Reklama

Piękno płynie z Norwegii

Niedziela Ogólnopolska 20/2017, str. 47

Od kilku lat bacznie przyglądam się skandynawskiej scenie muzycznej w obrębie muzyki wpisanej w nurt popularnie określany mianem „poważnej”, jednak słowo to nie oddaje w pełni pewnego zjawiska, które rozkwita na północy Europy. Sprawa dotyczy nurtu, który korzystając ze środków wyrazu wpisanych w klasyczne pojmowanie muzyki, skupia się na frazach adresowanych nie tylko do wyrobionych melomanów. Z jednej strony jest to dobór tematów wolny od awangardowego podejścia do melodii. Podobnie sprawa ma się z harmonią, instrumentacją czy ukształtowaniem całego zespołu wykonawczego. Związana z nowatorską wytwórnią płytową 2L grupa kompozytorów i wykonawców wchodzi w rejony, które zagorzali krytycy, ortodoksyjnie strzegący klarowności muzyki poważnej, chętnie określają mianem crossoveru. I można w pewnym zakresie przyznać im rację, bowiem Henning Sommerro („Med Jesus vil eg fara”) podobnie jak Ståle Kleiberg w „Mass for Modern Man” czy Kim André Arnesen w „Magnifikacie” stronią od niszowego traktowania muzyki współczesnej. I to w nich cenię, że nie silą się na ekstrawaganckie podejście do muzyki za cenę utraty jej komunikatywności. I jeśli pojęcie „crossover” ma oznaczać szeroko otwarte drzwi do niezmierzonego oceanu muzycznego piękna, to godzę się na takie słowo klucz. Prowadzona przez geniusza akustyki, innowatora muzycznych technologii, blisko 30-krotnie nominowanego do Grammy Mortena Lindberga norweska wytwórnia 2L (Lindberg Lyd) to ujmujące piękno przekazuje nam w dźwiękowych formatach, które nie pozostawiają nas obojętnymi na artyzm kompozycji, i – co nie mniej ważne – na wysokie loty zaangażowanych do nagrań artystów. Można powiedzieć, że Lindberg stworzył własną grupę wykonawców, bazując na solistach z Trondheim oraz tamtejszej filharmonii i chórze. Opiera się też na wybornych zespołach Nidarosdomens Jentekor (chór słynnej katedry w Trondheim) czy zespole wokalnym Cantus, za którego rzadko spotykaną w świecie wirtuozerią stoi pani Tove Ramlo-Ystad (wspaniałe interpretacje „Kyrie” i „Aejlies”/Alleluja/Frode Fjellheima, „Miserere” Evy Ugalde). Osobliwością tych i wielu innych nagrań jest ich rejestracja w systemach tzw. dookólnych (surround), gdzie dźwięk dociera do nas już nie tylko w systemie 5.1 (tak jak w kinie domowym), ale 11.1 (Dolby Atmos) oraz 9.1 Auro-3D aż po 11.1-3D. Artyści nagrywają wszystko, stojąc wokół mikrofonów, we wspaniałych akustycznie salach (wspomniana katedra w Trondheim, kościół w Uranienborg), przez co muzyka otacza nas, potęgując wrażenia. Tego typu płyty można odtwarzać na urządzeniach Blu-ray, jest też opcja klasycznego stereo (dodatkowa płyta CD w komplecie – albumy są dwupłytowe).

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję