Reklama

Polska

Nowy sekretarz KEP: trzeba budzić wiarę w młodym pokoleniu

W Polsce zachodzą podobne procesy laicyzacji jak w Europie, dlatego potrzebna jest troska o to, aby budzić wiarę, szczególnie w młodym pokoleniu – powiedział podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami nowy sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Zastąpił on na tym stanowisku abp. Wojciecha Polaka, aktualnie metropolitę gnieźnieńskiego i Prymasa Polski.

[ TEMATY ]

episkopat

Mateusz Wójcik

Abp Celestino Migliore i bp Artur Miziński

Abp Celestino Migliore i bp Artur Miziński

49-letni bp Miziński ocenił, że ogromnym wyzwaniem dla Kościoła w Polsce będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Wyraził radość, że „będziemy mogli nie tylko dać innym świadectwo wiary, ale również wzmocnić się w wierze”.

Pytany o wyzwania wspomniał też o potrzebie dalszego porządkowania różnych kwestii od strony prawnej, gdyż jak mówił „język prawny domaga się jednoznacznych terminów w interpretacji”. Wyjaśnił, że ma na myśli m.in. kwestię odpisu 0,5 proc. na Kościół, wspomniał też, że „w toku są przygotowania dokumentów prawnych dotyczących pedofilii”. Dodał, że po naniesieniu uwag Wytyczne i aneksy ponownie zostaną wysłane do zaakceptowania przez Stolicę Apostolską.

Reklama

W ocenie bp. Mizińskiego stanowisko sekretarza generalnego „nie jest wiodące”, gdyż w kolegialnej strukturze, jaką jest Konferencja Episkopatu istotna jest rola przewodniczącego. - Sekretarz czuwa nad kancelarią, czuwa nad całością, jest organem wykonawczym – mówił. Przyznał jednocześnie, że w sytuacji gdy przewodniczący KEP i zastępca rezydują w swoich diecezjach a sekretarz w Warszawie, to jego rola ma swoje znaczenie.

Nowy sekretarz generalny KEP pytany o to, jak widzi współpracę z mediami, podkreślił, że taka współpraca jest podstawą. - Informacje zwrotne, jakie otrzymałem kilka minut po wyborze pokazują, że media działają dzisiaj natychmiastowo. Jego zdaniem, „rzetelna informacja jest podstawą współpracy i jasnych sytuacji, które – jak się wyraził - są nam potrzebne”.

Pytany przez dziennikarzy, czy nie będzie się obawiał trudnych pytań ze strony mediów, odpowiedział, że „zawsze się obawia trudnych pytań, ale zawsze stara się na nie odpowiadać”. Natomiast dyskusje przyczyniają się jasnego określenia swojego stanowiska, by potem w dialogu, przy otwarciu, dojść do porozumienia. - Każdy problem jest szansą na rozwój – podkreślił.

Reklama

Swoje obowiązki nowy sekretarz generalny przejął po poprzedniku z chwilą wyboru go na to stanowisko. W najbliższym czasie bp Miziński weźmie udział w spotkaniu sekretarzy generalnych Europy w Strasburgu. Już wie, że najprawdopodobniej będzie musiał przełożyć egzaminy, jakie miał przeprowadzić w sesji letniej na KUL.

Jest gotów zrezygnować z wykładów na KUL, choć jak przyznał – byłoby to trudne, bo KUL jest miejscem, gdzie czuje się bardzo dobrze. Ma nadzieję, że uda mu się pogodzić zajęcia dydaktyczne na KUL z pracą sekretarza generalnego Episkopatu.

Bp Miziński na KUL pracuje od 1999 r., obecnie jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, kierownikiem katedry kościelnego prawa karnego. Zna języki włoski i angielski.

Lubi wycieczki górskie, urlop - jak zdradził - jest okazją do nadrabiania zaległości. Jeśli wyjeżdża to do zaprzyjaźnionego zgromadzenia zakonnego, gdyż lubi odpoczywać wśród przyjaciół. Poza tym jedna z jego sióstr jest zakonnicą w zgromadzeniu betanek.

2014-06-10 20:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

WAŻNE: Stanowisko polskich biskupów przed Synodem

STANOWISKO BISKUPÓW POLSKICH PRZED XIV ZWYCZAJNYM ZGROMADZENIEM OGÓLNYM SYNODU BISKUPÓW (4-25.10.2015 r.)

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję