Reklama

Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda: zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Na przyszły poniedziałek, przed wizytą w USA, zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego. To bardzo ważne, by nasi sojusznicy widzieli, że Polska jako całość w sprawach bezpieczeństwa mówi jednym głosem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas ćwiczeń Dragon-24. BBN podało, że posiedzenie ma się rozpocząć o 9 rano.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek prezydent wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem BBN Jackiem Siewierą, szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą oraz dowódcą sił amerykańskich w Europie gen. Christopherem Cavoli obserwował trwające ćwiczenia wojskowe Dragon-24, będące częścią dużych manewrów NATO Steadfast Defender-24.

Podczas wystąpienia prezydent zapowiedział, że na poniedziałek 11 marca zwoła posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przypomniał, że na wtorek 12 marca zaplanowana jest wizyta jego i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, gdzie obaj liderzy spotkają się z prezydentem USA Joe Bidenem w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent wskazał, że podczas rozmów w prezydentem USA poruszone zostaną m.in. takie tematy jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie sojuszu - m.in. o Ukrainę - a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA. "Chciałbym, żeby ta nasza wyprawa do USA została poprzedzona taką nieco bardziej uroczystą Radą Bezpieczeństwa Narodowego. Z góry zapowiadam, że tę Radę Bezpieczeństwa Narodowego zwołam na przyszły poniedziałek, na 11 marca rano, przed wylotem do Stanów Zjednoczonych" - zapowiedział prezydent.

Jak wskazał, chodzi o rozmowę o kwestiach bezpieczeństwa "w pełnym składzie polskiej sceny politycznej". "O tym, jak wygląda sytuacja w Sojuszu Północnoatlantyckim dzisiaj, jak wygląda kwestia modernizacji naszej armii, zakupów sprzętu, jakie realizujemy, jak również o zbliżającym się szczycie NATO (w lipcu w Waszyngtonie - PAP). Przede wszystkim chcę, żebyśmy przed tą wizytą w USA, przed wizytą w Białym Domu i spotkaniami z prezydentem Stanów Zjednoczonych i politykami w USa pokazali jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa" - wskazał prezydent.

"To bardzo ważne, by nasi sojusznicy widzieli, że Polska jako całość, w sensie politycznym, w sprawach bezpieczeństwa, w sprawach modernizacji polskiej armii, mówi jednym głosem" - dodał. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w komunikacie we wtorek, że posiedzenie RBN odbędzie się w poniedziałek 11 marca o godz. 9.00.

Reklama

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.

autorzy: Mikołaj Małecki, Dariusz Sokolnik

mml/ dsok/ itm/

2024-03-05 12:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: potrzebna nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

Spotykamy się, by w symboliczny sposób porozmawiać o strategicznych wyzwaniach, jakie stoją przed Polską w aspekcie naszej obecności w NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Posiedzenie RBN odbywa się w przeddzień spotkania prezydenta Dudy oraz premiera Donalda Tuska z prezydentem USA Joe Bidenem.

CZYTAJ DALEJ

Intelektualista z Kijowa: Europa wraz z Ukrainą znajdują się w przełomowym momencie

2024-04-11 19:27

[ TEMATY ]

Europa

wojna na Ukrainie

PAP/SERGEY DOLZHENKO

Musimy mieć świadomość, że albo Europa się obroni wraz z Ukrainą i przetrwa, albo jej po prostu nie będzie - powiedział polskim dziennikarzom prof. Konstantyn Sigow, filozof polityki, jeden z najwybitniejszych ukraińskich intelektualistów prawosławnych. I ostrzegł: "A jeśli Rosja przełamie front na wschodniej Ukraine, to Europa musi liczyć się z kolejną falą kilku milionów uchodźców. Będą to uciekinierzy nie tylko z Ukrainy, ale także z Polski, Rumunii, z innych krajów sąsiadujących z Ukrainą. A to oznacza prawdziwą katastrofę humanitarną dla całej Europy".

Znajdujemy się na ziemi, która jest wciąż wolna, ale też mamy świadomość, że jesteśmy na jakiejś granicy - podkreśla prof. Sigow, dodając, że chodzi tu o granicę między dobrem a złem, między prawdą a kłamstwem. I o to właśnie - jego zdaniem - toczy się obecna wojna między Rosją a Ukrainą.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona rodzina Ulmów u Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin

2024-04-12 16:00

Biuro Prasowe AK

    – Klękając dziś przed relikwiami bł. Rodziny Ulmów, przed relikwiami małżonków Wiktorii i Józefa, warto postawić sobie pytanie o naszą wiarę w sakrament małżeństwa. To pytanie jest skierowane zarówno do wiernych, jak i do współczesnych duszpasterzy. Trzeba nam uklęknąć przed tym Źródłem życia małżeńskiego i rodzinnego, jakim jest Bóg – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, ks. Paweł Gałuszka, podczas peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim.

W homilii ks. Paweł Gałuszka mówił, że życie bł. Rodziny Ulmów było zbyt krótkie w wymiarze ilościowej rachuby czasu, ale miało znaczenie i sens, czego dowodzi beatyfikacja. Józef Ulma tworzył fotografie i od lat angażował się w życie społeczne wsi oraz Kościoła. Jako młody chłopak został powołany do służby wojskowej, a po ukończeniu szkoły rolniczej stał się propagatorem uprawy nieznanych wówczas warzyw i owoców. Jego największą pasja była fotografia, a ucząc się z książek i czasopism, złożył wiatrak służący do produkcji energii elektrycznej i inne przydatne przedmioty. Jako człowiek szlachetny w myśleniu zgromadził wiele książek, dzięki którym podnosił swe umiejętności. – Wniosek, który wypływa z jego życia to, że pracowitość opłaca. Życie pobożne, religijne ma swe odzwierciedlenie w tym, kim człowiek jest, jak się zachowuje i jak pracuje – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję