Reklama

Kościół

Gdańsk: IPN i "Solidarność" upamiętnią 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wraz z Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" wspólnie przygotują cykl wydarzeń związanych z przypadającą w tym roku 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku podpisano porozumienie w tej sprawie. Artur Chomicz z IPN w Gdańsku poinformował, że głównym założeniem podpisanego porozumienia jest współpraca pomiędzy IPN - Oddział w Gdańsku, a Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" w zakresie upowszechniania wiedzy i informacji na temat postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – jego życia, posługi kapłańskiej, podejmowanych działań na rzecz obrony praw człowieka w okresie PRL i tragicznej śmierci.

"Na mocy podpisanego porozumienia strony planują zrealizować m.in. wystawę, debaty, prelekcje oraz inne wydarzenia kulturalne oscylujące wokół postaci ks. Popiełuszki" - dodał Chomicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Porozumienie podpisali dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Marek Szymaniak oraz przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla.

Po podpisaniu dokumentu dr Marek Szymaniak stwierdził, że gdański IPN w związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przygotował wspólnie z Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" wiele inicjatyw, mających na celu upamiętnienie tej postaci. "Z przesłaniem ks. Jerzego Popiełuszki - zło dobrem zwyciężaj - chcemy dotrzeć do ludzi młodych" - podkreślił Szymaniak.

Krzysztof Dośla dodał, że chce tą postać przypomnieć dla młodszego pokolenia, co szczególnie staje się to ważne w kontekście nowego nauczania historii.

W trakcie briefingu prasowego towarzyszącemu podpisaniu porozumienia poinformowano także, że wspólnie realizowany cykl wydarzeń organizowanych w ramach 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki objęty został patronatem honorowym arcybiskupa metropolity gdańskiego ks. Tadeusza Wojdy.

Ponadto wydarzenia będą realizowane m.in. w Bazylice św. Brygidy oraz kościołach: pw. św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku – Siedlcach, pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku – Brzeźnie oraz pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku – Zaspie.

Reklama

Na 22 marca – piątek przed Niedzielą Palmową, zaplanowano Drogę Krzyżową od Bazyliki Św. Brygidy do kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu poprzedzoną mszą świętą o godz. 15.

Na 8 czerwca zaplanowano upamiętnienie 14. rocznicy beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku o godz. 16 odbędzie się dyskusja nt. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ pat/

2024-03-05 14:39

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za nienarodzonych w dniu urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

73 lata temu w Okopach na Podlasiu,  w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego urodził się Alfons Popiełuszko - późniejszy ks. Jerzy, kapłan, błogosławiony Kościoła katolickiego. Parafia św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób tego męczennika w dniu urodzin ks. Jerzego, zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej w intencji nienarodzonych dzieci, których życie jest zagrożone.

„Modlimy się o ich narodzenie, błogosławione życie, a dla ich rodziców o odwagę, aby z miłością przyjęli poczęte dziecko” - czytamy w ogłoszeniach parafialnych. O 17.30 odbędzie się modlitwa różańcowa w intencji nienarodzonych dzieci i ruchów obrony życia, a podczas Mszy św. o godz. 18.00 będzie możliwość przystąpienia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie formacyjne „młodych Ojców” Zakonu Paulinów

2024-04-11 18:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

BPJG

Na Jasnej Górze odbywa się spotkanie młodych Ojców Paulinów - zakonników, którzy mają nie więcej niż 5 lat kapłaństwa. Zjazdy odbywają się dwa razy w roku i mają charakter formacyjno - warsztatowy. Pomagają ojcom w codziennej pracy duszpasterskiej.

- Spotkania są po to, by coraz lepiej służyć drugiemu człowiekowi, ale pomagają też w osobistym rozwoju i pracy nad sobą – mówi definitor generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, ojciec Piotr Łoza, odpowiedzialny za formację młodych ojców.

CZYTAJ DALEJ

Billie Jean King Cup - Polska prowadzi ze Szwajcarią 1:0

2024-04-12 16:41

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

PAP/PETER SCHNEIDER

Iga Świątek świętuje zwycięstwo nad Simoną Waltert ze Szwajcarii

Iga Świątek świętuje zwycięstwo nad Simoną Waltert ze Szwajcarii

Iga Świątek wygrała z Simoną Waltert 6:3, 6:1 w pierwszym pojedynku wyjazdowego meczu Polski ze Szwajcarią w tenisowym Pucharze Billie Jean King, który rozpoczął się w Biel. Również w piątek na kort o twardej nawierzchni wyjdzie Magdalena Fręch, a jej rywalką będzie Celine Naef.

Świątek prowadzi w rankingu WTA, a Fręch jest aktualnie 52. tenisistką świata. Wśród rywalek Waltert zajmuje 158., zaś Neuf 148. miejsce w rankingu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję