Reklama

Kościół

Watykan: w marcu kolejne rozmowy między niemieckimi biskupami a Kurią Rzymską

22 marca odbędzie się spotkanie przedstawicieli Konferencji Biskupów Niemieckich i Kurii Rzymskiej dotyczące niemieckiej „drogi synodalnej” - poinformował niemiecki portal katolicki katholisch.de powołując się na prefekta Dykasterii Nauki Wiary kard. Víctora Manuela Fernándeza.

[ TEMATY ]

Watykan

Niemcy

Anna Wiśnicka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ubiegłym tygodniu w Augsburgu odbyło się wiosenne zebranie plenarne Konferencji Biskupów Niemiec (DBK). Na konferencji prasowej po jego zakończeniu przewodniczący episkopatu, biskup Georg Bätzing wyjaśnił, jak powinny wyglądać dalsze działania po ponownej interwencji Watykanu w Komitecie Synodalnym.

Bp Bätzing zapewnił, że niemieccy biskupi pragną kontynuować proces „drogi synodalnej” w ścisłym porozumieniu z Rzymem i Synodem Biskupów. Zapewnił, że przyszła Rada Synodalna w Niemczech będzie zgodna z prawem kanonicznym i zapewnił, że bez upoważnienia z Rzymu nie będzie takiego organu. „Naszym celem jest dobre połączenie wszystkich nurtów działania i walki o Kościół synodalny i dla niego”, powiedział biskup Limburga. Obecnie jednak, „zanim zaczniemy rozmawiać o treści, najważniejszym celem jest znalezienie wspólnej drogi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskupi bardzo poważnie potraktowali list Watykanu z 16 lutego w sprawie Komisji Synodalnej, przyznał bp Bätzing. Z listu wynika jasno, że istnieją różne poglądy na temat planowanej komisji i czterech powierzonych jej zadań. Obejmują one m.in. przygotowanie Rady Synodalnej zgodnej z prawem kanonicznym. „Chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby odpowiedzieć na wyrażone w liście obawy Rzymu”, podkreślił bp Bätzing.

Bp Bätzing zapowiedział w ubiegły czwartek dalsze rozmowy z wysokimi rangą przedstawicielami Kurii Rzymskiej w najbliższej przyszłości, ale nie podał dokładnej daty. Nie jest jasne, co stanie się z niemiecką „drogą synodalną”. Przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Irme Stetter-Karp, skrytykowała list z Watykanu w wywiadzie dla niemieckiego portalu katholisch.de. „Bardzo zastanawiam się nad tym, czy uda nam się kontynuować konstruktywną wspólną pracę świeckich i biskupów w Niemczech” - powiedziała Stetter-Karp. Obok przewodniczącego niemieckiego episkopatu, przewodnicząca ZdK jest jednym z dwóch liderów niemieckiej "drogi synodalnej".

2024-02-26 13:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan na Światowy Dzień Zdrowia

[ TEMATY ]

Watykan

Światowy Dzień Zdrowia

Agnieszka Kutyła

Nierówności w opiece zdrowotnej są niesprawiedliwe, ale można im zaradzić poprzez strategie mające na celu zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej, zwłaszcza dla grup najbardziej narażonych i zmarginalizowanych – czytamy w watykańskim przesłaniu na przypadający dziś Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku jest on obchodzony pod hasłem: „Zbudować świat bardziej sprawiedliwy i zdrowszy dla wszystkich”. Odniósł się do niego również Papież Franciszek, który napisał dziś na Twitterze: „Wszyscy, a przede wszystkim osoby najsłabsze potrzebują pomocy. Jedynie razem możemy zbudować bardziej sprawiedliwy i zdrowszy świat. Wszyscy jesteśmy wezwani do przeciwstawienia się pandemii, a szczepionki stanowią podstawowe narzędzie w tej walce”.

Kard. Peter Turkson, który jako prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wystosował watykańskie przesłanie na Światowy Dzień Zdrowia, przypomina o nierównościach w dostępie do świadczeń medycznych, które ujawniły się i jeszcze bardziej pogłębiły w czasie pandemii. Podkreśla on zarazem, że większą równość w ochronie zdrowia na świecie można osiągnąć jedynie poprzez podjęcie moralnych zobowiązań przez kraje o większych zasobach, tak, aby udzieliły one pomocy krajom najbardziej potrzebującym. „Pożądane jest zagwarantowanie powszechnej ochrony zdrowia wszystkim jednostkom i wszystkim społecznościom. Jest to pilny cel, który należy osiągnąć, aby zbudować bardziej sprawiedliwy, zdrowszy i lepszy świat, świat pokoju, o którym marzymy i w który wierzymy, że jest wciąż możliwy” – napisał kard. Turkson.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

2024-05-28 17:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent odniósł się do sprawy podczas wtorkowego briefingu przez wylotem do czeskiej Pragi.

CZYTAJ DALEJ

Geniusz kobiety na ekranie

2024-05-28 20:56

Magdalena Lewandowska

Jednym z prelegentów był reżyser Krzysztof Zanussi.

Jednym z prelegentów był reżyser Krzysztof Zanussi.

Na Papieskim Wydziale Teologicznym odbyła się konferencja o miejscu kobiet w sztuce filmowej.

Współorganizowała ją telewizja EWTN. – W czasach zamętu światopoglądowego, promowania ideologii feminizmu szczególnie spod znaku gender studie, człowiek potrzebuje pogłębionej refleksji nad istotą kobiety. Tytuł konferencji zaczerpnięto z „Listu do kobiet” Jana Pawła II z roku 1995 i inspiruje on do otwarcia się na rozumienie tożsamości człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem tajemnicy kobiety – mówiła podczas otwarcia urszulanka dr Joanna Wawrzynów, wykładowca w Instytucie Nauk Społecznych PWT, organizatorka cyklu konferencji interdyscyplinarnych Wiara-Kultura-Kino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję