Reklama

Niedziela Świdnicka

Wiara jest skarbem

Biskup Marek Mendyk na czas Bożego Narodzenia skierował świąteczne życzenia do wszystkich diecezjan, a także do Czytelników Niedzieli Świdnickiej.

Niedziela świdnicka 52/2020, str. I

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

List Pasterski

Fundacja Św. Stanisława, Świdnica

Biskup świdnicki słowo życzeń poprzedza rozważaniami z księgi proroka Izajasza: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką, nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło” (Iz 9, 1).

Szczęśliwa odmiana

Pasterz diecezji przypomina jedno z ciemniejszych wydarzeń dziejów Izraela, kiedy król asyryjski podbił i uprowadził w niewolę jego mieszkańców. „Trzeba pamiętać, że zwyczajem tamtych czasów pochody jeńców wziętych do niewoli odbywały się nocą, ażeby uniknąć upałów, ale też i po to, by przyśpieszyć marsz jeńców. Nierzadko bywało i tak, że wielu jeńców, uprzednio oślepiano fizycznie wyrządzając im krzywdę, i było to dosłowne «kroczenie w ciemnościach» ku nieznanej, okrytej mrokiem przyszłości” – wyjaśnia i dodaje, że prorok Izajasz, który spogląda na to wydarzenie, dostrzega w tych bolesnych okolicznościach szczęśliwą odmianę, na wzór olśniewającego światła w mroku.

Imię Dziecięcia

Reklama

„Ta radość zostaje opisana przy pomocy dwóch obrazów: najpierw żniwa, a następnie zwycięstwa, które przypomina radość z uwolnienia się od wroga. Światło, które symbolizuje przywróconą godność, oraz radość z jej odzyskania wiąże się w tej wypowiedzi proroka Izajasza ściśle z narodzinami królewskiego Dziecięcia” – wskazuje hierarcha, który następnie wymienia biblijne imiona Dziecięcia: „Przedziwny Doradca”, „Bóg Mocny”, „Odwieczny Ojciec”, „Książę Pokoju”.

Nasza wiara jest skarbem, źródłem siły, pokoju i radości.

Podziel się cytatem

„Te określenia są wspaniałe i zaskakujące zarazem, bo oto słabe dziecię nosi imię «Bóg Mocny», a mały chłopiec zostaje nazwany «Odwiecznym Ojcem». Kim jest to Dziecię? Jest nim Mesjasz, który urzeczywistnia w pełni zapowiedź proroka. Tylko On – Mesjasz prawdziwy – może nosić podane imiona. Tylko na Jego ramionach spocznie władza, która ustanowi królestwo pokoju odtąd i na wieki” – podkreśla biskup Marek.

Wiara alternatywą

Dalej bp Mendyk wskazuje, że alternatywą dla świata zauroczonego ciemnością jest światło wiary. „Wobec ateizmu czy niewiary świata – nasza wiara jest skarbem, który nie tylko chcemy bronić, ale – pamiętajmy – jest ona też siłą, która umożliwia nam tę obronę. Ona jest też źródłem pokoju i radości. Jak nie trwać w radości, skoro powierzamy się Temu, który jest źródłem pokoju i mocy! W tych świątecznych dniach życzmy sobie nawzajem tego pokoju i radości. Bądźmy szczęśliwi, gdyż powierzamy Panu Bogu siebie. To Emmanuel – Bóg jest z nami!" – zachęca biskup ordynariusz i przypomina, że wiara rodzi radość i siłę. – „Tylko duch wiary może zbudować prawdziwą, braterską życzliwość. Tylko duch wiary może przynieść światu i Polsce pokój. Bądźcie jak światło – wskazujcie drogę, dawajcie poczucie ciepła i zwykłej ludzkiej życzliwości! Bądźcie światłem dla innych! Tak, aby «naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką»!" – życzy wszystkim diecezjanom bp Marek Mendyk.

2020-12-19 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźmy ze św. Józefem

"Potrzeba nie znoszenia, ale łączenia małych parafii w większe struktury wynika z kilku powodów” – pisze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w liście pasterskim na I Niedzielę Wielkiego Postu, który był odczytany w minioną niedzielę w parafiach archidieceji częstochowskiej.

Przeżywamy specjalny Rok św. Józefa, którego celem jest wzbudzenie większej miłości i żarliwej modlitwy do tego wielkiego świętego, a także naśladowanie jego cnót i zaangażowania” – pisze.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję