Reklama

Wiara

Kult Serca Jezusa w praktyce

Człowiek współczesny potrzebuje wrócić do serca – do Serca Boga i do swojego serca. Bez tego codzienne życie staje się koszmarem.

Nowa ewangelizacja jest dziś dla Kościoła koniecznością. To fakt. Nie jest ona jednak zignorowaniem wszystkiego, co do tej pory mieliśmy w duszpasterstwie, o czym przypomina również papież Franciszek.

Szansa dla duszpasterstwa

Według Ojca Świętego, nowe formy ewangelizacyjne nie mogą tworzyć nowego Kościoła – alternatywnego, obok tego, który jest. Mają one natomiast za zadanie odmłodzić ducha i żywotność Kościoła, w którym jesteśmy. Takie zadanie może spełnić duchowość Bożego Serca przez powrót wiernych do jej praktykowania. To rzecz sprawdzona, która przyniosła (i wciąż przynosi) owoce duchowe w Kościele przez całe dziesięciolecia. Chcemy, mówiąc o tej duchowości językiem Pisma Świętego i językiem codziennego życia, uczynić ją sposobem na odnowienie i ożywienie wiary.

Odnowa przez pierwsze piątki miesiąca

Zakopanym skarbem parafii są pierwsze piątki miesiąca. Ich praktykowanie było pragnieniem Pana Jezusa, które wyraził wraz z prośbą o nie w objawieniach. Dwanaście obietnic Jezusowego Serca brzmi dziś jako wykaz tych wartości, których nam brakuje w codziennym życiu, a które Bóg daje czcicielom Jego Serca. Są nimi m.in. wierność i stałość w realizowaniu swojego powołania, zgoda i pokój między osobami żyjącymi w rodzinach, a dla kapłanów – moc kruszenia nawet najbardziej zatwardziałych serc. Stąd jako Sercańskie Centrum Duchowości (SCD) przygotowujemy materiały duszpasterskie na pierwsze piątki miesiąca dla księży. W materiałach tych znajdziemy kazanie na niedzielę poprzedzającą pierwszy piątek oraz kazania, modlitwę wiernych i przebieg adoracji wynagradzającej na każdy pierwszy piątek miesiąca, na Mszę św. z udziałem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Materiały na każdy miesiąc będziemy rozsyłać do odpowiedzialnych w diecezjach za duszpasterstwo w parafiach, by w ten sposób mogły one dotrzeć do każdej parafii, która będzie chciała z nich skorzystać. Materiały te będą bezpłatne i dostępne w formie elektronicznej. Każdego duszpasterza, który pragnie otrzymywać je bezpośrednio, prosimy o kontakt podany na stronie SCD.

Reklama

Rekolekcje parafialne i stacjonarne

Szansą na odnowienie w parafii kultu Serca Pana Jezusa są niewątpliwie rekolekcje, które możemy przeprowadzić. Stanowią one realizację przekazu kerygmatu chrześcijańskiego, a więc najważniejszych prawd naszej wiary od początku stworzenia świata aż do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Ma to zakotwiczyć człowieka w Bogu – w Bogu, który kocha i przyjmuje człowieka. To przejście przez prawdy wiary kończy się podczas takich rekolekcji osobistą decyzją człowieka, czy świadomie chce odnowić w sobie życie łaską wiary w Chrystusie. Sposobem wyrażenia i potwierdzenia tej decyzji jest złożony Akt osobistego poświęcenia się Sercu Pana Jezusa. Rekolekcje odbywają się przy relikwiach św. Małgorzaty Marii Alacoque. Po takich rekolekcjach przypomina się przesłanie Serca Pana Jezusa, a przez każdy pierwszy piątek miesiąca utwierdza się w ten sposób kult. W takim klimacie parafii dzieci po I Komunii św. chętniej praktykują dziewięć pierwszych piątków miesiąca. Wychodząc naprzeciw temu, na wiosnę opublikujemy program na spotkania formacyjne dla rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i do I Komunii św. Program będzie zawierał treść spotkań od września do kwietnia w cyklu comiesięcznym. Znajdzie się w nim także propozycja przeprowadzenia białego tygodnia.

Zapraszamy również na rekolekcje w domach rekolekcyjnych, na których zakończenie uczestnicy składają Akt osobistego oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Podczas nich realizujemy duchowy program „Otwarte i zranione Serce”, który jest przejściem przez najważniejsze prawdy wiary chrześcijańskiej, a kończy się osobistą decyzją zawierzenia swojego serca Sercu Boga. Indywidualne prowadzenie pomaga osobom, które biorą udział w rekolekcjach, zrozumieć swoje życie w świetle Bożej woli.

Reklama

Doświadczyć, aby świadczyć

Wyrażenie „doświadczyć, aby świadczyć” jest streszczeniem istoty kultu Serca Pana Jezusa, sformułowanym przez Benedykta XVI. Nasze świadczenie sprowadza się do umiejętności kochania, do tego, by być zdolnym do wyrażania miłości. Nie posiądziemy jednak nigdy tej umiejętności, dopóki nie doświadczymy pełni tej miłości, która jest nam podarowana przez otwarte i zranione na krzyżu Serce Jezusa Chrystusa.

Przesłanie o otwartym Sercu

„Cywilizacja Serca Jezusowego w duszach i w społeczeństwie” – to tytuł I konferencji pastoralnej, zorganizowanej przez Sercańskie Centrum Duchowości, która miała miejsce w Krakowie w dniach 8-9 października. Tytuł sympozjum, które będzie się odbywać cyklicznie – co roku w październiku – wskazuje na główne założenia i intencje Centrum. Sercańskie Centrum Duchowości to wiele inicjatyw o charakterze ewangelizacyjnym, skoncentrowanych wokół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jako osoby zakonne i świeckie tworzące Centrum odnawiamy przesłanie Jezusa o otwartym Sercu, które zostawiła Kościołowi św. Małgorzata Maria Alacoque. To przesłanie jest wciąż aktualne, bo człowiek współczesny potrzebuje wrócić do serca – do Serca Boga i do swojego serca. Bez tego codzienne życie staje się koszmarem.

Pierwszym owocem jest to, że spotkali się przedstawiciele wspólnot, zgromadzeń zakonnych i ruchów, które szerzą kult Serca Jezusa. Odczytujemy to jako cenną wartość działania we wspólnocie, w jedności, bo trudno byłoby mówić o miłości Boga, gdyby było się podzielonymi. W ślad za tym idzie dalsza współpraca, a więc wymiana doświadczeń, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Mamy nadzieję, że coroczne konferencje i działalność osób zaangażowanych w Centrum staną się przestrzenią wzajemnego umacniania się w przekonaniu, że znowu przyszedł dobry czas na odnowienie kultu Serca Jezusa w praktyce duszpasterskiej. Kult Serca Pana Jezusa jest na tyle mocno ugruntowany w historii Kościoła w Polsce, iż naszym moralnym obowiązkiem jest jego ożywienie. Chcemy też przybliżyć katolikom postać św. Małgorzaty Marii Alacoque, dzięki której mamy w Kościele uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz praktykujemy pierwsze piątki miesiąca.

Więcej informacji o konferencji i o rekolekcjach – na: www.duchowoscserca.pl .

Autor jest dyrektorem Sercańskiego Centrum Duchowości

2021-10-26 12:17

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce przebite dla nas

Co znaczy dla mnie fakt, że ostatnim przesłaniem pozostawionym przez Jezusa po Jego śmierci jest Serce przebite włócznią?

Mamy już niemal końcówkę Wielkiego Postu. Zanim pobiegniemy do radosnego poranka Zmartwychwstania, musimy jeszcze na chwilę przysiąść pod krzyżem. Nie możemy Golgoty przeskoczyć ani od niej uciec. Nie ma innej drogi do szczęścia wiecznego, jak przez bycie blisko krzyża i przebitego Bożego Serca – podkreśla o. Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję