Reklama

Niedziela Wrocławska

Bóg wybiera to, co małe

Kto – jeszcze 100 lat temu – mógł przypuszczać, iż niewielka miejscowość w Portugalii stanie się jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie, a imiona trojga ubogich pastuszków poznają miliony wiernych?

Tajemnice fatimskie od lat ciekawiły i fascynowały nie tylko chrześcijan, a sama Fatima przyciągała wzrok tych, którzy poszukiwali sposobów odnowy świata i Kościoła. Objawienia, od których w tym roku mija 100 lat, przypominają, że Bóg nigdy nie pozostawia człowieka. Nawet gdy ten, przekonany o własnej wielkości i samowystarczalności, podejmuje decyzje o porzuceniu Stwórcy, Pan nie pozwala mu odejść samotnie. Składa obietnicę zbawienia i słowa dotrzymuje. Towarzyszy ludzkości w jej drodze, podając jej rękę i pomagając pokonać zło.

Reklama

Jednym z wyrazów tej troski były spotkania Najświętszej Maryi Panny z trojgiem pastuszków i przesłanie, jakie Maryja przekazała ludziom. Wobec dramatycznych wydarzeń toczącej się wówczas I wojny światowej oraz kryzysu wiary, recepta z nieba wydawała się tak niewielka i skromna: modlitwa różańcowa, pokuta, poświęcenie ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi, nawrócenie i powrót do Boga. Wielu z pewnością uważało, iż to zbyt mało, by znaleźć rozwiązanie problemów całego świata. Dziś – z perspektywy wieku – widzimy, że Bóg od samego początku okazuje swoją moc, posługując się właśnie tym, co małe w oczach ludzi.

Z taką myślą pragniemy przeżywać w naszej diecezji Nowennę Fatimską. Zainaugurujemy ją we wrocławskiej katedrze 13 lutego Mszą św., po której odbędzie się uroczyste nabożeństwo różańcowe. Przez kolejne dziewięć miesięcy będziemy we wszystkich parafiach modlić się wraz z Maryją, by także człowiek współczesny zrozumiał, iż największym problemem ludzkości jest trwanie w grzechu i odrzucenie Boga. Taka postawa wcześniej czy później obraca się przeciw samemu człowiekowi.

Chcemy, by do każdego dotarło orędzie fatimskie, które w słowach Matki Bożej „Moje Niepokalane Serce zwycięży”, niesie ogromny ładunek nadziei. Przypomina bowiem, że odkupienie wysłużone przez Chrystusa pozostaje zawsze większe niż grzech człowieka i grzech świata. Nowenna to – jak wierzę – także czas poświęcenia się każdego z nas Maryi, przyjęcia Jej pomocy w ofiarowaniu nas samych i całej ludzkości jedynemu Zbawicielowi – Jezusowi Chrystusowi.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: harcerze wesprą sanktuarium w Fatimie w przyjmowaniu pielgrzymów

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze katolickiego harcerstwa Portugalii porozumiały się z rektoratem Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie w sprawie współpracy podczas miesięcy wakacyjnych. Kooperacja ma dotyczyć wykonywanych przez harcerzy prac w charakterze wolontariuszy na terenie portugalskiego miejsca kultu.

Głównym ich zadaniem będzie pomoc władzom sanktuarium w przyjmowaniu docierających do Fatimy pielgrzymów w okresie lipiec-sierpień 2020 r. Wsparcie udzielone przez harcerzy wynika z konieczności zapewnienia na terenie sanktuarium bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w okresie epidemii koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję