Reklama

Kochane życie

Znak Bożego błogosławieństwa

Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę, która odbywa się co roku we wrześniu - jest spotkaniem redaktorów i czytelników, połączonym z dziękczynną Mszą św., ale jest też podsumowaniem rocznej pracy, co oczywiście - w naszym ludzkim wymiarze - łączy się z odznaczeniami.

Rok 2011 był dla „Niedzieli” szczególny, bo obchodzono kilka jubileuszy: 85-lecie istnienia tygodnika, 30-lecie powrotu „Niedzieli”, czyli przywrócenia tytułu po przerwie PRL-owskiej, oraz 15. pielgrzymkę jej czytelników. Były, oczywiście, z tych powodów rozdawane wyróżnienia i medale „Mater Verbi”.

Reklama

Chciałabym się tu zatrzymać na tym spotkaniu. Otóż - na tej uroczystości był obecny i czynnie w niej uczestniczył - kard. Stanisław Nagy, który właśnie wtedy przeżywał swój jubileusz - 90. rocznicę urodzin. Dotychczas znałam go tylko z opisów i fotografii. Ale zobaczyć kogoś na żywo i z bliska - to jest zupełnie coś innego. Był na wózku. Jak powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”: - Ksiądz Kardynał ma słabe nogi, ale nie głowę… I to prawda, bo każde jego słowo było na wagę złota. I wcale nie przesadzam z tym określeniem - Ksiądz Kardynał mówił piękną polszczyzną i pełnymi mądrości słowami.

W tym miejscu przytoczę słowa, które powiedział wtedy ks. inf. Ireneusz Skubiś: - Pan Bóg daje mu wielką siłę duchową i intelektualną, co sprawia, że jest on nośnikiem myśli Jana Pawła II. Doktryna Kościoła, którą głosił Jan Paweł II, jest wspierana przez tego wspaniałego człowieka, Wielkiego Kardynała. Pragnę Ci, Matko, podziękować za kard. Stanisława Nagyego - naszego przyjaciela.

Przypominając sobie te słowa, po raz kolejny przeczytałam list Jana Pawła II „Do moich braci i sióstr - ludzi w podeszłym wieku”. Powracam do niego od czasu do czasu, wciąż odnajdując tam nowe treści i przesłania. Wszak jest on i do mnie skierowany, jak wytyczne na przyszłość…

Reklama

„W świetle nauczania i terminologii biblijnej starość jawi się zatem jako «czas pomyślny», w którym dopełnia się miara ludzkiego życia; zgodnie z Bożym zamysłem wobec każdego człowieka jest to okres, w którym wszystko współdziała ku temu, aby mógł on jak najlepiej pojąć sens życia i zdobyć «mądrość serca». «Starość jest czcigodna - czytamy w Księdze Mądrości - nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy; sędziwością u ludzi jest mądrość, a miarą starości - życie nieskalane» (4, 8-9). Starość to ostatni etap ludzkiego dojrzewania i znak Bożego błogosławieństwa” (fragment „Listu…”).

Tym razem na pielgrzymce „Niedzieli” żywą ilustracją tego listu stał się dla mnie kard. Stanisław Nagy. I wtedy zadałam sobie fundamentalne pytanie: czy dożyję, jak on, tak sędziwego wieku, i jak wtedy będę sobie radziła z życiem? Pan Bóg tę poprzeczkę podwyższył mu do 91 lat.

Mogę nawet powiedzieć, że cała moja wyprawa tamtego wrześniowego dnia 2011 r., z Warszawy do Częstochowy, na pielgrzymkę „Niedzieli” była chyba po to, abym mogła zobaczyć i usłyszeć tego Wielkiego Człowieka i Kapłana. Tamto spotkanie, pozostało na zawsze w sercu, i odebrałam je jako znak Bożego błogosławieństwa.

2013-06-17 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję