Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rowerem do Pani Jasnogórskiej

W dzisiejszych czasach pielgrzymowanie przybiera różnorakie formy, a jedną z nich stają się coraz bardziej popularne pielgrzymki rowerowe. I właśnie w taki sposób 22 sierpnia wczesnym rankiem 23 pątników z Biłgoraja wyruszyło już po raz czwarty w pięciodniową pielgrzymkę do tronu Pani Jasnogórskiej. Pielgrzymka została zorganizowana przez parafię pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju oraz Stowarzyszenie Jedność Ziemi Biłgorajskiej. Pielgrzymi zostali pobłogosławieni przez proboszcza parafii komandora porucznika ks. Józefa Michalika. Trasa pielgrzymki została tak wyznaczona i podzielona, by uczestniczyć w niej mogli także mniej wprawieni rowerzyści, gdyż etapy są krótkie – ok. 50-80 km dziennie, zaś przejazd odbywa się głównie drogami o niskim nasileniu ruchu. Najstarszy uczestnik pielgrzymki liczył 70 lat, zaś najmłodszy to 11-letni uczeń V klasy szkoły podstawowej.

Reklama

Pielgrzymce przyświecają dwa główne cele. – Pierwszym i najważniejszym jest pogłębienie swojej wiary poprzez codzienny udział we Mszy św., a także wiezione intencje i modlitwy odmawiane w czasie postojów. Drugi cel związany jest z wakacyjnym wypoczynkiem, gdyż zamierzamy, zgodnie z nauką Papieża Franciszka, poznawać walory turystyczne miejsc spotykanych na trasie przejazdu. Liczymy na to, że noclegi zaplanowane w atrakcyjnych miejscach, takich jak Stalowa Wola, Jasień, Chęciny czy Koniecpol ułatwią nam to zadanie – podkreślił organizator pielgrzymki, Mirosław Lipiński.

Pielgrzymom towarzyszy również opiekun duchowy, którym w tym roku jest wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju, ks. Krzysztof Maj, który wyraźnie podkreślał, podczas kazania na Eucharystii rozpoczynającej pielgrzymkę, że nie jest to tylko zabawa i atrakcyjne spędzenie wolnego czasu, lecz jest to czas dla Boga i Jego Matki, czas na refleksję, modlitwę, co sprawia, że pielgrzymka ma charakter duchowy. – Wyruszyliśmy w taki szczególny dzień, kiedy w liturgii Kościoła wspominamy Maryję Królową. Mamy poprzez te trudności, które pojawią się na trasie, łączyć się z Bogiem i powierzać Mu swoje intencje oraz intencje tych, którzy prosili nas o modlitwę, a dzięki temu uczyć się wrażliwości na drugiego człowieka i pokory wobec Pana Boga – mówi ks. Maj.

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę 26 sierpnia – w dniu święta Matki Bożej Częstochowskiej, a ich pielgrzymowanie zakończyła odpustowa Msza św. sprawowana na wałach jasnogórskich.

2015-09-03 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rowerem z Ojcem Świętym

Z różnych stron diecezji, już od rana 14 czerwca, ściągali do Sandomierza miłośnicy aktywnego wypoczynku na dwóch kołach. – Tym razem ruszamy do miejsca narodzin bł. Wincentego Kadłubka związanego ściśle z Sandomierzem i naszą diecezją. Jest to okazja, aby jeszcze bardziej poznać tę postać i naśladować ją w swoim życiu. Po raz kolejny Rajd jednoczy nas, małych i starszych, całe rodziny, osoby świeckie, duchowne i różne grupy społeczne. Cieszy to, że z roku na rok jest nas coraz więcej. Jest to także forma ewangelizacji, a zarazem miłe i zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz wspólne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, któremu dedykowaliśmy ten Rajd – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz, podczas rozpoczęcia Rajdu.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję