Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków-Prokocim

Idź, a znajdziesz wodę życia

Niedziela małopolska 8/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Archiwum Kapelanii USD

Bp Jan Zając udziela sakramentu namaszczenia chorych jednemu z pacjentów szpitala

Bp Jan Zając udziela sakramentu namaszczenia chorych jednemu
z pacjentów szpitala

W wigilię wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, 10 lutego bp Jan Zając przewodniczył Mszy św. z okazji 25. Światowego Dnia Chorego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie – w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. W niej 29 lipca 2016 r. modlił się papież Franciszek, składając kwiaty przed słynącym łaskami ukoronowanym Obrazem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

Reklama

Biskupa Jana powitali w imieniu dyrekcji szpitala prof. Krzysztof Fyderek oraz dr hab. Szymon Skoczeń, prezes Środowiskowego Oddziału Akcji Katolickiej. Natomiast w imieniu chorych dzieci kwiaty wręczył Adrianek z s. dr Bożeną Leszczyńską, asystentką pastoralną. We wprowadzeniu do Mszy św. kapelan ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak SCJ przypomniał, że św. Jan Paweł II, odwiedzając ten szpital 13 sierpnia 1991 r., zapewnił małych pacjentów, że modli się o to, by pomimo choroby było im tutaj dobrze oraz by spotkały kochających ludzi. Rok później papież ustanowił Światowy Dzień Chorego. Pragnął również w ten sposób zwrócić uwagę wszystkich ludzi na cierpienie chorych, aby uszanować ich godność i zapewnić im najlepszą opiekę w każdym wymiarze ich życia, a przede wszystkim opiekę religijną. W 1997 i w 1999 r. archidiecezjalne obchody Dnia Chorego miały miejsce właśnie w Instytucie Pediatrii w Prokocimiu. Przewodniczył im wówczas metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.

W homilii bp Jan Zając nawiązał do objawień w Lourdes, kiedy Matka Boża powiedziała do Bernadetty: „Idź, a znajdziesz wodę życia”. Biskup wyjaśnił, że w ten sposób Maryja wskazała na Eucharystię – źródło Bożego życia i Bożego miłosierdzia. I dodał: – Jeśli chcecie korzystać z tego źródła, to idźcie za wskazaniem Matki Bożej: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”. Wraz z odprawiającymi Mszę św. - kapelanem i ks. Andrzejem Sawulskim, proboszczem z Glisnego, bp Jan udzielił chorym sakramentu namaszczenia, będącego widzialnym znakiem miłości Chrystusa i umocnienia nadziei koniecznej do zbawienia i wytrwania w cierpieniu. Wzruszającą uroczystość uświetniła śpiewem i grą na gitarze pani Barbara Cyganik z uratowaną tutaj córką Anią, wyrażając w ten sposób wdzięczność Bogu i ludziom za dar życia.

Po Eucharystii bp Jan spotkał się z pracownikami szpitala i członkami zespołu duszpasterskiego, a następnie odwiedził najciężej chore dzieci na Intensywnej Terapii, modląc się i dodając otuchy rodzicom i opiekunom.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czekałem na księdza

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Rido/fotolia.com

Z ks. Tomaszem Duszczakiem, diecezjalnym duszpasterzem chorych i służby zdrowia, rozmawia ks. Adrian Put

KS. ADRIAN PUT: – Medycyna ciągle się rozwija. Nasze szpitale są coraz nowocześniejsze, diagnostyka coraz bardziej szczegółowa, a leki bardziej dostępne. Czy w tym postępowym świecie potrzebny jest kapelan w szpitalu?

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję