Reklama

Niedziela Legnicka

Kamienna Góra

Rodzina szkołą miłości

Zwyczajem w Kościele w święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa stało się odnowienie przyrzeczeń sakramentu małżeństwa i udzielanie błogosławieństwa rodzinom uczestniczącym w Eucharystii.

Reklama

W tym dniu w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze podczas Mszy św. dla dzieci ks. Paweł Adres wygłosił homilię na temat nierozerwalności małżeństwa. Na podstawie krótkich wypowiedzi dzieci pokazał, że małżeństwo to związek mężczyzny z kobietą. – Pomimo różnych, czasami trudnych zdarzeń i sytuacji, które nie były obce Świętej Rodzinie z Nazaretu, jest to związek nierozerwalny, trwający do końca życia. Wsłuchując się w to, co zazwyczaj przez posłańców (aniołów, rodziców, kapłanów, wychowawców) Bóg mówi do człowieka, z Bożą pomocą możliwe jest trwanie w miłości przez całe swoje życie; wszak św. Józef, słuchając ukazującego mu się we śnie anioła, był posłuszny słowu Boga i przyjął do siebie Małżonkę, która nosiła pod sercem nie jego Dziecię, a potem przez ucieczkę do Egiptu, uchronił Je przed niebezpieczeństwem śmierci. Maryi i Józefowi nie był też obcy niepokój o Syna, który na progu dorastania wybrał swoją drogę i w Jerozolimie zagubił się rodzicom – mówił ks. Paweł. – Żaden Ksiądz nie powie takiego kazania, ani żadna katechetka nie przeprowadzi takiej katechezy, jaką mogą przeprowadzić rodzice wychowujący po katolicku swoje dzieci; bo rodzice są pierwszymi nauczycielami wiary i miłości. Przez przykład rodziców dzieci uczą się wiary, modlitwy, miłości i przebaczenia – dodał kaznodzieja.

Po homilii miało miejsce odnowienie przyrzeczeń sakramentu małżeństwa, natomiast po Eucharystii – indywidualne błogosławieństwo małżonków i rodziców z dziećmi. Ks. Paweł zachęcił też rodziców do praktykowania w domu choćby krótkiej, wspólnej modlitwy z dziećmi, co ma niebagatelną rolę w tworzeniu i podtrzymywaniu relacji zarówno z Panem Bogiem, jak i z poszczególnymi członkami rodziny.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: uczynki miłosierdzia upodabniają nas do Jezusa

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Niech uczynki miłosierdzia nie będą sposobem na poprawę samopoczucia, ale udziałem w cierpieniu innych osób, nawet za cenę narażenia się i niewygody – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Zaznaczył, że uczynki miłosierdzia wyrywają nas z egoizmu i sprawiają, że stajemy się podobniejsi do Jezusa. Przypomniał heroiczną postawę Piusa XII, który w okresie II wojny światowej uratował wielu Żydów.

Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania poniedziałku IX tygodnia w okresie zwykłym (rok 1) (Tb 1,1a.2;2,1-9) opisującego dzieje Tobiasza, który w okresie deportacji Żydów do Asyrii pomagał ubogim w tajemnicy pochować swoich rodaków bezkarnie zabitych przez pogan. Tobiasz nie tylko dawał jałmużnę, ale okazywał też współczucie cierpiącym bliźnim. W tym kontekście Franciszek podkreślił, że wypełnianie uczynków miłosierdzia co do duszy i co do ciała, to nie tylko dzielenie się tym, co posiadamy, ale także współczucie, czyli cierpienie z cierpiącymi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję