkach, polach, w ogrodach, stąd nie będziemy musieli zbytnio się natrudzić, żeby ją pozyskać. Możemy ją zbierać aż do jesieni, ale najlepiej wtedy, kiedy kwitnie. Najkorzystniej jest zerwać całą łodygę i ususzyć w zacienionym miejscu, a kiedy wyschnie, rozdrobnić i przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku.
Jak możemy wykorzystać to cenne ziele dla naszego zdrowia? Przede wszystkim do przygotowania naparów. W tym celu możemy użyć zarówno świeżego, jak i suszonego ziela. Napary z przytulii są pomocne w leczeniu wielu dolegliwości, np.: w schorzeniach układu limfatycznego (stymuluje przepływ limfy), w schorzeniach układu krwionośnego (poprawia krążenie krwi, dzięki czemu wspomaga leczenie żylaków, hemoroidów, miażdżycy; działa przeciwzakrzepowo), w stanach zapalnych dróg moczowych (pomaga w leczeniu kamicy nerkowej, dny moczanowej, artretyzmu i chorób przebiegających z zatrzymaniem moczu), w nadwadze (oczyszcza cały organizm), w stanach osłabienia i wyczerpania (regeneruje i wzmacnia cały organizm), w schorzeniach skórnych (leczy egzemę, czyraki, łuszczycę, wrzody).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Napar z przytulii szczególnie polecany jest osobom przemęczonym i osłabionym, ponieważ dodaje energii. Wiedząc o tym, osoby przepracowane winny zastosować od czasu do czasu 2-tygodniową kurację. W tym celu należy zalać szklanką wrzącej wody dwie czubate łyżeczki wysuszonego ziela (latem można używać ziela prosto z ogrodu lub pola), odstawić na pół godziny do naciągnięcia i pić po pół szklanki płynu trzy razy dziennie.
Możemy też wykorzystać odwar z przytulii w leczeniu dolegliwości skórnych. W tym celu wystarczy zagotować niewielką ilość ziela, odstawić do naciągnięcia na ok. 15 min i dolać napar do kąpieli. W ten sposób będziemy mogli wspomóc nasz organizm w leczeniu trudno gojących się ran, wrzodów skórnych czy skaleczeń.
Ziele przytulii można także wykorzystać do przyrządzenia płukanki do włosów w przypadku łupieżu oraz w celu poprawienia ich wyglądu.