Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie

Rodzina fundamentem Kościoła

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2012, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

Kościół

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Adam Łazar

Eucharystii na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przewodniczył bp Marian Rojek

Eucharystii na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przewodniczył bp Marian Rojek

Pod patronatem Jego Ekscelencji bp. Mariana Rojka, Pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, w dniach 14-21 października br. odbył się XXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie.

„Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” - nauczał bł. Jan Paweł II. W swoich homiliach zawsze podkreślał, że rodzina jest najważniejsza i należy się o nią troszczyć. Nic w tym dziwnego, że organizator tego Tygodnia, to jest miejscowy Klub Inteligencji Katolickiej, wybrał hasło: „Rodzina fundamentem Kościoła”. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczął się w niedzielę, gdy przeżywaliśmy w całym kraju XII Dzień Papieski, którego zawołaniem były słowa: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. Na jego inaugurację koncelebrowaną Mszę św. odprawił ordynariusz diecezji bp Marian Rojek.

Reklama

Z bogatego programu imprez warto zwrócić uwagę na trzy interesujące wykłady: ks. prof. Mariana Pokrywki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na temat: „Rodzina - sanktuarium miłości i życia”, ks. dr. Sławomira Adamczyka, Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin Diecezji Radomskiej, który mówił o „Świętości małżeństwa i rodziny”, oraz Ireny Bylickiej, sekretarza Zarządu Związku Dużych Rodzin 3+ i członka Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, której przedmiotem rozważań była „Karta Dużej Rodziny jako mechanizm wsparcia rodzin wielodzietnych”. Humanista, autor esejów o Lubaczowie, członek KIK Edward Olbromski, wygłosił gawędę o „Ks. inf. Wiktorze Haas Paneckim - współzałożycielu harcerstwa w Lubaczowie”. Ten zasłużony kapłan stanie się wkrótce patronem Hufca ZHP w Lubaczowie.

W bloku wydarzeń kulturalnych zasługiwały na uwagę cztery prezentacje. Student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, lubaczowianin - członek Teatru Małych Form w tym mieście - Piotr Czekalski zaprezentował monodram pt. „Oczekuję pytań…” według tekstów wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego, a zwłaszcza opartych na jego książce „Rozmowy z diabłem”. Spektakl wyreżyserowała Grażyna Bielec. Ona też opracowała scenariusz i wyreżyserowała przedstawienie „Po wieczerniku”, składające się ze starszych i najnowszych wierszy znanego poety katolickiego Ernesta Brylla. Program ten zasłużona dla kultury instruktor Miejskiego Domu Kultury Grażyna Bielec przygotowała ze swoim podopiecznymi - młodymi aktorami z Teatru Małych Form, który prowadzi od wielu lat. W niedzielne popołudnie 21 października na scenie teatralnej konkatedry wystąpił gościnnie dziecięco-młodzieżowy teatr „Pociecha” z Oleszyc, prowadzony przez proboszcza tej parafii ks. kan. Józefa Jana Dudka. W ich wykonaniu obejrzeliśmy sztukę w czterech odsłonach autorstwa Zofii Gloss pt. „Czarny Jim”, w reżyserii pasjonata teatru ks. J. Dudka.

Stało się tradycją, że na Dzień Papieski młodzież z Gimnazjum nr 2 w Lubaczowie, pod kierownictwem katechetki Alicji Antonik, przygotowuje montaż poetycko-muzyczny. W tym roku był to spektakl pt. „Jan Paweł II - Papież Rodziny”, Sobota, 20 października była Dniem Młodych Chrześcijan. W dniu tym odbył się dekanalny turniej piłki nożnej młodzieży z KSM o puchar prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie.

Na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie koncelebrowaną Mszę św. w konkatedrze odprawił pasterz diecezji bp Marian Rojek. Witając go dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra przypomniał, że Tydzień ten w tym roku był głosem bł. Jana Pawła II upominającym się o świętość rodziny. Podczas modlitwy wiernych modlono się o szybką kanonizację bł. Jana Pawła II, a za jego wstawiennictwem za nasze rodziny, aby zawsze były przestrzenią wzajemnego szacunku i przebaczenia oraz miłości na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu, a kończący się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej stworzył podwaliny pod rozpoczynający się Rok Wiary. Pod koniec Eucharystii zabrał głos prezes KIK w Lubaczowie Jerzy Czekalski. Podziękował Pasterzowi diecezji za wiele dobra i życzliwości, jakiej doznał od niego lubaczowski KIK, za zarysowane kierunki działania i ukazanie nowych horyzontów oraz postawione wymagania. Złożył zapewnienie: - W Roku Wiary, przy relikwiach bł. Jana Pawła II - Papieża Rodziny, jeszcze mocniej pragniemy przylgnąć do słów, jakie wypowiedział Ojciec Święty podczas wizyty we Lwowie: „Wypłyń na głębię. Pan jest z Tobą. Nie lękaj się trudności, jakie stają na Twojej drodze. Z Chrystusem odniesiesz zwycięstwo. Odważnie dąż do świętości”.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Objawił się wszelkim kulturom

Orszak Trzech Króli należy do najpopularniejszych obrazów biblijnych. Kim są owiani tyloma legendami magowie? Jakie są fakty związane z ich życiem i misją, a jakie jest teologiczne znaczenie ich obecności w Betlejem?

Królowie pukający do drzwi niedowiarka nasuwają na myśl słowa z Apokalipsy (3, 20): „Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli ktoś posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną”. W słowach powyższych Benedykt XVI wyraził związek pielgrzymki magów zmierzających do małego Jezusa z tęsknotą ludzkiego umysłu, który - nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy - musi się ostatecznie zmierzyć z pytaniami o wiarę. Refleksja nad pochodzeniem Chrystusa każe wyruszyć w drogę Trzem Królom, w których Papież widzi „wewnętrzne oczekiwanie ludzkiego ducha, ruch religii i rozumu ludzkiego ku Chrystusowi”.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Ośno Lubuskie. Biskup poświęcił sztandar leśników

2021-09-23 10:40

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie

Karolina Krasowska

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowy sztandar Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Sztandar został nadany z okazji 75. rocznicy istnienia jednostki. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję