Reklama

Niedziela Rzeszowska

Tron św. Jadwigi Królowej

Już niebawem, 8 czerwca 2016 r., w odpustowe święto patronki kościoła akademickiego w Rzeszowie pw. św. Jadwigi Królowej, bp Jan Wątroba dokona konsekracji kościoła, któremu od blisko 10 lat patronuje święta Pani Wawelska

Niedziela rzeszowska 23/2016, str. 1, 4

[ TEMATY ]

konsekracja

Archiwum parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Nowe prezbiterium kościoła św. Jadwigi

Nowe prezbiterium kościoła św. Jadwigi

Historia powstania parafii św. Jadwigi Królowej sięga Roku Jubileuszowego 2000. Wówczas to powstał pomysł utworzenia kościoła akademickiego w pobliżu głównego budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego. 23 sierpnia 2002 r. ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny dokonał otwarcia i poświęcenia tymczasowej kaplicy, znanej dotąd jako szopka dominikańska, dedykując ją św. Jadwidze Królowej. Inwestycja została zrealizowana dzięki ks. prał. Stanisławowi Poterze i ks. Krzysztofowi Gołąbkowi, który został zamianowany rektorem.

15 sierpnia 2006 r. bp Kazimierz Górny wydał dekret erygowania parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Funkcję kościoła parafialnego miała spełniać dotychczasowa kaplica. Proboszczem został mianowany ks. Janusz Kosior.

Reklama

Wraz z powołaniem do istnienia nowej parafii rozpoczął się intensywny proces budowania duchowej wspólnoty. Już w pierwszą środę września 2006 r. rozpoczęto cotygodniową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wielką czcią otaczana jest Matka Boża Pompejańska poprzez nabożeństwo ku Jej czci odprawiane w każdą pierwszą środę miesiąca.

Od początku istnienia kościoła akademickiego codziennie o godz. 15 odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wynikiem tej tradycji stało się wprowadzenie od października 2006 r. w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 15 tzw. Godziny Miłosierdzia. W trosce o rozwój duchowy parafii ks. Janusz Kosior sprowadził 5 listopada 2006 r. relikwie św. Faustyny. Powstała też grupa modlitewna Przenajdroższej Krwi Chrystusa, która codziennie gromadzi się w świątyni na wspólnej modlitwie.

Parafia św. Jadwigi Królowej od początku obejmowała troską studentów. Zorganizowano w każdą niedzielę Mszę św. o godz. 20, która stanowi także wsparcie działającego duszpasterstwa akademickiego „Emaus”. Od 2012 r. zostało utworzone duszpasterstwo akademickie dla WSPiA Przemyśl-Rzeszów. Kontynuowane są także modlitwy różańcowe profesorów uniwersyteckich w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Od 2015 r. w nurt modlitw za URz i studentów wpisują się spotkania „Serce w Serce z Jezusem”, które prowadzi ks. Michał Olszewski, sercanin.

Reklama

W celu popularyzacji cnót i myśli św. Jadwigi Królowej od 29 listopada 2006 r. rozpoczęły się tzw. Wieczory jadwiżańskie. W spotkaniach jako prelegenci występowały liczne osoby ze świata nauki, Kościoła i kultury. Udział brały także szkoły, którym patronuje św. Jadwiga Królowa.

Dla tych, którzy na co dzień pragną żyć słowem Bożym, od 2006 r. zainicjowano spotkania biblijne.

Szczególnym wydarzeniem duchowym dla całej wspólnoty parafialnej były nawiedzenia kopii cudownych obrazów z różnych części świata: obrazu Matki Bożej z Guadalupe, obrazu Maryi Niepokalanej z Quebec, czy obrazu Świętej Rodziny z Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Ważnymi momentami w życiu duchowym i religijnym parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie były instalacje i nawiedzenia relikwii. Jako pierwsze na stałe pojawiły się relikwie św. Faustyny, następnie św. Jadwigi Królowej, św. Jana Pawła II oraz bł. Bartolo Longo. Ponadto z racji różnych okoliczności (rekolekcje, spotkania etc.) wierni mogli uczcić relikwie św. Pawła Apostoła, św. Charbela, bł. José Luisa Sáncheza del Rio, św. Teresy od Jezusa.

Dla osób pragnących korzystać z dóbr duchowych Karmelu, w 2015 r. została powołana do istnienia wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej.

W dziesięcioletnią historię parafii wpisują się także duchowe przeżycia związane z sakramentem kapłaństwa. Swoje prymicje przeżywali wraz z wiernymi: ks. Wojciech Mazurek, ks. Łukasz Ślęczka, ks. Łukasz Szpyrka.

O potrzebie budowania wspólnoty duchowej parafian świadczy ponadto powstanie wielu grup duszpasterskich, a wśród nich: Caritas, Komitet Budowy Kościoła, Krąg Domowego Kościoła, Róże Różańcowe, Liturgiczna Służb Ołtarza, Oaza, grupa Dorosłych Lektorów, wspólnota charyzmatyczno-ewangelizacyjna Magnali Dei, grupa kontemplacyjna, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Zakon Rycerzy Kolumba, Świecki Zakon Karmelitów Bosych, Rodzina Szkaplerzna, chór parafialny, schola dziecięco-młodzieżowa.

Budowaniu duchowej i radosnej wspólnoty pomagają pielgrzymki, wakacyjne pikniki parafialne i bale karnawałowe.

Wraz z rozwojem duchowym postępowały prace związane z budową nowej świątyni. Plac pod budowę kościoła poświęcił bp Kazimierz Górny 8 czerwca 2008 r., a 29 października rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. 6 czerwca 2013 r. bp Kazimierz Górny odprawił pierwszą Mszę św. w surowych murach nowego kościoła.

Kolejne miesiące pracy przynosiły widoczne efekty. Jako pierwsza została poświęcona kaplica Matki Bożej Pompejańskiej, w prezbiterium kościoła zawisł dziesięciometrowy krzyż. Kolejnym etapem wykończenia wystroju kościoła było wykonanie obrazów prezentujących św. Jadwigę Królową i św. Jana Pawła II oraz wykonanie ceramicznych stacji Drogi Krzyżowej. Ostatnim elementem nowej świątyni są 32-głosowe organy piszczałkowe.

Wspólnota parafialna św. Jadwigi Królowej wyśpiewa uroczyste „Te Deum” już 8 czerwca 2016 r. Wówczas bp Jan Wątroba dokona aktu poświęcenia kościoła i ołtarza. Zapraszamy do udziału w tej uroczystości.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja świątyni i 50 lat parafii w Laskach Lubuskich

To nieduża parafia. Jak w przypadku wiejskich często bywa. Liczy 1100 wiernych wraz z filiami, z czego w Laskach Lubuskich mieszka 200 osób. Tymczasem parafianie prężnie tu działają. Od 50 lat. Zwłaszcza w ostatnich latach wiele z siebie dali przy remoncie świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół nabrał nowego blasku. Konsekracji, czyli poświęcenia świątyni, dokonał 7 września bp Stefan Regmunt

To wyjątkowy dzień dla wszystkich parafian. Nie co dzień przecież obchodzi się tak okrągłą rocznicę. W dodatku nieczęsto też przyjeżdża biskup. - Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się 4 lata temu remontem generalnym świątyni. Wymieniono cały dach wieży i kościoła, wyremontowano ściany w środku i elewację oraz odnowiono ołtarz - mówił wójt gminy Górzyca. Kosztowało to 400 tys. zł. Pieniądze udało się pozyskać z funduszy unijnych oraz powiatowych i gminnych. Część musiała uzbierać parafia. - Jesteśmy małą wspólnotą, ale wszyscy są zaangażowani w życie parafii. Największe zaangażowanie było w remont. Parafianie, którzy coś potrafią, zakasali rękawy i wykonywali prace fachowców. Wspólnymi siłami wyremontowaliśmy to miejsce - mówiła katechetka Anna Szczerbin.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję