Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2016, str. 6

Sympozjum

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo

Pod hasłem: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo” w dniach 4-6 października br. odbywało się sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, związane z obchodami jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Sympozjum zorganizowali: Polskie Towarzystwo Mariologiczne i Zakon Paulinów. Nad przebiegiem spotkania czuwali: o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów i o. Michał Legan – dyrektor jasnogórskiej Biblioteki Maryjnej. Sympozjum oraz obrady kustoszów sanktuariów polskich rozpoczęły się 4 października w sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, które świętuje jubileusz 500-lecia znalezienia cudownej figury Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzonych powitali bp dr hab. Henryk Ciereszko – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów oraz o. Andrzej Konopka OP – kustosz gidelskiego sanktuarium. Konferencję otwierającą sympozjum, pt. „Naśladowanie Maryi w życiu duchowym chrześcijanina”, wygłosił ks. dr Bernard Kozłowski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, WSD Częstochowa).

W trakcie spotkania kustoszów sanktuariów w Gidlach został zaprezentowany projekt jednolitego dla całej Polski sposobu zbierania danych na temat ruchu pielgrzymkowego w kraju. Poinformowano też, że w Polsce jest ponad tysiąc sanktuariów, z czego zdecydowana większość to sanktuaria maryjne. Ruch pielgrzymkowy w skali roku obejmuje łącznie ponad 10 mln odwiedzających i należy do jednego z największych w katolickim świecie.

Z Gidel uczestnicy sympozjum udali się do Częstochowy. Wieczorem w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze była sprawowana Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem i z homilią abp. Stanisława Nowaka. Następnego dnia – 5 października w jasnogórskiej kaplicy Różańcowej zgromadzili się przedstawiciele różnych ośrodków akademickich, obecnych było także blisko 70 kustoszów. Wśród tematów podejmowanych podczas sympozjum były m.in.: królewska służba Maryi, historyczne tło koronacji, koronacja obrazu w świetle „Kazań koronacyjnych”, regalia Matki Bożej, pastoralno-duchowe implikacje macierzyńskiego królowania Maryi. Odbyła się także dyskusja panelowa nt. „Promieniowanie Jasnej Góry”. – Nasze spotkanie u Matki Bożej Jasnogórskiej w związku z jubileuszem 300-lecia koronacji jest sięgnięciem do historii, przypomnieniem tego ważnego wydarzenia – podkreślił bp Ciereszko, jeden z prelegentów. – Sięganie w historię, w głębię tego wydarzenia i znaczenia koronacji ma służyć temu, co jest zawsze podstawowym celem naszego działania duszpasterskiego: by odnawiać wiarę, by bardziej zbliżać do Boga przez pośrednictwo Maryi – wyjaśnił.

Reklama

Rekolekcje Rodziny Różańcowej

Trzymajmy się różańca

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyły się na Jasnej Górze w niedzielę 2 października br. Na placu jasnogórskim zgromadzili się licznie członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz pielgrzymi z różnych stron kraju, zwłaszcza należący do kół i róż różańcowych. Sumie sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Nowak z Częstochowy. Koncelebrowali m.in.: o. Bogumił Schab – dyrektor JRR, o. Marek Nowacki, który wkrótce obejmie funkcję dyrektora JRR, oraz o. Ryszard Bortkiewicz – definitor generalny Zakonu Paulinów i tegoroczny rekolekcjonista JRR.

Zebranych powitał o. Mieczysław Polak – podprzeor Jasnej Góry. W homilii abp Nowak przypomniał: – Ojciec Święty Franciszek tak pięknie powiedział o nas, Polakach, że zawsze byliśmy wierni, odważni, że walczyliśmy o wartości. Trzeba, abyśmy byli wierni. A tego nas uczy (...) święty Różaniec. Różaniec to zapatrzenie się w świętą ikonę Jezusa i Maryi, tę żywą ikonę – podkreślił i dodał: – Pokochajmy tę modlitwę. Maryja jest wyrazem naszej pokornej miłości wobec Boga. I dlatego w pokorze i prostocie odmawiajmy ciągle: „Ojcze nasz”; w pokorze i miłości wtłaczajmy niejako w nasz oddech: „Jezus i Maryja”. I garnijmy się do Matki Bożej, żeby nam pomogła żyć Bogiem.

Uroczystości odpustowe były poprzedzone rekolekcjami dla JRR, które odbywały się w dniach 29 września – 1 października br.

Reklama

Modlitewne czuwanie w intencji Polaków za granicą
Jasna Góra, 21/22 października 2016 r.

Bądźcie świadkami miłosierdzia

Tak brzmi hasło czuwania modlitewnego w intencji naszych rodaków za granicą i wszystkich rodzin doświadczonych rozłąką emigracyjną. Na tę szczególną pielgrzymkę do domu Matki i Królowej przybywają nie tylko rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną w naszym kraju, ale również nasi rodacy mieszkający w Europie Zachodniej i Europie Wschodniej. W tym roku w październikową noc przed obliczem Czarnej Madonny pojawią się Polacy z: Niemiec, Anglii, Belgii, Francji, Węgier, Białorusi i Ukrainy. Jakże piękne i wzruszające będą to chwile: spotkanie, rozmyślanie i wspólne rozmowy!

Zaprosiliśmy też przedstawicieli organizacji i instytucji troszczących się o Polaków na całym świecie, m.in. Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Miejscem spotkania będzie Jasna Góra w nocy z 21 na 22 października. Całość rozpocznie się o godz. 18 w Auli o. Kordeckiego. O północy zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana przez duszpasterzy polonijnych pod przewodnictwem ks. Ryszarda Głowackiego TChr – przełożonego generalnego Chrystusowców. Na godz. 4 zaplanowane jest zakończenie i błogosławieństwo pielgrzymów przez ks. Wiesława Wójcika TChr. Jeśli ktoś nie może przybyć, może przesłać modlitewne intencje na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl .

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.czuwanie.chrystusowcy.pl .

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-10-12 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liban: w Bejrucie miały miejsce dwie eksplozje, są dziesiątki rannych

2020-08-04 18:27

[ TEMATY ]

Liban

PAP

Dwie silne eksplozje wstrząsnęły we wtorek stolicą Libanu, Bejrutem - informuje agencja AFP, według której są dziesiątki rannych. Telewizja Al-Dżazira pokazuje ogromne płomienie i chmury dymu nad miastem.

Libański minister zdrowia Hamad Hasan poinformował we wtorek wieczorem, że w potężnej eksplozji w porcie w Bejrucie zginęło ponad 25 osób, a ponad 2500 zostało rannych.

Występując na żywo w telewizji, wcześniej mówił, że zginęło ponad 30 osób, a ponad 3 tys. odniosło rany.

Z kolej szef libańskiego oddziału Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża podawał liczbę ponad 2200 rannych.

Na ten moment brak jakichkolwiek wiadomości, aby polscy obywatele ucierpieli na skutek eksplozji, do której doszło we wtorek w stolicy Libanu Bejrucie - poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

"Polskie MSZ jest w stałym kontakcie z naszą ambasadą w Bejrucie. Trwa ustalanie dokładnych informacji o przyczynie i skutkach eksplozji; na ten moment brak jakichkolwiek wiadomości, aby ucierpieli obywatele RP" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych.

Wcześniej agencje i lokalne media pisały o jednej eksplozji, która miała miejsce prawdopodobnie w porcie w Bejrucie, gdzie magazynowane są materiały pirotechniczne. Według tych informacji wybuch był słyszany w wielu częściach miasta.

Agencja AP przekazuje, że w centrum Bejrutu są poważne zniszczenia, w wielu budynkach wyleciały szyby z okien i posypały się sufity, a spod gruzów wyciągani są zakrwawieni ludzie.

Minister zdrowia Libanu Hamad Hasan poinformował, że w wyniku wtorkowej potężnej eksplozji w stolicy kraju Bejrucie jest wielu rannych; są też rozległe zniszczenia. Według agencji AFP doszło do dwóch silnych wybuchów.

Telewizja Al-Dżazira w relacji na żywo pokazuje ogromne płomienie i chmury dymu nad miastem. Do eksplozji doszło prawdopodobnie w porcie, gdzie magazynowane są materiały pirotechniczne.

"Siła wybuchu była ogromna - powiedziała Zeina Khodr z Al-Dżaziry, relacjonująca wydarzenia z Bejrutu. - Szłam ulicą i upadłam na ziemię. Wybuchła panika i zapanował chaos, wszędzie leży szkło".

Wcześniej agencje przekazywały, że w centrum Bejrutu są poważne zniszczenia, w wielu budynkach wyleciały szyby z okien i posypały się sufity, a spod gruzów wyciągani są zakrwawieni ludzie

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik PSP: zgłosiliśmy gotowość do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie

2020-08-05 09:50

[ TEMATY ]

Liban

ratowanie

Tomasz Lewandowski

Zgłosiliśmy gotowość do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie - poinformował w środę rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Dodał, że na miejsce może zostać wysłanych 39 ratowników z 4 psami oraz moduł ratownictwa chemicznego - łącznie ok. 50 ratowników.

Zgłoszenie gotowości PSP to odpowiedź na wniosek o pomoc, który w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności zgłosiły władze Libanu. Jak przekazała PAP Państwowa Straż Pożarna, zgodę na wyjazd polskich ratowników wyraziło już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obecnie strona polska czeka na akceptację strony zgłaszającej; po jej uzyskaniu ratownicy są w stanie wylecieć do Libanu jeszcze w środę. Transport ma się odbyć samolotem LOT.

Z informacji przekazanych przez rzecznika PSP st. kpt. Krzysztofa Batorskiego wynika, że do Libanu może wyjechać tzw. moduł MUSAR, czyli średnia grupa poszukiwawczo-ratownicza z 39 ratownikami i 4 psami. Dodatkowo wysłany zostanie najprawdopodobniej moduł ratownictwa chemicznego - łącznie około 50 strażaków-ratowników.

MUSAR to moduł grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań na terenach miejskich w konfiguracji ciężkiej lub średniej. Jest tworzony doraźnie na bazie pięciu grup poszukiwawczo-ratowniczych PSP.

Jak dowiedziała się PAP, pomoc do tej pory zaoferowały m.in. Holandia, Grecja i Czechy.

Libański oddział Czerwonego Krzyża poinformował w środę, że w wyniku eksplozji, do jakiej doszło we wtorek w Bejrucie, zginęło co najmniej sto osób, zaś liczbę osób, które doznały obrażeń, oceniono na co najmniej 4 tys.

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km.

Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ lena/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję