Reklama

Wiadomości

Panamczycy uczą się od Polaków

Delegacja komitetu organizacyjnego 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 przyjechała do Polski, aby czerpać z naszego doświadczenia

Przeżyliśmy trzy intensywne dni, podczas których mogliśmy poznać, w jaki sposób zostały zorganizowane Światowe Dni Młodzieży w Polsce – powiedział abp José Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący Konferencji Episkopatu Panamy, który gościł w Polsce w dniach 6-10 lutego br. Zwrócił uwagę, że wizyta w Polsce dała organizatorom ŚDM wiele światła i pewności przy organizacji tego międzynarodowego wydarzenia, które odbędzie się w tym środkowoamerykańskim kraju w styczniu 2019 r.

Arcybiskup Panamy podkreślił, że najważniejszymi zagadnieniami podjętymi podczas spotkań z organizatorami ŚDM w Krakowie było omówienie organizacji śDM w diecezjach i wydarzeń centralnych, zwłaszcza tematów związanych z logistyką i organizacją noclegów dla pielgrzymów.

Reklama

ŚDM 2019 będą wydarzeniem współtworzonym przez całą Amerykę Centralną. W organizację zaangażowany jest również Kościół, m.in. w Kostaryce i Nikaragui. Po raz pierwszy od 1995 r. odbędą się w terminie letnich wakacji w krajach Ameryki Centralnej, czyli w styczniu 2019 r. – Styczeń jest czasem optymalnym, jeśli chodzi o klimat w Panamie – podkreślił Victor Chang z Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2019.

Młodzi Polacy ciągle są pod wielkim wrażeniem zeszłorocznego spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Wielu z nich chce pojechać w 2019 r. do Panamy. – Byłem przez kilka dni w Panamie i mogę zapewnić, że gospodarze są bardzo gościnni. Młodzi Polacy poczują się tam jak w domu – podkreślił ks. Emil Parafimiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. – Wiadomo, że wyjazd do Panamy wiąże się z dużymi kosztami. Planujemy więc uruchomić w parafiach program „Bilet dla Brata”, w którym zbiórka pieniężna przeznaczona zostanie na dofinansowanie wyjazdów polskiej młodzieży na spotkanie z Papieżem.

Podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP w Warszawie abp José Domingo Ulloa Mendieta ponowił zaproszenie dla młodych Polaków. – Chciałbym was gorąco zaprosić na spotkanie z Maryją i następcą św. Piotra. Zapewniam was, że Panama to znacznie więcej niż tylko słynny kanał – żartował arcybiskup. Gospodarz spotkania młodych w 2019 r. zaapelował również o wsparcie modlitewne polskiego Kościoła. – Polecamy się waszej modlitwie szczególnie przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. Faustyny.

2017-02-15 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panama: muzycy z Il Volo wspierają organizację ŚDM

[ TEMATY ]

Panama

ŚDM w Panamie

ilvolomusic.com

Światowej sławy śpiewacy, tworzący trio Il Volo, wspierają organizację Światowych Dni Młodzieży Panama 2019. 15 września zagrają w stolicy Panamy koncert, z którego dochód zostanie przeznaczony na organizację spotkania młodych. Do udziału w wydarzeniu zaprasza metropolita Panamy abp José Domingo Ulloa Mendieta, który rozesłał do parafii okolicznościowe zaproszenie.

- W ramach wysiłków podejmowanych, aby zgromadzić fundusze niezbędne do zorganizowania Światowych Dni Młodzieży Panama 2019, organizowany jest koncert "Magiczna Noc" z udziałem Il Volo, zespołu muzycznego, składającego się z trzech młodych barytonistów (...) Zapraszamy wszystkich parafian do udziału w tym koncercie i zarazem do wsparcia Światowych Dni Młodzieży - pisze metropolita Panamy i przewodniczący komitetu organizacyjnego ŚDM abp José Domingo Ulloa Mendieta w liście rozesłanym do panamskich parafii.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję