Reklama

Aspekty

Nie żyje bp Piotr Krupa, dawny rektor seminarium w Paradyżu

4 marca 2024 w wieku 87 lat zmarł bp Piotr Krupa, który w latach 1978-1980 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu.

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Gościkowo‑Paradyż

Archiwum diecezji pelplińskiej

Śp. bp Piotr Krupa

Śp. bp Piotr Krupa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śp. bp Piotr Krupa urodził się 19 czerwca 1936 roku w Braciejowej (diecezja tarnowska). Po drugiej wojnie światowej wraz z rodzicami zamieszkał w Zakrzewie (dekanat Złotów). W 1955 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. 14 maja 1961 roku w katedrze gorzowskiej przyjął z rąk sługi Bożego biskupa Wilhelma Pluty święcenia prezbiteratu. Był wikariuszem w Gubinie (1961-1962), Świebodzinie (1962-1966), Kołczygłowach (dekanat Bytów, obecnie diecezja pelplińska) (1966-1970) i w Zielonej Górze (parafia Najświętszego Zbawiciela: 1970-1971).

Został skierowany na studia do Strasburga we Francji z teologii moralnej, które zwieńczył tytułem doktora. W związku z podziałem administracji apostolskiej w Gorzowie, został inkardynowany do nowo powstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Był notariuszem Kurii Biskupiej w Koszalinie, a także dojeżdżał na wykłady do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. W latach 1978-1980 był rektorem tegoż seminarium. Od 1981 roku pełnił funkcję rektora nowo utworzonego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

18 lutego 1984 minowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Sakrę biskupią otrzymał 15 kwietnia 1984 roku w Koszalinie. 25 maja 1992 roku, w związku z reorganizacją diecezji w Polsce, został biskupem pomocniczym pelplińskim. 15 września 2011 papież Benedykt XVI przyjął rezygnację bpa Piotra Krupy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w diecezji pelplińskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-03-04 16:11

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok od pożaru

1 lipca 2017 r. to dzień, który na stałe zapisze się w pamięci Gorzowian. To wtedy, w czasie obchodów święta miasta, zaczął się palić najcenniejszy zabytek Gorzowa – katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ogień pojawił się na wieży kościoła powodując zniszczenie jej górnej części. – Niewątpliwie czas, jaki nas dzieli od ubiegłorocznego pożaru, jest okresem ogromnej tęsknoty, aby jak najszybciej wrócić do świątyni. Pytania dziennikarzy, przechodniów dotyczą terminu zakończenia prac remontowych. Katedra jest szczególnym miejscem dla nas wszystkich, dlatego dźwigamy ten obiekt i chcemy mu przywrócić dawny blask, to piękne świadectwo naszej wiary – mówił ks. prał. Zbigniew Kobus, proboszcz katedry. W rok po tragedii bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta otworzył wystawę „Archeologia Niebiańska”, która nawiązuje do tragicznych lipcowych wydarzeń.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

- To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI słowa Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet stwierdził, że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski. Zaapelował też do polityka, aby wycofał się ze swoich słów.

- Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna. Zakwestionował on ludobójstwo dokonywane przez Niemców w komorach gazowych w obozie Auschwitz na Żydach oraz innych narodach. Słowa polskiego polityka są nie tylko niedopuszczalne. To najczystsze kłamstwo, które nie przystoi nikomu, a szczególnie nie powinno pojawiać się w opinii publicznej z ust polityka, reprezentującego nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówi abp Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję