Reklama

Polska

Episkopat przyjął poprawioną wersję dokumentów dot. molestowania niepełnoletnich

Episkopat na swym 365. zebraniu plenarnym przyjął poprawioną wersję Wytycznych i Aneksów regulujących postępowanie Kościoła w Polsce wobec sprawców molestowania seksualnego osób niepełnoletnich oraz pomocy ofiarom.

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat Polski

Dokumenty te zostaną przekazane Stolicy Apostolskiej, a po ich przejrzeniu i zaakceptowaniu (recognitio), będą obowiązywać na gruncie Kościoła w Polsce. Ich treść zostanie przekazana opinii publicznej.

Szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób małoletnich zostały przyjęte podczas zebrania plenarnego Episkopatu 20 czerwca 2009 r. Zostało to dokonane dwa lata wcześniej zanim watykańska Kongregacja Nauki Wiary wystosowała okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania specjalnych "Wytycznych", dotyczących postępowania w takich przypadkach.

Reklama

Jednakże po otrzymaniu okólnika Stolicy Apostolskiej do wszystkich konferencji biskupich z 2011 r. - zawierającego pewne nowe normy - nastąpiła konieczność uzupełnienia opracowanych już polskich Wytycznych. W wyniku tej pracy na zebraniu plenarnym KEP 14 marca 2012 r. została przyjęta nowa wersja dokumentu pod nazwą: "Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia".

Z kolei na 363. zebraniu plenarnym 8 i 9 października 2013 r. biskupi przyjęli trzy aneksy do wspomnianych wytycznych. Określają one precyzyjne reguły postępowania w kwestii pomocy ofiarom, dochodzenia wobec kapłanów oskarżanych o akty pedofilii oraz zasady formacji przyszłych kapłanów w zakresie dojrzałości seksualnej oraz profilaktyki wobec zjawiska pedofilii.

Po upływie kilku miesięcy Stolica Apostolska zgłosiła swoje uwagi i uzupełnienia i przekazała je polskiemu Episkopatowi. Wprowadzone zostały one przez Radę Prawną KEP. Na obecnym, 365. zebraniu plenarnym uzupełnione dokumenty zostały przyjęte przez Konferencję Episkopatu. Zostaną one przesłane teraz do Stolicy Apostolskiej. A skoro uwzględnione zostały w nich uwagi Watykanu, można spodziewać się ich szybkiego zatwierdzenia.

2014-06-11 17:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: obrady biskupów diecezjalnych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat

Na Jasnej Górze odbędzie się dziś zebranie biskupów diecezjalnych. To tradycyjne spotkanie przedstawicieli Episkopatu Polski, którzy biorą też udział w głównych uroczystościach ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Jak powiedział bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, wiodącymi tematami obrad będzie wizyta ad limina apostolorum polskich biskupów w Rzymie w lutym 2014 r. oraz Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie i obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję