Reklama

Katolicy potrzebni do Akcji!

Niedziela Ogólnopolska 5/2019, str. 30

Stara benedyktyńska zasada mówi: „Módl się i pracuj”, a porządna zasada duszpasterska podpowiada: „Módl się i działaj!”. Nie powinno się zmieniać w tych zasadach ani joty, czyli przede wszystkim tej małej, pojedynczej literki „i”. Fundamentem naszego chrześcijańskiego życia jest modlitwa, ale dobra modlitwa zawsze prowadzi do dobrego działania. Jedno bez drugiego nigdy nie poprowadzi człowieka i świata ku niebu. Przez wiele lat próbowano nam wmówić, że wiara to coś bardzo osobistego i prywatnego, co powinno się zostawić w prywatnym domu i ukryć na zapleczu swojego serca i umysłu. Ale taka wiara nie zmieni świata. Jesteśmy wszyscy powołani do tego, żeby na tym świecie być żywą i widoczną obecnością Chrystusa. Pora więc mobilizować ludzi wierzących do głoszenia, obrony swojej wiary i do gorliwego działania według jej zasad.

Reklama

Sprawdzoną formą zorganizowanego działania według zasad chrześcijańskiej wiary jest Akcja Katolicka, czyli wspólnota katolików świeckich, którzy gromadząc się razem, pragną w duchu Kościoła przemieniać oblicze świata. Akcja Katolicka to wspólnota przeznaczona szczególnie dla chrześcijańskich społeczników i działaczy, ludzi, którzy chcą coś dobrego robić dla Boga, Kościoła i lokalnej społeczności. W każdej diecezji w Polsce są już zbudowane konkretne struktury działania Akcji Katolickiej, ma ona też wielkie tradycje, które pokazują nam, ile dobra zrobiła już ta organizacja w historii Kościoła. Być może jej działanie potrzebuje modyfikacji i dostosowania do dzisiejszych czasów, ale bez wątpienia jej obecność w życiu i działalności każdej parafii jest wielką potrzebą.

Spróbujmy więc znaleźć w sobie motywację, a przede wszystkim czas do osobistego zaangażowania się w Akcję Katolicką. Bez dobrze uformowanych i aktywnie działających ludzi świeckich nie damy rady rozwijać Kościoła i przekazywać chrześcijańskiego ducha innym, szczególnie w czasach, kiedy ubywa kapłanów, a wiele spraw w parafii muszą kapłani nauczyć się oddawać w ręce świeckich. Katolicy są więc bardzo potrzebni do akcji, ale nie jakiejkolwiek – szczególnie do Akcji Katolickiej!

2019-01-30 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję