Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przywrócić pierwotną świetność

Późnobarokowe ołtarze z drewnianego kościoła św. Wawrzyńca w Grojcu zostały poddane renowacji.

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2021, str. VI

[ TEMATY ]

renowacja

prace konserwatorskie

Ks. dr Szymon Tracz

Rzeźby z bocznych ołtarzy

Rzeźby z bocznych ołtarzy

Ołtarz główny oraz dwa XVIII-Szembeków – właścicieli Grojca – znajdują się w pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Prace polegają na czyszczeniu dekoracyjnych elementów snycerskich, ściąganiu późniejszych przemalowań z rzeźb i ozdobnych kartuszy zdobiących nastawy oraz na konserwacji drewnianych struktur nastaw uszkodzonych przez wilgoć i drewnojady. W planach jest również konserwacja obrazów znajdujących się w ołtarzach, w tym Madonny z Dzieciątkiem z ołtarza głównego. Na ten wizerunek nałożona jest drewniana srebrzona sukienka.

Reklama

Kościół w Grojcu jest jednym z 5 obiektów – obok świątyń w Nidku, Osieku, Polance Wielkiej i budynku starej szkoły w Starej Wsi – stanowiących trzon Beskidzkiego Muzeum Skarbów Rozproszonej, Sakralnej Architektury Drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, które powstaje w ramach projektu unijnego opartego o Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś Priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury (umowa o dofinansowanie nr POIS.08.02.00-00-0006/18-00).

W końcu grudnia 2020 r. diecezja podpisała umowę z Eltrac System Sp. z o.o. na stworzenie tegoż muzeum, które będzie jednocześnie muzeum diecezjalnym. Strony reprezentowali – pełnomocnik projektu unijnego, a zarazem diecezjalny konserwator zabytków architektury i sztuki sakralnej i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej ks. dr Szymon Tracz oraz wykonawca – prezes Eltrac System Mirosław Gabzdyl.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbuduj mój Kościół

Niedziela zamojsko-lubaczowska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

renowacja

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Prezbiterium odnowionej świątyni

Prezbiterium odnowionej świątyni

Kiedy patrzę na historię związaną z odbudową kościoła Ojców Franciszkanów w Zamościu, przypomina mi się opowieść z życia św. Franciszka.

Według tradycji, syn bogatego asyskiego kupca Piotra Bernardone podczas modlitwy miał usłyszeć słowa: „Franciszku, idź odbuduj mój dom, który, jak widzisz, popada w ruinę”. I chociaż Pan Bóg nie mówił tu o konkretnej kaplicy, ale o problemach, które w tych czasach nękały Jego Kościół, to Franciszek zrozumiał je dosłownie. Uświadomienie sobie tego zajęło Franciszkowi sporo czasu, jednak kiedy wreszcie to pojął, on sam i jego bracia odmienili bieg historii.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję