Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dziękczynienie w Krasnej

18 maja miały miejsce obchody 100-lecia świątyni pw. Niepokalanego Serca NMP w Krasnej koło Strzyżowa, którym przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. Do uroczystości parafia przygotowywała się przez rekolekcje, które prowadził ks. dr Stanisław Mazur. W obchodach jubileuszu wzięli udział goście z Ukrainy – potomkowie ofiarnych budowniczych świątyni oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z Polski i Podkarpacia, przyjaciele, ofiarodawcy, dobroczyńcy i parafianie

Niedziela rzeszowska 22/2014, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Jolanta Łobaza

Jak podkreśla obecny proboszcz parafii w Krasnej ks. Władysław Kołodziej, podczas jubileuszowych uroczystości wspominano budowniczego świątyni ks. Aleksandra Przysłupskiego, który z istniejącą wówczas parafią greckokatolicką podjął się budowy murowanej cerkwi w stylu narodowo-bizantyjskim. Projekt świątyni przygotował architekt lwowski Wasylij Nahirnyj. Dzięki niezwykłej ofiarności i udziałowi parafian, kościół zbudowano w ciągu trzech lat, zaczynając od 1914 r. Do końca II wojny światowej służył jako cerkiew parafii greckokatolickiej.

Reklama

Po II wojnie w ramach komunistycznych rozporządzeń tzw. Akcji Wisła społeczność tamtą przymusowo wysiedlono, a do kraju zaczęli przybywać Polacy w różnych stron kraju, także ze Wschodu. Osiedlając się na tym terenie zadbali również o wyposażenie świątyni dostosowane do potrzeb katolickiej modlitwy i liturgii. Pierwszą Mszę św. w rycie rzymskim odprawił w tej świątyni ks. Walerian Motyka we wrześniu 1945 r. Dwa lata później Kuria w Przemyślu, dekretem z 19 lipca 1947 r., ustanowiła tutaj placówkę duszpasterską, która z czasem stała się parafią rzymskokatolicką w Krasnej. Przez 70 lat księża proboszczowie wraz z parafianami starali się dbać o wygląd świątyni, cmentarza oraz innych obiektów parafialnych. Obecnie na stulecie odnowiono świątynię, wybudowano kaplicę przedpogrzebową obok świątyni oraz dokonano generalnego remontu starej plebanii.

Uroczystości jubileuszowe były dziękczynieniem za świątynię parafialną i wszelkie dobra, które dzięki łasce Bożej i współpracy ludzi dobrego serca dokonały się w parafii.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: główne uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Na Jasnej Górze odbędą się dziś główne uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Choć dokładna rocznica koronacji przypada 8 września, to jednak ojcowie paulini postanowili połączyć świętowanie z dzisiejszą uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, która ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

Najważniejszą częścią jubileuszowych obchodów będzie Msza św. o godz. 11.00 i wieczorne widowisko „Jasna Góra - polska Kana” o godz. 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję