Reklama

Kościół

Dokument „O prawdziwej i fałszywej religijności” tematem obrad Komisji Nauki Wiary KEP

Komisja Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski kończy prace nad dokumentem „O prawdziwej i fałszywej religijności”. Dokument był głównym tematem obrad Komisji 2 marca, która obradowała pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Spotkanie zostało przeprowadzone w trybie online.

[ TEMATY ]

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Człowiek ze swej natury i powołania jest istotą religijną, otwartą do Boga. W ciągu historii, aż do naszych czasów, ludzie w rozmaity sposób wyrażali swoje poszukiwanie Boga przez wierzenia i akty religijne - podkreśla abp Budzik, dodając, że jak w każdym wymiarze ludzkiego działania, tak i w religijności mogą się pojawić błędy, a pokusa uczynienia złotego cielca, któremu można będzie oddawać cześć wedle ludzkiego pomysłu i na ludzki sposób, nie ominęła również narodu wybranego (Wj 32).

- Z tego powodu - wyjaśnia abp Budzik - Komisja chce przypomnieć fundamentalne zasady prawdziwej religijności chrześcijańskiej oraz wskazać na pokusy jej wypaczenia właściwe współczesnym czasom. Arcybiskup informuje, że dokument ten ma stanowić pomoc zwłaszcza dla duszpasterzy oraz świeckich liderów wspólnot katolickich w rozeznawaniu kierunku, w którym podążają prowadzone przez nich grupy wiernych. Ma również za zadanie pomóc w możliwie jak najpełniejszym wykorzystywaniu form i praktyk religijności chrześcijańskiej oraz wyraźnym odróżnianiu ich od tendencji niezgodnych z chrześcijańską tradycją wiary i praktyką modlitewną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trakcie obrad uczestnicy wyrazili satysfakcję, że Kościół Greckokatolicki w Ukrainie podjął prace nad tłumaczeniem poprzedniego dokumentu polskiej Komisji Nauki Wiary pt. „Kryteria eklezjalności wspólnot katolickich” na język ukraiński - dla potrzeb wiernych w Ukrainie.

Reklama

Zwrócono także uwagę na problem kontrowersyjnej działalności Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X w Polsce, powołanego z inicjatywy arcybiskupa Marcela Lefebvre’a. Mówiono o potrzebie przygotowania osobnego dokumentu, który mógłby stanowić wiarygodną i rzetelną odpowiedź na to negatywne zjawisko. Przypomniano w tym kontekście o wyrażanej przez lefebrystów radykalnej krytyce Soboru Watykańskiego II, o kwestionowaniu przez nich wartości ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego oraz nauczania ostatnich papieży. Podkreślono, że problem tradycjonalizmu jest złożony i wymaga reakcji ze strony Kościoła.

Było to już 8. spotkanie Komisji Nauki Wiary KEP w nowym składzie. Zespół tworzy 5 biskupów oraz 15 teologów, którzy reprezentują 9 diecezji, 8 uniwersytetów oraz Dominikański Instytut Tomistyczny w Warszawie. Przewodniczącym Komisji jest abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, a jej członkami bp Andrzej Czaja, bp Jacek Kiciński CMF, bp Marek Marczak i bp Piotr Turzyński. Konsultorami Komisji są: ks.  Krzysztof Bardski, ks. Marek Chmielewski, ks. Bogdan Częsz, ks. Tadeusz Dola, ks. Bogdan Ferdek, ks. Marek Gilski, ks. Krzysztof Góźdź, ks. Krystian Kałuża, ks. Jacek Kempa, ks. Antoni Nadbrzeżny, ks. Jan Perszon, o. Mateusz Przanowski OP, o. Maciej Roszkowski OP, ks. Kazimierz Wolsza i ks. Mirosław Wróbel a jej sekretarzem: ks. Antoni Nadbrzeżny.

2024-03-05 14:32

Ocena: +2 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat z 383. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

[ TEMATY ]

KEP

episkopat.pl

Ochrona dzieci i młodzieży oraz program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 były głównymi tematami zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W związku z niedawnymi profanacjami i nawoływaniem do nienawiści biskupi w komunikacie po obradach poprosili wiernych o modlitwę w intencji Ojczyzny. 383. Zebranie Plenarne KEP obradowało w Wałbrzychu w diecezji świdnickiej od 13 do 14 czerwca z okazji 15-lecia tej diecezji. Gościem spotkania był abp Charles Scicluna, arcybiskup Malty, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, który przeprowadził dzień studyjny i podzielił się swoim doświadczeniem.

Publikujemy komunikat po zakończonym zebraniu plenarnym:

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież odwiedzi kraje Azji Południowowschodniej

2024-04-12 12:24

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przyjmując zaproszenie głów każdego z państw i władz kościelnych, papież Franciszek odbędzie podróż apostolską do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru w dniach od 2 do 13 września, odwiedzając Dżakartę od 3 do 6 września, Port Moresby i Vanimo od 6 do 9 września, Dili od 9 do 11 września i Singapur od 11 do 13 września - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Będzie to 45 podróż zagraniczna papieża Franciszka, a jej program zostanie opublikowany w odpowiednim czasie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: 9 maja papież uroczyście ogłosi Rok Święty 2025

2024-04-12 14:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

9 maja, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego papież Franciszek uroczyście ogłosi Roku Jubileuszowy 2025 - wynika z opublikowanego dziś w Watykanie przez Papieski Urząd do spraw Celebracji Liturgicznych Kalendarza uroczystości pod przewodnictwem Ojca Świętego w kwietniu i maju b.r.

W niedzielę, 28 kwietnia Franciszek uda się z wizytą duszpasterską do Wenecji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję