Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie

Rodzina fundamentem Kościoła

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2012, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

Kościół

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Adam Łazar

Eucharystii na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przewodniczył bp Marian Rojek

Eucharystii na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przewodniczył bp Marian Rojek

Pod patronatem Jego Ekscelencji bp. Mariana Rojka, Pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, w dniach 14-21 października br. odbył się XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie.

„Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” - nauczał bł. Jan Paweł II. W swoich homiliach zawsze podkreślał, że rodzina jest najważniejsza i należy się o nią troszczyć. Nic w tym dziwnego, że organizator tego Tygodnia, to jest miejscowy Klub Inteligencji Katolickiej, wybrał hasło: „Rodzina fundamentem Kościoła”. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczął się w niedzielę, gdy przeżywaliśmy w całym kraju XII Dzień Papieski, którego zawołaniem były słowa: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. Na jego inaugurację koncelebrowaną Mszę św. odprawił ordynariusz diecezji bp Marian Rojek.

Reklama

Z bogatego programu imprez warto zwrócić uwagę na trzy interesujące wykłady: ks. prof. Mariana Pokrywki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na temat: „Rodzina - sanktuarium miłości i życia”, ks. dr. Sławomira Adamczyka, Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin Diecezji Radomskiej, który mówił o „Świętości małżeństwa i rodziny”, oraz Ireny Bylickiej, sekretarza Zarządu Związku Dużych Rodzin 3+ i członka Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, której przedmiotem rozważań była „Karta Dużej Rodziny jako mechanizm wsparcia rodzin wielodzietnych”. Humanista, autor esejów o Lubaczowie, członek KIK Edward Olbromski, wygłosił gawędę o „Ks. inf. Wiktorze Haas Paneckim - współzałożycielu harcerstwa w Lubaczowie”. Ten zasłużony kapłan stanie się wkrótce patronem Hufca ZHP w Lubaczowie.

W bloku wydarzeń kulturalnych zasługiwały na uwagę cztery prezentacje. Student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, lubaczowianin - członek Teatru Małych Form w tym mieście - Piotr Czekalski zaprezentował monodram pt. „Oczekuję pytań…” według tekstów wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego, a zwłaszcza opartych na jego książce „Rozmowy z diabłem”. Spektakl wyreżyserowała Grażyna Bielec. Ona też opracowała scenariusz i wyreżyserowała przedstawienie „Po wieczerniku”, składające się ze starszych i najnowszych wierszy znanego poety katolickiego Ernesta Brylla. Program ten zasłużona dla kultury instruktor Miejskiego Domu Kultury Grażyna Bielec przygotowała ze swoim podopiecznymi - młodymi aktorami z Teatru Małych Form, który prowadzi od wielu lat. W niedzielne popołudnie 21 października na scenie teatralnej konkatedry wystąpił gościnnie dziecięco-młodzieżowy teatr „Pociecha” z Oleszyc, prowadzony przez proboszcza tej parafii ks. kan. Józefa Jana Dudka. W ich wykonaniu obejrzeliśmy sztukę w czterech odsłonach autorstwa Zofii Gloss pt. „Czarny Jim”, w reżyserii pasjonata teatru ks. J. Dudka.

Stało się tradycją, że na Dzień Papieski młodzież z Gimnazjum nr 2 w Lubaczowie, pod kierownictwem katechetki Alicji Antonik, przygotowuje montaż poetycko-muzyczny. W tym roku był to spektakl pt. „Jan Paweł II - Papież Rodziny”, Sobota, 20 października była Dniem Młodych Chrześcijan. W dniu tym odbył się dekanalny turniej piłki nożnej młodzieży z KSM o puchar prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie.

Na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie koncelebrowaną Mszę św. w konkatedrze odprawił pasterz diecezji bp Marian Rojek. Witając go dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra przypomniał, że Tydzień ten w tym roku był głosem bł. Jana Pawła II upominającym się o świętość rodziny. Podczas modlitwy wiernych modlono się o szybką kanonizację bł. Jana Pawła II, a za jego wstawiennictwem za nasze rodziny, aby zawsze były przestrzenią wzajemnego szacunku i przebaczenia oraz miłości na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu, a kończący się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej stworzył podwaliny pod rozpoczynający się Rok Wiary. Pod koniec Eucharystii zabrał głos prezes KIK w Lubaczowie Jerzy Czekalski. Podziękował Pasterzowi diecezji za wiele dobra i życzliwości, jakiej doznał od niego lubaczowski KIK, za zarysowane kierunki działania i ukazanie nowych horyzontów oraz postawione wymagania. Złożył zapewnienie: - W Roku Wiary, przy relikwiach bł. Jana Pawła II - Papieża Rodziny, jeszcze mocniej pragniemy przylgnąć do słów, jakie wypowiedział Ojciec Święty podczas wizyty we Lwowie: „Wypłyń na głębię. Pan jest z Tobą. Nie lękaj się trudności, jakie stają na Twojej drodze. Z Chrystusem odniesiesz zwycięstwo. Odważnie dąż do świętości”.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poza głównym nurtem

Niedziela sosnowiecka 51/2012, str. 8

[ TEMATY ]

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Piotr Lorenc

Antonina Krzysztoń podczas koncertu w jaworznickim „Sokole”

Antonina Krzysztoń podczas koncertu w jaworznickim „Sokole”

Antonina Krzysztoń wystąpiła w Jaworznie podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

PIOTR LORENC: - Skąd czerpie Pani inspirację do tekstów i kompozycji?

CZYTAJ DALEJ

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję