Reklama

Duchowość

Abyśmy byli jedno (VII)

Duch Święty jak wiosna

Rok 1967. Stany Zjednoczone. Dwaj profesorowie Uniwersytetu Duquesne w Pittsburghu przeprowadzają rekolekcje dla grupy studentów. Ich celem jest ożywienie wiary w Jezusa. Rozważania oparte są na 4. pierwszych rozdziałach Dziejów Apostolskich. Wieczorem uczestnicy przeżywają wylanie Ducha Świętego. Otrzymując dar modlitwy w językach, namacalnie doświadczają tego, co było udziałem Apostołów. Wkrótce chrzest w Duchu Świętym staje się centralnym doświadczeniem dynamicznie rozwijającego się odtąd ruchu – Odnowy w Duchu Świętym

Początki Odnowy w Polsce sięgają 1975 r. Propagatorami ruchu byli: ks. Marian Piątkowski (Poznań), ks. Bronisław Dembowski (Warszawa), o. Adam Schulz SJ, ks. Andrzej Grefkowicz (Warszawa), o. Józef Kozłowski SJ (Łódź) i ks. Franciszek Płonka (Kraków). W 1977 r. w Warszawie tworzą się pierwsze grupy modlitewne pod opieką ks. Bronisława Dembowskiego. Początkowo koncentrowano się głównie na charyzmatach, używając nazwy Odnowy Charyzmatycznej. Dużo ważniejszy jest jednak sam ich Dawca – Duch Święty – i stąd częściej mówimy o Odnowie w Duchu Świętym. Charakterystyczne dla wspólnoty jest to, że jej członkowie są tylko narzędziami Ducha Świętego, który inspiruje, zachęca, prowadzi i dokonuje wielu dzieł.

W jednym Duchu

Domeną Odnowy jest ewangelizacja. Wspólnoty organizują różne formy rekolekcji, spotkań formacyjnych i uwielbieniowych. Prowadzą działalność wydawniczą. Jedną z głównych form ewangelizacji są Seminaria Odnowy w Duchu Świętym i Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy, które kończą się chrztem w Duchu Świętym. Odnowa wnosi zatem do współczesnego Kościoła radosną dynamikę Ducha Świętego. Jak po zimie przychodzi wiosna, która przemienia absolutnie wszystko, tak dzieje się wtedy, gdy zstępuje Duch Święty. Wszystko staje się nowe – odnawia On serca, nawraca, uzdrawia, daje pokój i odczucie Bożej miłości, buduje jedność. Życie w Duchu zawiera w sobie nowy rodzaj doświadczenia – życia wspólnotowego – dla bliźniego i z bliźnim. Duch jest nam dany bowiem po to, byśmy wszyscy stali się jednym Ciałem w Chrystusie.

W służbie bliźniemu

Reklama

Głoszeniu Dobrej Nowiny towarzyszy charyzmatyczne działanie Ducha Świętego, które służy zbudowaniu wspólnoty Kościoła katolickiego. Św. Paweł podkreśla, że największym charyzmatem Ducha Świętego jest miłość. To z miłości do służby drugiemu wypływają i rozwijają się wszystkie inne dary. „Nie ma duchowego rozwoju, uzdrowienia i postępu w wierze bez służby drugiemu człowiekowi. Nie ma charyzmatyka, który nie służy” – mówi o duchowości charyzmatyka ks. dr Artur Szymczyk. Członkowie Odnowy w Duchu Świętym nie zatrzymują otrzymanych darów dla siebie. Na prośbę Jezusa „darmo otrzymali, darmo dają”, służą m.in. modlitwą wstawienniczą z nałożeniem rąk, a także pełnią posługę na Mszach św. połączonych z modlitwą o uzdrowienie.

Uwielbienie i Słowo Boże

„To, co wyróżnia Odnowę spośród innych ruchów, to modlitwa uwielbienia. Uwielbienie nie może schodzić z ust charyzmatyka. Jest to modlitwa bezinteresowna, która najskuteczniej rozbija działanie złego ducha oraz pomaga w przeżyciu trudnych sytuacji” – mówi ks. dr Artur Szymczyk. Odnowa stawia akcent na Jezusa i do Niego prowadzi. Podstawą funkcjonowania grup jest nieustanne karmienie się Pismem Świętym. „Charyzmatyk codziennie rozważa Słowo Boże. Słucha, przyjmuje i wprowadza w życie, tak jak robiła to Maryja” – podkreśla kapłan i zwraca uwagę na to, iż charyzmatyk powinien wieść pogłębione życie duchowe i kontemplacyjne.

Wspólnoty w diecezji

Diecezja toruńska liczy 13 wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, gromadząc ok. 300 członków. Pierwszą grupą założoną na ziemi toruńskiej była wspólnota Betania, która powstała w 1983 r. przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie w Toruniu działa 8 wspólnot (Dobry Pasterz, Maryja, Posłanie, Góra Syjon, Fiat, Magnificat, Pragnienie, Pojednanie), 2 wspólnoty w Grudziądzu (Effatha, Woda Życia), 1 wspólnota posługująca w Lubawie (Miłosierdzia Bożego) i Łasinie (Źródło) oraz najmłodsza działająca w Chełmnie (Imienia Dzieciątka Jezus). Spotkania grup odbywają się raz w tygodniu przy parafiach, w których działają poszczególne wspólnoty. W drugi czwartek miesiąca wszystkie grupy Odnowy gromadzą się na wspólnej Eucharystii w kaplicy przy Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu. Koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Toruńskiej jest Regina Dubiel ze wspólnoty Pragnienie, a asystentem kościelnym – ks. Andrzej Kowalski.

www.torun.odnowa.org

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. z okazji 50-lecia Odnowy w Duchu Świętym

„Ten, kto otworzył się na Ducha Świętego musi pamiętać, że ten strumień łaski jest dla wszystkich, dla całego Kościoła. Nie wolno nam nigdy ulec pokusie dążenia do odmienności bez jedności” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej 3 listopada w Gnieźnie z okazji 50-lecia Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej.

Metropolita gnieźnieński modlił się z uczestnikami rekolekcji odbywających się w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. W homilii, dziękując za ich obecność, świadectwo i służbę dla Kościoła, wskazał na wielkie dzieło Odnowy w Duchu Świętym dla ewangelizacji świata, które – jak powtórzył za papieżem Franciszkiem – zasadza się na szczególnym trójnogu: Chrzcie w Duchu Świętym, wielbieniu i służbie człowiekowi. "Te trzy rzeczy są ze sobą nierozdzielnie złączone, w nich bowiem – mówił Prymas – „odbija się wasza wierność Słowu, wasza gotowość do służby i wasze świadectwo egzystencji przemienionych przez Ducha Świętego”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję