Reklama

Wielkie rzeczy dla Polski

Kim był o. Juliusz Mancinelli? Z jakiego powodu to właśnie jemu Matka Boża oznajmiła, by nazywać Ją Królową Polski? Dlaczego dla Polaków ważny jest kult Bożego Miłosierdzia? Jakie znaczenie ma dla naszej Ojczyzny wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w albumie i dołączonym do niego filmie pod wspólnym tytułem: „Wielkie rzeczy zamierzam dla ciebie, Polsko”.

We wstępie do albumu abp Adam Szal przypomina historię o. Juliusza Mancinellego (1537 – 1618), misjonarza jezuity, który podczas modlitwy w swojej celi w klasztorze w Neapolu prosił, by Maryja wskazała mu tytuł, którym chce być czczona. Niebawem zobaczył wizerunek Maryi Niepokalanej, która powiedziała do niego: „A dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam”. Działo się to 14 sierpnia 1608 r. w Neapolu.

Reklama

O. Mancinelli, nie zważając na swój wiek – liczył ponad 70 lat – wyruszył w pieszej pielgrzymce do Krakowa. 8 maja 1610 r. w katedrze na Wawelu usłyszał słowa: „Ja jestem Królową Polski, jestem Matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi”. Po powrocie do Włoch, 15 sierpnia 1617 r., przeżył trzecie spotkanie z Matką Bożą, która powiedziała mu: „Tu jednak na ziemi nazywaj mnie zawsze Królową Polski”.

Z perspektywy 400 lat, które minęły od tych wydarzeń, coraz bardziej widoczne jest, że – jak w tekście dołączonym do książki pisze Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli” – „nasza polska droga to droga maryjna. Wzywanie Maryi jako Królowej Polski jest podkreśleniem Jej wyjątkowej roli w dziejach narodu polskiego. Maryja Królowa Polski stała się punktem odniesienia w czasie zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności oraz nadziei na duchowe odrodzenie”.

Album przypomina postaci największych orędowników kultu Matki Bożej na terenie Polski, wśród nich św. Andrzeja Bobolę – jednego z patronów Polski, kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego – inicjatora Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi. Potwierdzeniem szczególnej relacji Polaków z Maryją był również pontyfikat Jana Pawła II, którego motto brzmiało „Totus Tuus”. Na kartach albumu znajdziemy historię niektórych miejsc kultu maryjnego, jak np. sanktuarium w Rokitnie – z obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, sanktuariów w Licheniu i Gietrzwałdzie. Autorzy albumu i filmu przypominają, że od wieków centrum kultu maryjnego jest Jasna Góra.

Reklama

To tutaj rozegrały się tak ważne wydarzenia, jak Jasnogórskie Śluby Narodu 26 sierpnia 1956 r. czy Wielka Pokuta 15 października 2016 r., w której uczestniczyło ponad 100 tys. wiernych.

Album i film są dokumentami przywołującymi wydarzenia, które mają olbrzymie znaczenie dla losów katolickiej Polski. Są także świadectwem głębokiej wiary polskiego narodu.

„Wielkie rzeczy zamierzam dla ciebie, Polsko”, Wydawnictwo La Salette Księży Misjonarzy Saletynów, www.wydawnictwo.saletyni.pl, e-mail: wydsalet@kr.onet.pl.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję