Reklama

Niedziela Łódzka

W trosce o dobro wspólnoty wiary

Niedziela łódzka 42/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

Kościół

Ks. Waldemar Kulbat

Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WALDEMAR KULBAT: - Księże Kanoniku, wizytacja jest stosownym momentem do refleksji nad stanem duchowym i gospodarczym parafii. Jak przedstawia się życie religijne parafii?

KS. KAN. KRZYSZTOF WLAZŁO: - Centrum życia religijnego parafii to Msza św. W każdą niedzielę odprawiamy cztery Msze św. Liturgię Mszy św. i nabożeństw ubogacają i ożywiają ministranci i lektorzy, którzy mają swoje spotkania formacyjne. W naszej parafii działa gorliwie asysta parafialna. Osoby te angażują się szczególnie podczas przygotowywania różnych uroczystości religijnych. W każdą środę wierni uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w piątki po Mszy św. odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia przed wieczorną Mszą św. swój wspólny Różaniec mają koła różańcowe; w maju, czerwcu i październiku wierni uczestniczą w nabożeństwach. W niedzielę przed pierwszą Mszą św. o godz. 7.30 śpiewane są Godzinki do Matki Bożej. W I niedzielę miesiąca są odprawiane nabożeństwa eucharystyczne. W Adwencie i Wielkim Poście wierni uczestniczą w rekolekcjach. W okresie Wielkiego Postu dużą frekwencją cieszy się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Z wizyty duszpasterskiej księży korzysta ok. 70 proc. parafian. Odwiedzamy systematycznie chorych w domach w I piątki miesiąca z posługą spowiedzi i Komunii św., a także na indywidualne wezwania. Obejmujemy także opieką duszpasterską Dom Pomocy Społecznej przy ul. Bechcice oraz ul. Lutomierskiej.

- Jakie działania są podejmowane dla przekazywania i umocnienia wiary?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Z radością pragnę powiedzieć, że znaczna część wiernych systematycznie w ciągu roku korzysta z sakramentu pokuty. Wielu, zwłaszcza dzieci, odprawia I piątki miesiąca i przystępuje do Komunii św. Parafianie w ciągu całego roku zamawiają intencje mszalne, najczęściej za swoich bliskich zmarłych, ale są też intencje dziękczynne z okazji rocznicy ślubu, błagalne o zdrowie czy np. o szczęśliwe zdanie egzaminu dojrzałości. Podążając z duchem czasu parafia nasza ma swoją stronę internetową, na której zamieszczane są bieżące informacje duszpasterskie, intencje mszalne oraz inne informacje z życia parafii. 11 czerwca 2010 r. nasza parafia przeżywała Nawiedzenie Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Przybycie Matki Bożej poprzedzone było przygotowaniem całej parafii. Miały miejsce tygodniowe Misje. Wkrótce po tym Nawiedzeniu od września 2010 r. rozpoczęło się w rodzinach naszej parafii tzw. małe Nawiedzenie. Dwa Obrazy Matki Bożej nawiedzały rodziny. Matkę Bożą w swoich domach i rodzinach przyjęło ok. 50 proc. parafian. Każdego roku organizowane są pielgrzymki autokarowe do Częstochowy i Lichenia. Były też wyjazdy do Włoch, Krakowa-Łagiewnik, Wadowic, Oświęcimia, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego. Parafianie mają możliwość korzystania z prasy katolickiej.

- Jak przedstawia się praca z dziećmi i młodzieżą?

- Na terenie parafii znajdują się: trzy przedszkola, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcące. Wszystkie dzieci oraz młodzież uczęszczające do szkół objęte są katechezą w wymiarze 2 godz. tygodniowo. Katechezę w przedszkolach i w szkole podstawowej prowadzi pani katechetka, natomiast w liceum ks. wikariusz. Pragnę powiedzieć, że współpraca między parafią a dyrekcją przedszkoli oraz szkół i gronem pedagogicznym układa się dobrze. Kapłani uczestniczą w różnych uroczystościach i wydarzeniach szkolnych, nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą uczestniczą w życiu parafialnym oraz biorą udział w różnych wydarzeniach religijnych. Pani katechetka i inni nauczyciele każdego roku w okresie Bożego Narodzenia przygotowują z dziećmi jasełka i przedstawiają je w szkole, a także w kościele. Dla dzieci sprawowana jest w każdą niedzielę Msza św. o godz. 11. Spora grupa dzieci wraz ze swoimi bliskimi uczestniczy w nabożeństwach różańcowych w październiku; w Wielkim Poście w Drodze Krzyżowej, a w maju, w nabożeństwach majowych. Każdego roku po uroczystości I Komunii św. dla tych dzieci i ich rodziców organizowana jest pielgrzymka autokarowa na Jasną Górę. Przeżywamy w parafii każdego roku także rocznicę I Komunii św. dzieci z kl. III. Młodzież gimnazjalna i starsza uczestniczy w katechezie w swoich szkołach, do których uczęszcza. W parafii naszej jest też grupa młodzieży ze szkół średnich i akademicka, która spotyka się systematycznie co dwa tygodnie, w piątki. Spotkania te rozpoczynają się Mszą św. w kościele, a później znajdują swoją kontynuację w salce, gdzie podejmowane są tematy katechetyczne. W tym roku w okresie wakacji grupa młodzieży wraz z ks. wikariuszem uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe w góry. Młodzież podkreśla swoją obecność i aktywność udziałem w życiu parafialnym, a także dekoracjami kościoła i przygotowaniem go na Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Młodzież maturalna każdego roku udaje się z księdzem i nauczycielami na Jasną Górę, by wraz z młodzieżą całej archidiecezji przeżyć swój dzień skupienia. Niepokoi jednak fakt, że znaczny odsetek dzieci oraz młodzieży nie uczestniczy systematycznie w niedzielnych Eucharystiach i życiu religijnym parafii.

Reklama

- A jak przedstawia się sprawa żywotności wspólnoty parafialnej w dziedzinie gospodarczej?

- W przeciągu ostatnich lat zostały podjęte remonty zarówno w domu parafialnym, jak i przy kościele. Remonty kościoła rozpoczęły się w 2010 r. od naprawy dachu i wymiany jego pokrycia, w tym samym roku wykonane zostały nowe schody granitowe do kościoła oraz wykonane dwa nowe dębowe konfesjonały. W kolejnym roku wymieniliśmy 26 okien w kościele - zostały zamontowane okna aluminiowe; zostały zrobione oraz zamontowane nowe dębowe drzwi wejściowe do kościoła, następnie odnowione zostało ogrodzenie kościoła od strony ulic Daszyńskiego i Jana Pawła II. Dużym przedsięwzięciem organizacyjno-finansowym było wykonanie prac elewacyjnych na wieży i ścianach zewnętrznych kościoła. Ogromnie cieszy zaangażowanie parafian, którzy prowadzone prace wspierają w miarę swoich możliwości indywidualnymi ofiarami, co świadczy o przywiązaniu do kościoła i trosce o jego wygląd. W swoim czasie padła propozycja, by dolne okna kościoła upiększyć witrażami. Na naszą prośbę znaleźli się darczyńcy witraży, każdy witraż ma swojego fundatora, co jest uwiecznione na poszczególnych witrażach. W ostatnich tygodniach została ułożona wokół kościoła kostka granitowana i przygotowana droga procesyjna. Został też zagospodarowany odpowiednio teren wokół kościoła. To główne prace gospodarczo-remontowe przeprowadzone w okresie 3 lat mojego pobytu w parafii.

- Przy tych wszystkich osiągnięciach, co niepokoi duszpasterzy?

- Niewątpliwie wiele spraw, które mają miejsce w naszej wspólnocie cieszy. Z radością się nimi dzielę przy różnych okazjach z Księdzem Arcybiskupem, z kapłanami i wiernymi. Są jednak i takie sprawy, które budzą niepokój. Uważam, że zbyt duży procent parafian nie uczestniczy systematycznie w życiu religijnym. Z wieloma rodzinami mamy tylko możliwość spotkać się podczas kolędy (i to także nie ze wszystkimi) lub w kancelarii. Mimo naszych apeli o większe zaangażowanie i włączenie się w życie religijne, nie widać zadawalających efektów. Ufam, że i ci parafianie poczują głód sakramentów świętych i odnajdą swoje miejsce we wspólnocie i w swoim kościele.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W jaki Kościół wierzę?

Niedziela świdnicka 11/2017, str. 8

[ TEMATY ]

Kościół

Archiwum prywatne

Ks. Zbigniew Chromy

Ks. Zbigniew Chromy

W jaki Kościół powszechny trzeba wierzyć, zgodnie ze słowami Credo? Głęboką i zwięzłą jego definicję podał ostatni Sobór. O jakim Kościele mówili ojcowie soborowi?

Zwołujący ostatni Sobór św. Jan XXIII nie wyznaczył pod obrady żadnego konkretnego tematu, lecz zaprosił biskupów z całego świata do przedłożenia Stolicy Apostolskiej swych priorytetów. Dla przyszłych zaś ojców soborowych poszukiwanie całościowej wizji Kościoła zdawało się najpilniejszym zadaniem, jakie należało podjąć. Wspominający tamte czasy Joseph Ratzinger przywołuje postać sędziwego biskupa Ratyzbony Buchbergera, który na przedsoborowym zebraniu Konferencji Episkopatu Niemiec, miał powiedzieć następujące zdanie: „Na Soborze musicie mówić przede wszystkim o Bogu”.

CZYTAJ DALEJ

Z Czech przez Polskę do nieba

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Tadeusz Jastrzębski

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół
pw. św. Jana Chrzciciela

Urodził się zaledwie 10 lat przed chrztem Polski. Śmierć męczeńską poniósł już jednak w czasach, kiedy nad Wisłą władcy zdawali sobie sprawę ze znaczenia świętych relikwii. Czy Polska byłaby dziś tym samym krajem, gdyby nie św. Wojciech, jego związki z naszym państwem oraz przyjaźń z cesarzem?

Św.Wojciech został biskupem Pragi jako 27-letni mężczyzna. Jak podają jego biografowie, do katedry miał wejść boso, co prawdopodobnie symbolizowało ewangeliczną prostotę przyszłego męczennika. Potwierdzeniem tej tezy są inne historyczne źródła, według których wiadomo dziś ponad wszelką wątpliwość, że Wojciech nie dysponował wielkim majątkiem. To, co posiadał, miało służyć sprawowaniu kultu, zaspokajaniu potrzeb miejscowego kleru oraz jego osobistemu utrzymaniu.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję