Parafia w Biskupicach należy do najstarszych w naszej archidiecezji, a jej powstanie datowane jest według różnych źródeł na 1444 lub 1453 r. Jej fundatorem był kard. Zbigniew Oleśnicki. Pierwszy kościół został tu przeniesiony z Piotrawina, z czym łączy się wezwanie parafii – św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Drewniana świątynia uległa zniszczeniu podczas pożaru. Obecna, wzniesiona w latach 1712-27 z fundacji Remigiusza Piaseckiego, została konsekrowana w 1781 r. Po zniszczeniach, jakich na przestrzeni dziejów dokonały pożary i wojny, zabytkowy kościół wymagał wielu remontów. Te, staraniem kolejnych proboszczów i wiernych, przyczyniły się do zachowania piękna późnobarokowego kościoła aż do czasów obecnych.
Reklama
W niedzielę Chrztu Pańskiego 12 stycznia abp Stanisław Budzik pobłogosławił odnowione wnętrze kościoła. Ostatni remont świątyni trwał wiele lat i stał się podstawową troską proboszcza ks. Zbigniewa Stasińskiego. W roku jego przybycia do Biskupic – 2001, została położona nowa posadzka marmurowa. Trzy lata później abp Józef Życiński dokonał poświęcenia nowego marmurowego ołtarza. W kolejnych latach zainstalowano ogrzewanie kościoła, a w 2011 r. wykonano remont elewacji zewnętrznej kościoła. W maju 2012 r. abp Stanisław Budzik odwiedził parafię i dokonał poświęcenia wszystkich prac remontowych. Po niespełna dwóch latach Metropolita Lubelskich ponownie nawiedził Biskupice, by pobłogosławić kolejne prace renowacyjne – odnowione w 2013 r. wnętrze świątyni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Praca nad przywracaniem piękna domu Bożego jest wyrazem naszej wiary i oddania Bogu – mówił przewodniczący Rady Duszpasterskiej, prosząc abp. Stanisława Budzika o pobłogosławienie ostatnich prac związanych z malowaniem kościoła. – Jak Maryja ofiarowała swojego Syna Bogu, tak i my pragniemy przedstawić Mu nasze prace związane z remontem świątyni – podkreślał Ksiądz Proboszcz. Uroczysta Msza św. stała się okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym zabytkowy kościół jaśnieje nowym blaskiem. Szczególne słowa podziękowania zostały skierowane do wójta Jerzego Szpakowskiego, który dostrzegł potrzeby parafii i potrafił im zaradzić. – Cieszymy się, że odnowiona świątynia pozostanie znakiem wiary i wdzięczności wobec naszych przodków dla tych, którzy po nas będą w niej oddawać cześć Bogu – podkreślał ks. Z. Stasiński. Prosząc o modlitwę w intencji fundatorów dzieła i za całą parafią, Ksiądz Proboszcz mówił do Księdza Arcybiskupa: – Błogosław naszej pracy, naszym rodzinnym i kapłańskim obowiązkom, abyśmy, zmagając się z pokusami świata, pozostali wierni Chrystusowi.
Abp Stanisław Budzik, dziękując za troskę o dom Boży, podkreślał, że wierni są żywymi kamieniami Bożej budowli. Jako umiłowane dzieci Boże, przez swoją wiarę i postawę, mają być znakiem chwały Boga na ziemi. Kierując uwagę zgromadzonych nad rzekę Jordan, gdzie z rąk Jana Chrzciciela Pan Jezus przyjął chrzest, Pasterz podkreślał, że dzień przyjęcia chrztu św. powinien być najważniejszym dniem w życiu człowieka. – W tym dniu narodziliśmy się dla Boga, do życia wiecznego i zostaliśmy włączeni do społeczności Kościoła. Wówczas nad nami, jak nad Jezusem, rozstąpiło się niebo i usłyszeliśmy głos Boga: jesteś moją umiłowaną córką, jesteś moim umiłowanym synem. Dobrze, że uroczyście obchodzimy niedzielę Chrztu Pańskiego, która przypomina nam o godności dziecka Bożego – mówił Ksiądz Arcybiskup w nawiązaniu do liturgii. – Rozpoczynając dzieło zbawienia, Jezus stanął wśród tych, których miał zbawić. Przyszedł dzielić nasz los, żyć naszym życiem, nosić nasze cierpienia i umrzeć naszą śmiercią. Dotykając dna Jordanu, rzeki ludzkich grzechów, Jezus pokazał, że Bóg zstępuje na dno ludzkiej nędzy, choroby i cierpienia, by nad każdym człowiekiem otwarło się niebo – podkreślał Pasterz.
Uroczysta Msza św. stała się też okazją do wyrażenia wdzięczności za kapłański jubileusz ks. Zbigniewa Stasińskiego. – Od 30 lat Ksiądz Proboszcz jest Chrystusowym kapłanem, od 13 lat w waszej wspólnocie parafialnej głosi Słowo Boże, sprawuje sakramenty, jak dobry pasterz prowadzi do zbawienia i wskazuje wartości, na których warto oprzeć życie. Wspierajcie go nadal modlitwą i pracą w tym, co będzie podejmował dla dobra waszej wspólnoty parafialnej – mówił do zgromadzonych abp Stanisław Budzik.