Reklama

Krakowskie spotkanie z Janem Polkowskim

„Żyjemy w czasach wojny o pamięć”

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie 18 maja br. odbyło się spotkanie z Janem Polkowskim, poetą i autorem wydanej niedawno powieści pt. „Ślady krwi”.

Jan Polkowski to także założyciel i wydawca podziemnej „Arki”, a w latach 1990-97 konserwatywnego dziennika „Czas Krakowski”, którego był redaktorem naczelnym.

Reklama

Powieść „Ślady krwi” to rzadki przypadek debiutu w wieku lat 60 (to pierwsza powieść autora) i o tej książce w czasie spotkania mówili m.in.:prof. Tomasz Burek i prof. Krzysztof Koehler.

– Książka nie jest autobiografią – podkreślał Jan Polkowski, który sam działał w opozycji, podobnie jak bohater książki. – Moje doświadczenia z tego okresu pomagają zrozumieć innych. Opowieść, którą zapisała mi w spadku rodzina i przypadki ludzi, których obserwowałem, są częścią tworzywa tej książki. Polska ma do czynienia z tradycją, która nie jest dana innym narodom. Warto opowiadać polską historię, bo zakusy pozbawienia człowieka wolności nadal istnieją. Nasze doświadczenia walki ze zniewoleniem warto opowiedzieć po to, żeby inni mogli być „mądrzy przed szkodą”. Żyjemy zaś w czasach wojny o pamięć. To wystarczający powód, żeby napisać powieść – mówił autor.

W spotkaniu, oprócz rodziny jubilata, udział wzięli m.in.: mjr Jerzy Krusenstern – przewodniczący Oddziału Krakowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, posłowie – prof. Włodzimierz Bernacki i prof. Ryszard Terlecki, europosłowie – prof. Ryszard Legutko i Bogusław Sonik, a także byli współpracownicy i koledzy.

Reklama

W części artystycznej utwory na skrzypcach zagrała córka jubilata Barbara Polkowska, a jego syn Tadeusz, znany też jako raper Tadek Firma Solo, rapował patriotycznie ku czci Danuty Siedzikówny „Inki” i gen. Augusta Fieldorfa „Nila”. Tenor Mateusz Prendota wraz z chórem Uniwersytetu Papieskiego zaśpiewał ulubioną pieśń jubilata pt. „Piechota”.

Podczas spotkania wygłoszono laudacje, w których wychwalano zasługi Jana Polkowskiego. Laudacje wygłosili: prof. Ryszard Legutko, prof. Bronisław Maj i prof. Ryszard Terlecki, który wspomniał o wspólnym redagowaniu z Janem Polkowskim „Arki” i „Czasu Krakowskiego”.

Na zakończenie spotkania z jubilatem nie tylko pięknym słowem, ale także artystycznym portretem obdarzyli Jana Polkowskiego jego przyjaciele ze Studenckiego Komitetu Solidarności – Liliana Batko-Sonik i Bogusław Sonik.

2013-05-27 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję